Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalny weekend. Dużo będzie się działo [program]

Kinga Siwiec
Sporo wydarzeń odbędzie się w weekend w Słupsku i regionie. Warto znaleźć na nie czas.

Technokultura w Dom Ówce

W sobotę o godz. 21 zacznie sie impreza w Dom Ówce. Na Technokulturach wystąpiła jak dotąd czołówka polskiej sceny techno. Tym razem na 9. imprezie z tego cyklu o oprawę muzyczną zadba duet z Te33no Collective - Ukash i E.F.G., który przyjedzie z Trójmiasta. Wspierać ich będą dobrze znani i lubiani lokalni DJ-e, czyli OMBO & Begu. W tym tygodniu impreza połączona będzie z urodzinami jednego z wykonawców - Ukasha. Z tej okazji dzięki uprzejmości Będzie Piekło, będzie można skosztować ostrych sosów, które zostaną udostępnione za darmo, tak jak i grill, na którym będzie można upiec przyniesione przez siebie jedzenie. Bilet 10 zł.

Dzień Pszczelarza

W niedzielę w Ustce odbędzie sie 33. Wojewódzki Dzień Pszczelarza, który będzie imprezą interesującą nie tylko dla osób, zajmujących się hodowlą pszczół. Oprócz oficjalnych wystąpień, które zainteresują gównie pszczelarzy z regionu, przewidziane są także występy artystyczne, kiermasz sprzętu pszczelarskiego i wykłady, między innymi na temat ochrony pszczoły miodnej i jej wpływu na różnorodność środowiska. Możliwe będzie też zapisanie się na zwiedzanie pasiek. Start wydarzenia o godz. 10, wstęp wolny.

Angielski za darmo

W sobotę o godz. 19 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera odbędzie się kolejne spotkanie w ramach English Cafe. Przyjść mogą zarówno ci, którzy mówią biegle po angielsku, jak i osoby dopiero uczące się. Zajęcia poprowadzą Katarzyna Macegoniuk i Marcin Grębowicz. Wstęp wolny.

Garden Party

To już przedostatni koncert z cyklu Garden Party u Karola, organizowanego po raz czwarty przez słupską filharmonię. W tym tygodniu w parku im. Waldorffa zagra Michał Kmieciak - pianista i prekursor nurtu „contemporary classical” w Polsce, który możemy tłumaczyć jako „współczesną klasykę”.

Pod nazwiskiem Michała Kmieciaka kryje się tak naprawdę trójka artystów - pianiście towarzyszą Dominika Dołżyńska na skrzypcach oraz Aleksandra Walczak na wiolonczeli. Artyści grali na najważniejszych festiwalach showcase’owych, takich jak Enea Spring Break w Poznaniu czy SeaZone w Sopocie oraz filmowych - Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Ale Kino! w Poznaniu. Kmieciak znalazł się także w wąskim gronie artystów z Polski nominowanych w europejskim programie INES#talents. Ich występy to przede wszystkim magiczny, niesamowity klimat. Przy pomocy jedynie trzech instrumentów potrafią stworzyć harmonijne, emocjonujące kompozycje.

Na koncercie w Słupsku wykonają nowe utwory, absolutnie przedpremierowo. Start koncertu o godz. 12. Udział w wydarzeniu jest darmowy.

Warszawy dla dzieci

Taką okazję dostaną dzieci na warsztatach techniczno-artystycznych w Lądowisku Kultury w Redzikowie. Od poniedziałku rozpoczną się zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Potrwają one do piątku. W tym czasie dzieci będą mogły spróbować swoich sił w różnych kreatywnych wyzwaniach. Tydzień rozpocznie się od poniedziałkowych Zajęć z Roboludkiem, podczas których uczestnicy poznają różne rodzaje maszyn prostych oraz budowę nieskomplikowanych robotów. Na podstawie zdobytej wiedzy spróbują same skonstruować własnego robota.

We wtorek odbędą się warsztaty ceramiczne. Pod okiem Janiny Dylewskiej dzieci będą mogły poćwiczyć swoje zdolności manualne oraz poznać tajniki procesu tworzenia w glinie. W czasie kilku godzin stworzą swoje własne, niepowtarzalne bibeloty ceramiczne. Środa to warsztaty rękodzieła ludowego. Podczas zajęć uczestnicy będą wyplatać zabawki z naturalnych materiałów, takich jak sitowie i słoma. Zrobią też ekologiczne korale.

W czwartek coś dla małych miłośników DIY. Podczas zajęć z ministolarstwa dzieci za pomocą narzędzi, gwoździ i wełny stworzą fantazyjne napisy. Ostatni dzień warsztatów, piątek, będzie należał do świec żelowych. Uczestnicy stworzą ozdoby, które mogą być miłą pamiątką z wakacji. Z muszelek, suszonych kwiatów, kamyków, piasku i kolorowego żelu zrobią żelowe świece, które często widzimy na stoiskach w nadmorskich miejscowościach. Koszt wzięcia udziału w tygodniowych warsztatach to 100 zł. Lądowisko Kultury w Redzikowie, organizator zajęć, zapewnia wszystkim dzieciom drugie śniadanie.

Bazarek natury

W Krępie Słupskiej odbędzie się Bazarek Natury, na którym będzie można kupić świeże warzywa, owoce, sery, wędzone ryby, przetwory wykonane z naturalnych produktów oraz wiele innych lokalnych wyrobów. To dobra okazja, aby spróbować lokalnych produktów, a dla wystawców sposobność, aby zaprezentować szerszemu gronu odbiorców. Na bazarek można przyjść w godzinach od 10 do 13, wstęp jest wolny.

Kabaretowa Gala Stand-Up w sobotę w Dolinie Charlotty

W Dolinie Charlotty trwa letni sezon imprez. W najbliższą sobotę będzie można uczestniczyć Gali Stand-Up. Stand-up, to stara formuła komediowa, która od kilku lat bije rekordy popularności również w Polsce. Według internetowej Wikipedii, jest to komediowa forma artystyczna w postaci monologu przed publicznością.

W przeciwieństwie do kabaretu stand-up opiera się bardziej na charyzmie wykonawcy oraz kontakcie z publicznością niż na dopracowaniu każdego wiersza przedstawienia i wartości artystycznej. W formule stand-up artyści za główny cel stawiają sobie rozbawienie publiczności, zaś mniejszą wagę przywiązują do kwestii artystycznych, czyli np. piosenek i scenografii.

Nazwa stand-up pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. W tym kraju ta formuła zajmuje miejsce kabaretów. W USA istnieją wręcz specjalne kluby wyposażone w miejsca do siedzenia i stoliki oraz scenę. Organizowane są tam akcje open mike, podczas których każdy może wejść na scenę i rozpocząć swój występ. W ten sposób w Stanach Zjednoczonych rozpoczynało swoją karierę wielu komików i satyryków, za Oceanem nazywanych najczęściej stand-uperami.

Stand-up zagościł również w internecie. Np. na serwisie Youtube aż roi się od różnych stand-uperów. W wielu przypadkach są to występy na wysokim poziomie.
W najbliższą sobotę, 17 sierpnia, ze stand-upem w wykonaniu na żywo będzie się można zapoznać również w Dolinie Charlotty. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie nieco bezczelnie, przewrotnie, oryginalnie, ostro, pikantnie, ale nade wszystko zabawnie.

Każdy kto przyjdzie na ten niepowtarzalny wieczór stand-upu, wyjdzie albo wniebowzięty albo oburzony. Jednak w każdym wypadku nie pozostanie obojętny na ogromną dawkę świetnego humoru, który nie zna granic, jest poza cenzurą i porusza tematy, do których tak często brakuje nam dystansu.

Wystąpi plejada polskich estradowych kabareciarzy: Ewa Błachnio, Tomasz Boras Borkowski, Tomasz Jachimek, Michał Kutek, Tomasz Kwiatkowski, Grzegorz Dolniak, Michał Pałubski, Jacek Noch.

Gospodarzem wieczoru będzie Mariusz Kałamaga. Nad muzyczną oprawę Gali stand-up comedy, będzie czuwał DJ Paulo czyli Paweł Molenda z zespołu B.O.K. Start w sobotę, 17 sierpnia, o godz. 19 (otwarcie bram amfiteatru o godz. 17).

Tak dawniej żyli słowińscy rybacy

Dawna słowińska wioska zamieni się w osadę rybacką. W niedzielę w Muzeum Wsi Słowińskiej impreza „Wkoło ryby” zapewni atrakcje dzieciom i dorosłym.

Mimo że w Klukach po przystani rybackiej nie zostało ani śladu, jest taki dzień w roku, kiedy wioska znów ożywa za sprawą dawnych zwyczajów. „Wkoło ryby” jest świetną okazją, aby przypomnieć wszystkim, jak kiedyś wyglądało życie prostych ludzi w nadmorskich miejscowościach. W dawnych Klukach zawód rybaka był przekazywany z ojca na syna przez pokolenia. Mężczyźni wypływali w morze, zaś kobiety pomagały przygotowywać się do tych rejsów. Szyły sieci, cerowały i łatały ubrania, wytwarzały wełniane ocieplacze na kolana dla swoich ojców, mężów i synów. Pomagały też przy wyciąganiu sieci pełnych ryb na brzeg. Rybołówstwo stanowiło centrum wydarzeń w osadzie.

W niedzielę w godz. 10-16 szachulcowe chaty w Klukach wypełni zapach ryb smażonych i gotowanych na parze. Na specjalnym stoisku podawana będzie zupa rybna, przygotowana przez gospodynie z Kluk według przepisu, który uhonorowany został w 2011 roku pierwszym miejscem w konkursie na najlepszy produkt regionalny. Zjeść będzie można rybę w niemal każdej postaci - od wędzonej, poprzez smażoną, aż do gotowanej w sposób tradycyjny i na parze. Na kiermaszu podawane będą też pajdy z chleba wypieczonego na miejscu, smarowane pastą z wędzonego pstrąga oraz twarogu. Ale jedzenie nie będzie jedyną atrakcją „Wkoło ryby”. Podczas imprezy nie zabraknie pokazów rzemieślniczych. Życie w starych wioskach rybackich kręciło się wokół połowów, jednak rybacy potrzebowali całej masy sprzętu, który przygotowywali dla nich inni mieszkańcy osady. Sieci, kosze na ryby, pływaki, łodzie - to tylko niektóre z ich potrzeb. Dlatego w Klukach będzie można zobaczyć proces wytwarzania takich i podobnych sprzętów. Prezentowane będzie smołowanie typowej słowińskiej łodzi, szycie i naprawa sieci rybackich, kręcenie powrozów, wyplatanie kosza, w którym kobiety nosiły ryby oraz znakowanie pływaków do sieci merkami - charakterystycznymi symbolami własności.

Przed magazynem rybackim do obejrzenia będzie wystawa, na której zobaczymy czarno-białe zdjęcia, ukazujące sceny z życia dawnych rybaków zamieszkujących obszar między jeziorami Gardno i Łebsko.

Organizatorzy nie zapomnieli o dzieciach. Dla nich przygotowali animacje oraz zabawy. Pod okiem pracowników muzeum dzieci będą mogły wykonać łódeczkę z kory i prostą wędkę, którą później mogą wypróbować, wyławiając „rybki” z balii wody. Będą też zajęcia artystyczne, najmłodsi będą mieli okazję zrobić wesołe rybki z gliny, papieru i włóczki, a także wyżyć się artystycznie na dużym płótnie rozwieszonym na płocie. Dodatkową atrakcją będzie „karta zadań”. Chodząc nieoznakowaną w terenie trasą i kierując się wskazówkami, rozwiązuje się rebusy i szuka rozwiązania zagadek. Dzięki temu na końcu dzieci otrzymają hasło, które poprowadzi do skarbu - pamiątkowej pieczątki, którą można przybić na swojej karcie z zadaniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza