Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto spalił Słupsk? Odpowiedź mniej oczywista, niż się do tej pory wydawało. BGSW zaprasza na kolejny Historyczny Czwartek

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
BGSW
Kto spalił Słupsk w marcu 1945 roku? Najczęściej słyszymy, że pożar, który wybuchł po wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej, był winą żołnierzy radzieckich. Tomasz Urbaniak, miłośnik historii Słupska odkrył bardzo ważną relację mieszkanki centrum z tych dni oraz późniejszą – jej przełożonego. Zmieniają one obraz wydarzeń. Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na kolejny Historyczny Czwartek.

Podczas kolejnego spotkania z cyklu Historyczne Czwartki, który organizowany jest przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej, poruszony zostanie temat pożaru Słupska w marcu 1945 roku, tuż po wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej.
- Historię pisze się każdego dnia. Pojawiają się nowe źródła, nowe interpretacje. Tym razem coś takiego wydarzyło się w odniesieniu do dramatycznego wydarzenia w dziejach Słupska, jakim był pożar centrum i wielu ulic w marcu 1945 r., gdy do miasta weszły oddziały Armii Czerwonej. Miłośnik historii miasta, Tomasz Urbaniak, odkrył bardzo ważną relację mieszkanki centrum z tych dni oraz późniejszą – jej przełożonego. Zmieniają one obraz wydarzeń – czytamy w opisie spotkania.
Podczas Historycznego Czwartku głos zabiorą Wojciech Skóra, dyrektor Instytutu Historii Akademii Pomorskiej oraz Tomasz Urbaniak, autor książek o historii Słupska. Zaproponują oni nową interpretację wydarzeń z 1945 roku. Spotkanie poprowadzi Tomasz Częścik.
Pomimo że galerie sztuki i muzea mogą znów być otwarte, to Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zdecydowała pozostać przy internetowej formule Historycznych Czwartków. Ten o spaleniu Słupska będzie transmitowany 4 marca o godz. 17 na portalu BGSW na Facebooku.

Przypominamy też, że stacjonarnie w BGSW można zobaczyć trzy wystawy indywidualne - Bartosza Kokosińskiego, Janiny Janickiej-Grabowskiej i Zdzisława Pacholskiego. Każdą z nich można oglądać w trzech różnych miejscach. „Pozostaję tym samym, choć się zmieniam” Kokosińskiego w Baszcie Czarownic w Słupsku, „Przygodność ciała Janickiej-Grabowskiej w Galerii Kameralnej w Słupsku a „Terra photographica” w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Wystawy będą czynne do 31 marca. Wstęp na nie jest darmowy.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza