Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kup sobie pałac! Za - bagatela 2,5 miliona - możesz zamieszkać w pałacu

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Pałac z XIX wieku to perełka na Pomorzu.
Pałac z XIX wieku to perełka na Pomorzu. Fot.Archiwum polskapress/Krzysztof Cygan
Cztery piętra, 17 pomieszczeń, 1 410 metrów kwadratowych powierzchni i ponad 4,5 hektara działki. Za niecałe 2,5 miliona możesz zostać właścicielem zabytkowego pałacu w Poganicach. Wygląda jak bajkowy zamek z Disneylandu! Choć jego historia bajkowa nie jest.

Pałac Monbijou w Poganicach to przez ostatnie lata hotel z pensjonatem. Bryła budynku wzbogacona piękną wieżą z elementami muru pruskiego z ażurowym metalowym daszkiem nad wejściem przypomina trochę pałac z bajek dla dzieci.

Trochę historii

Dwór wybudowano w 1896 roku. Datę tą wyrył cieśla na jednej z belek w wieży. Także na nieistniejącej już dziś chorągiewce wieży była umieszczona taka data. Były tu zabudowania gospodarcze dla 450 zwierząt. Właściciele zbudowali też gorzelnię, która dawała pracę oraz elektrownię wodną na rzece Łupawie, która dostarczała prąd mieszkańcom (dziś mieści się tam restauracja „Nostalgia”). Gospodarstwo rodziny Eggebert miało wówczas ponad 700 ha.

Po II wojnie światowej w 1945 r. Niemców wysiedlono. Do 1947 roku stacjonowały tu wojska radzieckie. W 1947 roku obiekt został przejęty przez PGR. Gdy w 1992 r. pałacyk opuścił ostatni dyrektor PGR-u, w ciągu kilku miesięcy złodzieje rozszabrowali całe wnętrze. Zniknęły piece, lampy i klamki, potem reszta: drzwi, okna, balustrady i wszystkie podłogi. Po likwidacji PGR-u obiekt został kompletnie zniszczony. Potem obiekt przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Dwory i pałace w regionie słupskim. Warto je zobaczyć [zdjęcia]

Obecnie jest to własność prywatna - w pałacu mieści się pensjonat. Remont trwał długo, ale trzeba przyznać, że właścicielka uczyniła z niego piękny, stylowy pensjonat. Z pomocą przyszedł Wojewódzki Konserwator Zabytków, który wpisał dwór szlachecki w Poganicach na listę obiektów chronionych. To jeden z nielicznych przypadków w naszym regionie, gdy kompletnie zrujnowany budynek udało się uratować, a nawet odtworzyć jego detale architektoniczne. Zachował się częściowo oryginalny układ wnętrz, z salą balową i drewnianą zabudową antresoli dla zespołu muzycznego.

Dookoła znajduje się park krajobrazowy ze stawem i jeziorem. Urzekające pięknem tereny w pobliżu pałacu - pełne jezior i lasów -umożliwiają spacery ścieżką historyczno-rekreacyjną szlakiem dziedzictwa kulturowego gminy Potęgowo, gdzie można zobaczyć megality oraz szlakiem Kultury Pucharów Lejkowatych oraz osad sprzed 5 tys. lat.

Niestety, co najmniej od roku właścicielka próbuje sprzedać obiekt. Znajduje się on w ofercie biura nieruchomości.

- Pałac został przywrócony do dawnej świetności przez obecnego właściciela, częściowo wyremontowany, wykorzystywany jest jako obiekt pensjonatowo-restauracyjny dysponuje obecne pokojami gościnnymi utrzymanymi w stylu rustykalnym wyposażonymi łazienki oraz salą bankietową. Stylowa jadalnia z kominkiem jest atrakcyjnym uzupełnieniem całości pomieszczeń i podtrzymuje walory pałacu. Ten zabytkowy obiekt jest często odwiedzanym miejscem przez stałych bywalców, gości z kraju i zagranicy; ujęty jest w licznych przewodnikach (Pascal) i katalogach turystycznych - czytamy w ofercie słupskiego biura nieruchomości.

Zobacz także: Wieczór z zamkami w Baszcie Czarownic w Słupsku. Archeolog mówił o tym, jak wyglądały typowe średniowieczne zamki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza