Kurator oświaty nie zgodził się na przekształcenie szkół w Piaszczynie i Słosinku

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Przeciwko zmianom w szkołach protestowali rodzice
Przeciwko zmianom w szkołach protestowali rodzice Andrzej Gurba
Udostępnij:
Kurator oświaty nie zgodził się na zmiany w Szkole Podstawowej w Piaszczynie i Słosinku polegające na przekształceniu tych placówek w szkoły o strukturze klas 1-3 z oddziałami przedszkolnymi. Burmistrz Danuta Karaśkiewicz zapowiada zażalenie do ministra edukacji.

Jak argumentuje swoją opinię kurator? Podnosi m.in. że wpływ na małą liczbę dzieci w szkołach w Słosinku i Piaszczynie ma fakt, że dzieci z klasy siódmej i ósmej muszą realizować swój obowiązek szkolny w SP nr 3 (albo innej placówce), bo tak zdecydowała o tym gmina. Dalej kurator stwierdził, iż szkoła w Słosinku posiada odpowiednią liczbę sal dydaktycznych i wyposażenie, a także właściwą kadrę. Zwraca też uwagę na niedogodności z dojazdami do SP nr 3 w Miastku, wytykając gminie brak opieki w czasie dowozu dzieci autobusem w przypadku starszych dzieci (to się zmieniło w trakcie roku szkolnego – dop. redakcji). Inne zastrzeżenia dotyczą braku opieki do przystanku do szkoły w Miastku (około 1 km), co zdaniem kuratora, może mieć wpływ na bezpieczeństwo uczniów. Kurator podnosi też, że jak do tej pory nie wskazano konkretnych rozwiązań w zakresie zatrudnienia pracowników po zmianach w szkołach w Piaszczynie i Słosinku. To co jest, to ogólniki.

Kurator uważa, że gmina planując zmiany opiera się przede wszystkim na kryterium ekonomicznym.

Burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz zapowiada złożenie zażalenia do ministra edukacji. – W mojej ocenie kurator tak naprawdę nie odniósł się do naszego uzasadnienia. Nie jest prawdą, że decydują przede wszystkim czynniki ekonomiczne. Chodzi nam o zaoferowanie uczniom lepszych warunków do nauki – stwierdza Danuta Karaśkiewicz. Dodaje, że ma świadomość, iż mimo zażalenia, raczej nic się nie zmieni od najbliższego roku szkolnego, bo biegną terminy (czyli zostanie po staremu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 marca, 12:24, Gość:

Ja myslałam że kurator to osoba myśląca a to d...k. Przecież autobus dowozi dzieci z danej miejscowości bezposrednio pod szkołę a nie na dworzec autobusowy w Miastku. Czy ten kurator był w tych szkołach?

Odpowiadając na to pytanie należy odpowiedzieć tak : Tak, w każdej z tych szkół odbyła się kontrola z kuratorium: Tak, pracownicy kuratorium jeździli tymi autobusami, aby sprawdzić jak odbywa się dowóz dzieci: Tak, dzieci są zawożone na dworzec PKS, aby tam przesiąść się w inny autobus, który zawiezie go do domu, Tak, dzieci wysadzane są pod Rossmanem i stamtąd muszą iść do SP3, Tak, nasza gmina nie zapewnia dzieciom dojeżdżającym opieki podczas przejazdu do szkoły, chociaż wyjątek stanowi chyba kurs że Słosinka, w którymś siedzi jakaś pani, ale dzieci nawet nie mają pojęcia o tym, że to ich opiekun. Ale czy dzieci dojeżdżają tylko stamtąd? A co z opieką nad pozostałymi dziećmi, którym taka opieka się należy zgodnie z PRAWEM? Nasz Gmina nie dba o nasze dzieci, liczą się tylko pieniądze! A tak dla pomyślenia! Wydaje mi się, że nawet gdyby zlikwidować wszystkie szkoły na wsi (Piaszczyna, Świerzno, Słosinko i Dretyń), to i tak nie zapełni się słynnej SP3?

G
Gość

Ja myslałam że kurator to osoba myśląca a to d...k. Przecież autobus dowozi dzieci z danej miejscowości bezposrednio pod szkołę a nie na dworzec autobusowy w Miastku. Czy ten kurator był w tych szkołach?

G
Gość

A nie lepiej to przecierpieć , niż leżeć pod respiratorem i walczyć o każdą minutę życia?

Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie