Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura odmrożona warunkowo - to może być przedostatni weekend, kiedy wybierzemy się do kina czy teatru. Zobacz, co dzieje się w Słupsku

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Rządowe obostrzenia dla kultury zostały warunkowo poluzowane na dwa tygodnie, czyli do końca lutego. W ubiegłym tygodniu działo się jeszcze niewiele, ale od tego weekendu do wyboru mamy znacznie więcej wydarzeń kulturalnych. Zobacz, co dzieje się w mieście.

Rejs wraca do Emceku

Zakończył się remont Emceku i przenosiny kina Rejs do jego dawnej siedziby. W nowym-starym budynku w lutym będzie można zobaczyć aż 11 tytułów.

- Nie będziemy ukrywać wzruszenia, a radość nasza jest co najmniej podwójna: nie tylko otwieramy kino po trzymiesięcznym lockdownie, ale ponadto wracamy do Emceku, do naszej stałej siedziby przy al. 3 Maja – mówi Elżbieta Łukaszus-Mijewska z kina Rejs. - Zaplanowaliśmy na początek dziesięć dni repertuaru, bo kina czynne są warunkowo do 28 lutego. Jedenaście tytułów, trzydzieści pięć seansów, trzy pokazy przedpremierowe, jeden film dla dzieci, jedno spotkanie z reżyserem...
Wśród polecanych tytułów kino wymienia przede wszystkim animację „Zabij to i wyjedź z tego miasta, która wyświetlana będzie w ramach czwartkowego pokazu Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Produkcja zdobyła ubiegłoroczne Złote Lwy na festiwalu w Gdyni. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Mariuszem Wilczyńskim, które poprowadzi Adriana Prodeus, dziennikarka i krytyczka filmowa. Pokaz DKF odbędzie się 25 lutego.

Druga edycja Columbus Festiwal Wiatru odbyła się w Ustce. Mogliśmy zobaczyć podniebne pokazy paralotnicze, a na scenie posłuchać największych przebojów Kamila Bednarka. W tym roku atrakcją były wyjątkowe pokazy lotnicze w wykonaniu pilotów pochodzących z Anglii, Niemiec, Czech i Polski. Oczywiście nie zabrakło pokazów motoparalotniowych z udziałem najlepszych zawodników na świecie. Zobacz także piątkowe przeloty treningowe<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/3f291270-d4a8-6154-4c04-a26eb1852cd3,4d3ff096-0633-1b80-a590-67cdc51bb9bf,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Columbus Festiwal Wiatru Ustka 2019 [zdjęcia, wideo]

Innymi polecanymi filmami są francuska czarna komedia kryminalna „Tylko zwierzęta nie błądzą”, kino drogi i film inicjacyjny z ponurą wizją polskiej emigracji zarobkowej w tle - "Jak najdalej stąd", intrygujący portret psychologiczny małżonków w pogoni za pieniędzmi, sukcesem zawodowym i awansem społecznym – "Gniazdo", "Helmut Newton. Piękno i bestia" - dokument o genialnym fotografie, autorze skandalizujących i kultowych jednocześnie aktów kobiecych, przedpremierowe pokazy dwóch filmów z Madsem Mikkelsenem - „Na rauszu” i „Jeźdźcy sprawiedliwości”, "Palm Springs" - komedia, w której otoczka science-fiction jest punktem wyjścia do szalonego romansu oraz „Ściana cieni”, czyli film o rodzinie nepalskich Szerpów, która łamie tabu biorąc udział w himalajskiej wyprawie na świętą górę. Oprócz tego w repertuarze Rejsu znajdziemy „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” oraz bajkę dla dzieci „Filonek bezogonek”.

Kasa kina przy al. 3 Maja czynna będzie od czwartku, 18 lutego, od godz. 14. Bilety można także kupić za pomocą systemu Ekobilet. Szczegółowy repertuar znajdziemy na stronie internetowej Słupskiego Ośrodka Kultury (tutaj: repertuar kino Rejs "repertuar kino Rejs").

Pierwszy spektakl w nowej siedzibie

Nowy Teatr w Słupsku w końcu zagra w swojej nowej siedzibie. Do budynku przy ul. Lutosławskiego 1 słupski teatr przeniósł się już kilka miesięcy temu, ale przedłużające się obostrzenia spowodowały, że do tej pory nie został zagrany tam żaden spektakl z udziałem publiczności, a jedynie premiera online „Szewców”.

W związku z tym, że NT ma w końcu swój budynek, spektakle będą grane trzy dni w tygodniu. Pierwszy z nich już w najbliższy piątek. Będzie to „Wykrywacz kłamstw”.

- Ruszamy 19 lutego! Od tego dnia, aż do końca marca w każdy weekend (piątek – niedziela) będą mogli Państwo oglądać na żywo spektakle w naszej nowej siedzibie przy ul. Lutosławskiego 1. Zaczynamy od komedii "Wykrywacz kłamstw", na scenie pojawi się również "Żona potrzebna od zaraz" oraz dwie nowe produkcje: "Szewcy" i "Stolp. Dzień kobiet" – czytamy w komunikacie Nowego Teatru. - Ze względu na niepewną sytuację dotyczącą okresu otwarcia przez rząd instytucji kultury, w sprzedaży dostępne są spektakle w lutym - na terminy marcowe przyjmujemy rezerwacje. Prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy, przez profil na Facebooku lub zakup biletów przez naszą stronę internetową.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zajęta może być połowa miejsc na widowni. Konieczne jest też zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja dłoni oraz zachowanie dystansu pomiędzy uczestnikami wydarzenia.

Bilety można kupić w kasie Nowego Teatru, która do 28 lutego jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 11-15 oraz dwie godziny przed spektaklem. Rezerwacji biletów można dokonać pod numerem telefonu +48 59 846 70 13 lub mailowo na adres [email protected]

Europa, Europa

W Ośrodku Teatralnym Rondo w najbliższy piątek na scenie będziemy mieli okazję zobaczyć Małgorzatę Sokołowską w monodramie „Europa, Europa”, za którego reżyserię odpowiada Wiesław Dawidczyk. Spektakl miał swoją premierę w 2015 roku.
- Monodram ma formę rozmowy z nieobecnym ojcem, której bohaterka nie umiała, a może nie zdążyła przeprowadzić kiedyś. Są to wspomnienia z dzieciństwa i młodości, kiedy Mołdawia była jeszcze częścią ZSRR. Doświadczenie komunistycznej codzienności, potem rozpad Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i wyjazd do wymarzonej Europy stanowią treść owej nieodbytej rozmowy. Jednak powtarzany ciągle zwrot: „Tato, koniecznie muszę ci coś powiedzieć…” sugeruje, że sedno i pointa nie zostają w tej wyimaginowanej konwersacji osiągnięte. Czy chodzi tylko o rozczarowanie Europą?... - czytamy w opisie spektaklu na stronie Słupskiego Ośrodka Kultury. Monodram grany będzie w piątek, 19 lutego, o godz. 19 w OT Rondo przy ul. Niedziałkowskiego w Słupsku. Bilety w cenie 20 zł.

Klasycy wiedeńscy w słupskiej filharmonii

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku zagra na żywo już w piątek, 19 lutego. Po długiej przerwie będziemy mogli wybrać się na koncert utworów wiedeńskich klasyków. W związku z luzowaniem obostrzeń Ruben Silva, dyrektor słupskiej filharmonii, podjął decyzję, że koncert, który miał być grany online 12 lutego przeniesiony zostanie na 19 lutego i odbędzie się na żywo z udziałem publiczności.
W programie koncertu usłyszymy uwerturę "Coriolan" op.62 Ludwiga van Beethovena, koncert wiolonczelowy nr 2 D-dur op.101 Josepha Haydna oraz symfonię nr 39 Es-dur KV 543 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Orkiestrę poprowadzi Ruben Silva, a solistą będzie Bartłomiej Fromm (wiolonczela), który jest członkiem orkiestry Sinfonia Baltica.
Koncert odbędzie się w piątek, 19 lutego, o godz. 19. Bilety kupimy w cenie od 30 do 40 złotych.

Moje wnętrze w Redzikowie

Od poniedziałku, 15 lutego, w Lądowisku Kultury można zobaczyć wystawę Aliny Częścik pt. „Moje wnętrze”, składająca się ze wszystkich prac, które były prezentowane na innych wernisażach.
- Chciałabym pokazywać na swoich zdjęciach spokój, radość, smutek, ból, zdziwienie, rozczarowanie, zakłopotanie. Trochę tak jakbym pokazywała siebie. Jestem kłębkiem emocji tak jak każdy z nas. Nie każdy potrafi pokazywać emocje, a ja chciałabym aby zdjęcia były ich odzwierciedleniem. W moich pracach obecna także jest natura, która idealnie idzie w parze z człowiekiem. Lubię także zestawienie natury, bezkresnych obszarów i „małego” człowieka. W ten sposób pragnę pokazać jak bardzo natura broni się przed ludźmi i jaką jest potęgą – czytamy w opisie wystawy na stronie Słupskiego Ośrodka Kultury, który jest współorganizatorem wydarzenia.
Wystawa będzie dostępna do 13 marca.

Tęcza na żywo i w sieci

Teatr Tęcza jako jedyny zagrał spektakl już w poprzednią sobotę, więc nie powinno być zaskoczeniem kolejne weekendowe przedstawienie. W sobotę o godz. 11 będzie można zobaczyć najnowsze widowisko Tęczy, czyli „Niesamowite przygody niesamowitych skarpetek”.
Ponadto Tęcza przypomina, że tylko do końca lutego można zapoznać się z jej projektem „Śnieżka – komiks – musical”, który dostępny jest na tęczowym kanale YouTube.

Wystawy BGSW

Od 10 lutego w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej dostępna jest wystawa „Escape from reality” Gabrieli Siecińskiej. Wernisaż odbył się online, a stacjonarnie prace artystki można zobaczyć w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce do 21 lutego. Wstęp jest wolny.

Dzień później w sieci otwarte zostały trzy wystawy indywidualne - Bartosza Kokosińskiego, Janiny Janickiej-Grabowskiej i Zdzisława Pacholskiego. Każdą z nich można obejrzeć stacjonarnie, ale znajdują się one w trzech różnych miejscach. „Pozostaję tym samym, choć się zmieniam” Kokosińskiego w Baszcie Czarownic w Słupsku, „Przygodność ciała Janickiej-Grabowskiej w Galerii Kameralnej w Słupsku a „Terra photographica” w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Wystawy będą czynne do 31 marca. Wstęp wolny.
Kolejny wernisaż online, tym razem podsumowujący rezydencję artystyczną Kamili Czosnyk pt. „Konstelacje symulacji”, odbędzie się w środę, 24 lutego, o godz. 18. Przez kolejne kilka dni – do 28 lutego – w godz. 18-22 na budynku Kapitanatu Ustka wyświetlana będzie projekcja filmu. Samą wystawę będzie można odwiedzić od 24 do 28 lutego w CAT w Ustce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza