Kto zostanie patronem gimnazjum nr 6 w Słupsku? Irena Sendler, Maria Zaborowska czy Agata Mróz

Zbigniew Marecki
Irena Sendler, Maria Zaborowska czy Agata Mróz - jedna z nich zostanie patronką szkoły.
Irena Sendler, Maria Zaborowska czy Agata Mróz - jedna z nich zostanie patronką szkoły.
Uczniowie, ich rodzice oraz wszyscy pracownicy szkoły będę wybierać między trzema kandydaturami na patronów:

Ireną Sendler, która w czasie II wojny światowej odważnie ratowała żydowskie dzieci, Agatą Mróz, niedawno zmarłą wybitną siatkarką oraz Marią Zaborowską, zasłużoną działaczką regionalną ze Słupska.

Ostateczne głosowanie odbędzie się 25 maja.

Tymczasem trwa kampania wyborcza. Trzy grupy przekonują do swoich kandydatur. Szczegółowe prezentacje sylwetek kandydatów znajdziemy się na stronie szkoły: http://www.zso3.slupsk.pl.

Jak się dowiedzieliśmy, bardzo sprawnie działa sztab wyborczy Marii Zaborowskiej, który przy współpracy z Izbą Pamięci Słupszczan ogłosił konkurs "Wyczytane ze zdjęcia". Jest adresowany do uczniów Gimnazjum nr 6, ich rodziców i pracowników szkoły oraz wszystkich miłośników Słupska.

Zadaniem uczestników konkursu jest odnalezienie fotografii z Marią Zaborowską na wystawie "Wyczytane ze zdjęcia, czyli życie codzienne w polskim Słupsku w latach czterdziestych i pięćdziesiątych" w Izbie Pamięci Słupszczan przy Starym Cmentarzu.

Należy ten fakt udokumentować poprzez sfotografowanie części ekspozycji z właściwym zdjęciem. Następnie należy przesłać zdjęcia w postaci elektronicznej wraz z danymi uczestnika na adres: poczta@janinanowak.pl, najpóźniej do środy 20 maja do godz. 22.

Losowanie nagród wśród uczestników konkursu odbędzie się w czwartek 21 maja, po spotkaniu w sali kinowej, które rozpocznie się o godz. 11.40 pod hasłem "Maria Zaborowska w naszej małej ojczyźnie" . Gościem spotkania będzie Zdzisław Machura, słupski historyk.

Wideo

Komentarze 63

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zed

A te trzy panie to kto zacz? Pierwsze słyszę a mieszkam w Słupsku już 30 lat.

k
kaczor

Donald Tusk-nasz zbawiciel i tworca

O
Ozzy

Może jeszcze Lech Kaczyński :/

J
JN
W dniu 28.05.2009 o 18:37, głosujący na AM napisał:

Do Pani 'JN'Jest uczniem gimnazjum i błagam niech Pani przestanie!!!


Proszę, nie błagaj mnie o to, abym była obojętna wobec rozpowszechniania krzywdzących stereotypów, kogokolwiek by one dotyczyły. Prawda, że nie byłoby w porządku, gdyby Tobie przyklejano jakąś ubłoconą łatkę?
Głowa do góry!
g
głosujący na AM

Do Pani 'JN'
Jest uczniem gimnazjum i błagam niech Pani przestanie!!! Zaborowska przegrała i koniec. Pozamiatane. Daremne żale, próżny trud ...

J
JN
W dniu 25.05.2009 o 20:41, dd napisał:

To był cytat z biografii a nie ocena


DD zebrał na tym forum nie tylko materiał i może już tu nie zagląda, ale takich "cytatów" nie powinno się pozostawiać bez odpowiedzi, aby nie utrwalały się stereotypy: typowa komunistyczna przodownica pracy - 600% normy. Jak Wincenty Pstrowski albo Bronisław Talar!! Kto w owych czasach mógł mieć tyle stanowisk bez odpowiedniego "umocowania"?

Maria Zaborowska była faktycznie poważnie "umocowana". Cytuję, reszta TUTAJ
1. Pani Maria brała udział w powstaniu warszawskim. Po jego upadku dostała się do niemieckiej niewoli. Po wyzwoleniu obozu postanowiła wyjechać na Ziemie Odzyskane. W czasie jazdy pociągiem zatrzymała się na stacji Słupsk i tu dostrzegła na obwieszczeniu nazwisko swego znajomego z Warszawy pana Franciszka Szafranka.
.

2. Zainteresowała sprawą otwarcia muzeum władze miasta, a nawet Ministerstwo Kultury i Sztuki. Jeszcze w 1946 roku przyjechał do Słupska dyrektor Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków przy tym ministerstwie, prof. Stanisław Lorentz.

3. W końcu 1953 r. Maria Zaborowska była inicjatorką powołania w Słupsku Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Przy wydatnej pomocy Zarządu Głównego PTH i jego prezesa prof. Stanisława Herbsta, udało się w krótkim czasie Oddział PTH powołać.
.

Właśnie prof. Stanisław Herbst jest świetnym przykładem wyrabiana normy w setkach %. Tak niekiedy miewają - historycy i im pokrewni.
Pozdrawiam dociekliwych
G
Gość
W dniu 26.05.2009 o 12:59, dd napisał:

Masz rację Liczby mówią same za siebie. Porażka M.Zaborowskiej totalna a wręcz nokaut. Brawa dla głosujących:)))))Ale szkoda, że w szkołach nie ma przedmiotu erytrystyka.


Wersja I
Czego się jarasz, d*bilu?

Wersja II
Chyba z powodu tej satysfakcji, która z Ciebie kipi we wszystkich wątkach na temat wyborów patrona, zapomniałeś, że wczoraj nie byłeś ze Słupska. Co Cię tak podniecają sprawy dotyczące jakiegoś gimnazjum w Słupsku? Tyle twoich wpisów, szczegółów, liczba uczniów - chyba jesteś ze sztabu lub wspierających sztab Ireny Sendler. Jeśli tak, to powinieneś wyhamować, bo nie tylko sprzeniewierzasz się wartościom, które wraz z tą postacią promowano, ale łamiesz wszelkie zasady szkolnej kultury wyborczej. Wybierano patrona szkoły i WYBRANO. Nie ma, przynajmniej nie powinno być, ani wygranych, ani przegranych. Praca pedagogiczna pomyliła Ci się z innymi wyborami, a nawet z ringiem. Kim jesteś? Nie odpowiadaj tutaj. Odpowiedz sam sobie.
d
dd
W dniu 25.05.2009 o 23:11, *** napisał:

...a wygrała Sendler...i po co te wszystkie słowne przepychanki?


Masz rację Liczby mówią same za siebie. Porażka M.Zaborowskiej totalna a wręcz nokaut. Brawa dla głosujących:)))))
Ale szkoda, że w szkołach nie ma przedmiotu erytrystyka.
***

...a wygrała Sendler...

i po co te wszystkie słowne przepychanki?

j
je2bny
W dniu 25.05.2009 o 22:12, dd napisał:

Obrażasz mnie "jedwabny" a to znaczy, że nie masz innych merytorycznych argumentów i nie jesteś dla mnie partnerem do dyskusji.Dla Twojej wiadomości: nie pisałem, iż Bronisław Talar jest postacią prawdziwą. Czytanie ze zrozumieniem jest sztuką - ćwiczenie czyni mistrza. Dużo pracy przed Tobą.A na koniec: parafrazując powiedzenie "nieobecni nie mają racji" - przegrani nie mają racji.


Gdybyś potrafił czytać ze zrozumieniem tekst pisany, to na pewno zrozumiałbyś, co chciałem Ci przekazać.
Jak można normalnie dyskutować z kimś, komu myli się rzeczywistość z fikcją literacką , a tak poza nawiasem,
to możesz się obrażać =-= nic mi po tym.
nie pisałem, iż Bronisław Talar jest postacią prawdziwą.
Oczywiście, że nie pisałeś, ja to napisałem i dałem jako przeciwwagę Pstrowskiego. Tobie już faktycznie się wszystko pokiełbasiło.
d
dd
W dniu 25.05.2009 o 21:42, je2bny napisał:

Gościu ""dd"" z Pstrowskim trafiłeś, był górnikiem i tylko dzięki takim i jemu podobnym teraz inaczej żyjesz. Mogłeś skończyć jakąś szkołę, a nie paść gęsi lub świń u Jaśnie Pana.Natomiast Talar jest postacią FIKCYJNĄ i jak widać, to pomimo tego, że mogłeś się uczyć, praktycznie nic nie umiesz i niczego nie pojmujesz.Mieszając fakty z fikcją wykazałeś własną indolencję umysłową


Obrażasz mnie "jedwabny" a to znaczy, że nie masz innych merytorycznych argumentów i nie jesteś dla mnie partnerem do dyskusji.
Dla Twojej wiadomości: nie pisałem, iż Bronisław Talar jest postacią prawdziwą. Czytanie ze zrozumieniem jest sztuką - ćwiczenie czyni mistrza. Dużo pracy przed Tobą.
A na koniec: parafrazując powiedzenie "nieobecni nie mają racji" - przegrani nie mają racji.
j
je2bny

Jak Wincenty Pstrowski albo Bronisław Talar
Gościu ""dd"" z Pstrowskim trafiłeś, był górnikiem i tylko dzięki takim i jemu podobnym teraz inaczej żyjesz.
Mogłeś skończyć jakąś szkołę, a nie paść gęsi lub świń u Jaśnie Pana.
Natomiast Talar jest postacią FIKCYJNĄ i jak widać, to pomimo tego, że mogłeś się uczyć, praktycznie nic nie umiesz i niczego nie pojmujesz.
Mieszając fakty z fikcją wykazałeś własną indolencję umysłową

d
dd
W dniu 25.05.2009 o 18:35, JN napisał:

DD nie jesteś ze Słupska? Faktycznie, nie możesz doradzać, a byłoby lepiej, gdybyś też nie oceniał. W wypowiedziach oceniających ludzi jest niewiele rzeczy gorszych od mariażu powierzchowności z butą. Jeśli wypowiedzi dotyczą czasów i miejsc, których nie znamy z autopsji oraz ludzi, którzy już niczego nie mogą zdementować, to rozwaga w ocenianiu jest tym bardziej pożądana.DD, przytaczasz lata 1946-1948, a oceniasz sztampowo, jakby lata 1948-1956. Nie uchodzi.Proszę, przeczytaj jedną informację z Regiopedii. Przybliża zjawisko niezwykłe w skali kraju po 1945. PSMieszkałam przy ul. Pstrowskiego - w Słupsku! Tej nazwy nie ma. Ulica Marii Zaborowskiej jest.


To był cytat z biografii a nie ocena - to po pierwsze.
Po drugie to, że nie jestem ze Słupska to nie znaczy, że nie mam prawa wypowiedzi. Demokracja, proszę Szanownej Pani Nauczycielki!!
Po trzecie - wypowiedzi "byłoby lepiej, gdybyś też nie oceniał", "mariaż powierzchowności z butą" czy "rozwaga w ocenianiu jest tym bardziej pożądana" - typowo belferska wypowiedź, mająca pokazanie biednemu uczniowi gdzie jego miejsce. Nie jestem Pani uczniem i takie górnolotne wypowiedzi nie robią na mnie wrażenia. Mam nadzieję, że na Pani uczniach też.
Kampania skończona, wybory (mam taką nadzieję!!!!) przegrane ..... gasić światło i "ciszej nad tą trumną" (skąd pochodzi cytat nie muszę chyba pisać)
J
JN
W dniu 25.05.2009 o 15:39, dd napisał:

Nie macie w Słupsku innych zasłużonych ? (nie jestem ze Słupska - nic nie doradzę)'JN' - nie agituj tak agresywnie za M.Z. Nie uchodzi.


Głosowanie zakończone, wyników jeszcze nie ma, dobra pora by odpisać – bez tryumfalizmu którejkolwiek ze stron.
DD nie jesteś ze Słupska? Faktycznie, nie możesz doradzać, a byłoby lepiej, gdybyś też nie oceniał. W wypowiedziach oceniających ludzi jest niewiele rzeczy gorszych od mariażu powierzchowności z butą. Jeśli wypowiedzi dotyczą czasów i miejsc, których nie znamy z autopsji oraz ludzi, którzy już niczego nie mogą zdementować, to rozwaga w ocenianiu jest tym bardziej pożądana.
DD, przytaczasz lata 1946-1948, a oceniasz sztampowo, jakby lata 1948-1956. Nie uchodzi.
Proszę, przeczytaj jedną informację z Regiopedii. Przybliża zjawisko niezwykłe w skali kraju po 1945.
PS
Mieszkałam przy ul. Pstrowskiego - w Słupsku! Tej nazwy nie ma. Ulica Marii Zaborowskiej jest.
d
dd
W dniu 22.05.2009 o 22:23, JN napisał:

Nie odniosłeś się do trzech punktów, więc myślę, że to dobry znak. W sprawie pozostałych to mogłeś/możesz podejść do mnie w szkole, aby porozmawiać.Dzięki Twojemu wpisowi zauważyłam, że przy wklejaniu punktów pominęłam w y c i e c z k i - po Słupsku i regionie, szlakiem Marii Zaborowskiej, bardzo istotne przy tej postaci także z tego powodu, że była przewodnikiem turystycznym, bardzo aktywnym działaczem PTTK, założycielką w Słupsku jego poprzedniczki, czyli Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego PozdrawiamCytat z biografii M.Zaborowskiej
"W latach 1946-1948 pełniła funkcję nauczycielki, włączając się tym samym w akcję likwidowania analfabetyzmu. Uczyła także w Państwowej Szkole Korespondencyjnej. W tym okresie dzieliła swój czas między pracą w Radzie Miejskiej, a organizującym się Muzeum. Tym samym przez kilka miesięcy godziła obowiązki kierownika Oddziału Oświaty, Kultury i Sztuki Zarządu Miejskiego oraz kierownika muzeum."
Reasumując:
- nauczycielka, w tym także korespondencyjna,
- radna, a jednocześnie kierownik Oddziału Oświaty, Kultury i Sztuki Zarządu Miejskiego
- organizator muzeum - docelowo kierownik muzeum.
I teraz jeszcze 'JN" informuje, że "była przewodnikiem turystycznym, bardzo aktywnym działaczem PTTK, założycielką w Słupsku jego poprzedniczki, czyli Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego."
Czyli typowa komunistyczna przodownica pracy - 600% normy. Jak Wincenty Pstrowski albo Bronisław Talar!! Kto w owych czasach mógł mieć tyle stanowisk bez odpowiedniego "umocowania"? Postać wielce kontrowersyjna ...
Nie macie w Słupsku innych zasłużonych ? (nie jestem ze Słupska - nic nie doradzę)
'JN' - nie agituj tak agresywnie za M.Z. Nie uchodzi.
Dodaj ogłoszenie