Kurator oświaty: Zamiary miasta zagrażają uczniom

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Czy Szkoła Podstawowa nr 3 pozostanie? Kolejny ruch należy do ministra oświaty narodowej
Czy Szkoła Podstawowa nr 3 pozostanie? Kolejny ruch należy do ministra oświaty narodowej Krzysztof Piotrkowski
Udostępnij:
Oświatowe plany Ustki pokrzyżowała pomorska kurator oświaty. Zdaniem Małgorzaty Bielang likwidacja SP3 i przekształcenie SP2 obniży jakość usteckiej oświaty, zniweczy dotychczasowe sukcesy trójki i obniży bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne uczniów.

Jak informowaliśmy, pomorska kurator oświaty negatywnie zaopiniowała dwie uchwały intencyjne usteckiej rady miasta. Małgorzata Bielang źle oceniła zarówno likwidację Szkoły Podstawowej nr 3, jak i przekształcenie Szkoły Podstawowej nr 2, czyli zamiar połączenia obu szkół, wstępnego funkcjonowania w dwóch budynkach, a później przeniesienia uczniów do siedziby SP2.

Ratusz jednak nie wycofuje się ze swoich planów.

- Urząd przygotowuje się do złożenia zażaleń na postanowienia pomorskiego kuratora oświaty do ministra edukacji narodowej - informuje Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza.

Oto szczegóły postanowienia Małgorzaty Bielang, pomorskiej kurator oświaty, z negatywną opinią co do oświatowych zamierzeń miasta.

Kurator na wstępie zauważyła, że zgodnie z Prawem oświatowym szkoła podstawowa powinna mieścić się w jednym budynku, by zapewnić uczniom właściwe warunki nauki. Kurator wzięła też pod uwagę fakt, że ratusz wysłał do rodziców obu szkół 1582 pisma, ale 397 rodziców nie potwierdziło odbioru poczty na znak protestu wobec planów miasta.

Obecnie w trójce uczy się 269 uczniów w 13 klasach, w tym w siedmiu oddziałach mistrzostwa sportowego oraz w dwóch klasach sportowych. Do tych klas uczęszcza 145 uczniów z Ustki, 50 z gminy Ustka i 18 z innych gmin.

Natomiast prognozy demograficzne przedstawione przez burmistrza oparte są jedynie na liczbie dzieci rodziców zameldowanych i płacących podatki w Ustce. Jednak rzeczywista sytuacja jest inna, bo w SP3 uczą się nie tylko „miejskie” dzieci.

Zdaniem kurator po wygaszeniu gimnazjum SP3 rozwija się dynamicznie, osiąga sukcesy, uczestniczy w ogólnopolskich projektach, zapewnia całodzienną opiekę, naukę, wyżywienie i wielogodzinne treningi. Połączenie szkół zniweczy osiągnięcia poczynione w tak krótkim czasie po wygaszeniu gimnazjum.

Kurator podkreśliła też, że połączenie szkół zwiększy liczbę dzieci w klasach z 16-19 do 24, co spowoduje ograniczenie indywidualnej pracy z uczniem.

Według planów ratusza siedmiolatki zostaną przyjęte do klas pierwszych tylko w budynku SP2. Natomiast klasy drugie i trzecie obecnej trójki pozostaną w budynku SP3. Jest to sprzeczne z dążeniem do lokalizacji szkoły w jednym budynku, uniemożliwi poprawną realizację procesów edukacyjnych, zaburzy integrację dzieci na etapie wczesnoszkolnym, budowanie tożsamości szkoły, integrację uczniów, kultywowanie tradycji poprzez wspólne przedsięwzięcia, np. uroczystości szkolne.

Z kolei obecni uczniowie klas trzecich z SP3 przeżyją podwójny stres, przechodząc na przedmiotowy system nauczania w nowym budynku. Kurator zauważa, że „wychowawcza funkcja szkoły zostanie zaburzona poprzez uniemożliwienie budowania poprawnych relacji między uczniami z różnych szkół, przenoszonych do zintegrowanych już grup uczniowskich”. Dlatego, że dziećmi ze zlikwidowanej szkoły uzupełni się zżyte zespoły klasowe dwójki.

Kolejnym argumentem przeciw zamiarom określonym w uchwałach rady miasta jest fakt, że budynek trójki będzie miejscem usług społecznych - filii żłobka, przedszkola, biblioteki miejskiej, a także - jak wskazuje kurator - organizacji pozarządowych o nieokreślonym bliżej zakresie działalności. W tej sytuacji funkcjonowanie wybranych klas zlikwidowanej szkoły wśród wielu instytucji w jednym budynku nie zapewni odpowiednich warunków nauki, wychowania, opieki, a przede wszystkim bezpiecznego psychicznie i fizycznie pobytu dziecka w szkole w czasie niekontrolowanej obecności na jej terenie osób dorosłych w żaden sposób z nią niezwiązanych.

Pomorski kurator oświaty źle ocenił rewolucję oświatową w Ustce

W raporcie, który powstał na zlecenie miasta, brakuje odniesień do badania losów uczniów, uwzględnienia grup, przyjaźni, potrzeb.

„Dzieci są przeliczane w różnych kombinacjach w celu pomniejszenia kosztów ich kształcenia - ocenia kurator. - Nie uwzględniono opinii, potrzeb i oczekiwań rodziców oraz możliwości decydowania o losach swych dzieci”.

Kurator zwraca uwagę na fakt, że przeciwko likwidacji trójki zebrano około 200 podpisów, organizowano spotkania i zebrania, wysłano pisma do MEN, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, rzecznika praw dziecka, posła na sejm.

Natomiast wizja lokalna kuratorium w szkole wykazała, że w ciągu trzech lat szkoła stworzyła znakomite warunki w każdej dziedzinie działalności.

Argumenty wskazane przez burmistrza świadczą o niezapewnieniu takich warunków po połączeniu szkół, ale również o nieprzestrzeganiu praw dziecka do realizacji obowiązku szkolnego w bezpiecznych i higienicznych warunkach.

Połączenie szkół to tłok w salach, na korytarzach, w świetlicy. Słowem - obniżenie bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego, komfortu pobytu w szkole, utrudnienie indywidualnej pracy z uczniem, zarówno zdolnym, jak i z mającym trudności w nauce.

Zdaniem kurator zamiar likwidacji oparty jest jedynie na kryterium finansowym. A to znacząco obniży jakość usteckiej oświaty, uniemożliwi proces edukacji, który powinien przebiegać zgodnie z przepisami prawa, zaburzy rozwój uczniów, aktywność fizyczną i zdrowy styl życia, które promuje obecna SP3.

Na koniec kurator zauważa, że dopłata miasta do oświaty w wysokości 80 procent wartości subwencji oświatowej jest obliczona tendencyjnie i mocno odbiega od sposobu obliczeń innych samorządów w Polsce.

Większość argumentów kuratora na „nie” wobec likwidacji SP3 dotyczy zamiaru przekształcenia SP2. W drugiej opinii brzmią identycznie. Tu jednak kurator wskazuje, że dodatkowa lokalizacja SP2 (523 uczniów) znacząco pogorszy warunki, bo obecne trzecie klasy i kolejne tworzone trafią w końcu do SP2.

Pomorski kurator oświaty źle ocenił rewolucję oświatową w Ustce

ZOBACZ TAKŻE:Usteccy radni uchwalili zamiar likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sympatyk

O jakim tłoku mowa. Wystarczy wejść do 5 LO w Słupsku ( Herbert) aby zobaczyć tłum, i o dziwo to pani kurator nie wadzi? Ciekawe...

D
Dzieci nie ulice

Remont ul. Polnej, Wiejskiej i Nad Słupią znowu przełożony o 2-3 lata, rozpocznie się najwcześniej w 2024 roku.

Dobro dzieci jest najważniejsze nie remonty ulic !

G
Gość

https://nowiny24.pl/60-szkol-podstawowych-z-podkarpacia-do-likwidacji-i-przeksztalcen-lista-mieszkancy-bronia-ich-przed-cieciami/ar/c1-14783634?fbclid=IwAR1l4WasMljhHtlIFevn7ItsHNUJeDRdzxi_e38EBrpZOwYerQ66zv1xB-4

Więcej informacji na stronie głównej Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie