Kuratorium oświaty: MEN nie planuje odwoływać, ani zakazywać letnich wyjazdów dla dzieci i młodzieży

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Letnie wyjazdy dla dzieci i młodzieży powinny odbyć się planowo. Kuratorium daje zielone światło
Letnie wyjazdy dla dzieci i młodzieży powinny odbyć się planowo. Kuratorium daje zielone światło Łukasz Capar
MEN nie planuje odwoływać i zakazywać organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży. Oficjalny komunikat w tej sprawie opublikowało Kuratorium Oświaty w Gdańsku. To dobra informacja dla organizatorów turystyki, choć oni sami podchodzą do sezonu z umiarkowanym optymizmem. Podkreślają, że najważniejsze jest bezpieczeństwo uczestników i zrobią wszystko, aby je zapewnić. Jeśli będzie jakiekolwiek zagrożenie, zrezygnują z wyjazdów.

Pomorski Kurator Oświaty informuje, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje odwoływać i zakazywać organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży. Jednak, w przypadku rozprzestrzeniania się epidemii lub zaistnienia innych z tym związanych okoliczności zagrażających życiu, zdrowiu, czy bezpieczeństwu – kurator oświaty będzie miał możliwość odwołania wypoczynku dzieci i młodzieży w województwie - taki oficjalny komunikat ukazał się na stronie internetowej. Możliwość rejestrowania wypoczynku letniego w bazie wypoczynku istnieje od 18 marca.

Biuro Podróży Euro-Relax ze Słupska jest jednym z większych organizatorów kolonii i obozów w regionie. Rokrocznie latem organizuje kilkanaście wyjazdów dla młodzieży, głównie są to wyjazdy zagraniczne. Tak samo miało być w tym roku.

- Zaplanowanych mamy sześć obozów dla młodzieży zagranicą - w Chorwacji, we Włoszech, w Bułgarii, w Grecji, w Hiszpanii oraz trzy wyjazdy krajowe w góry - Beskidy, Tatry, Sudety. Na razie żadnych wyjazdów nie odwołuję. Czekam na rozwój sytuacji. Niestety, zdaję sobie sprawę, że wszystkie wyjazdy raczej się nie odbędą. Klientom, którzy wybrali Włochy, proponuję inne kierunki, gdyż Włochy nie są jeszcze bezpiecznym krajem - mówi Bogusław Jaremczak, właściciel Biura Podróży Euro-Relax.

Zaznacza, że komunikat Kuratorium Oświaty w Gdańsku to ważna informacja, gdyż w tej chwili panuje dezinformacja. Jeszcze niedawno Minister Zdrowia mówił, że wypoczynek dzieci i młodzieży na pewno nie odbędzie się w takiej formie, jak dotychczas.

- Z ostatecznymi decyzjami w sprawie wyjazdów czekamy do czerwca. Obserwuję rozwój sytuacji na świecie i w Europie. Jeśli samoloty będą normalnie latać, autokary normalnie wozić turystów, a hotele normalnie pracować, nie będzie przeciwwskazań do wyjazdów- mówi szef Euro-Relaksu.

Póki co, klienci panicznie nie wycofywali się z wyjazdów.

- Rezygnowały tylko pojedyncze osoby. Jestem dobrej myśli. Na pewno nie będziemy narażać dzieciaków na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Będziemy się stosować do wszystkich obowiązujących obostrzeń - zapewnia Bogusław Jaremczak.

Optymistą, choć umiarkowanym, jest także Marcin Urbanowicz, właściciel firmy Niedźwiadek w Słupsku, która także od lat zajmuje się m.in. organizacją wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

- W planach mamy dwa wyjazdy - jeden w góry, drugi nad morze. Mam nadzieję, że oba się odbędą, choć nie wiem, czy nie zostaną wprowadzone obostrzenia mówiące o organizacji kolonii np. w odległości do 200 km od miejsca zamieszkania. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, nie wiem, co będzie za dwa tygodnie, za miesiąc. Jeśli pandemia zacznie się cofać, albo jeśli sytuacja będzie taka jak jest dzisiaj, jestem za tym, aby wyjazdy się odbyły - mówi szefa Niedźwiadka.

- Na dzisiaj mam chętnych na oba wyjazdy, tylko jedna mama wycofała się z wyjazdu, reszta czeka na rozwój wydarzeń. Od właścicieli hoteli i pensjonatów wiem, że te wszystkie obostrzenia, które obowiązują turystów indywidualnych, nie obowiązują grup. Bo przecież jeśli my przez 12 godzin będziemy jechać jednym autokarem lub pociągiem, to jaki jest sens rozdzielania nas podczas posiłków.

Z ostatecznymi decyzjami także firma Niedźwiadek czeka do końca maja. - Liczę się z tym, że za 2 tygodnie może być czerwony alarm i wszystkie wyjazdy zostaną wstrzymane - mówi Urbanowicz. - Dlatego cały czas czekam m.in. z rezerwacją transportu.

Nieco mniejszym optymistą jest Jacek Słupski, właściciel Biura Turystycznego "Przygoda" w Słupsku.

- Nie odwołałem jeszcze wakacyjnych wyjazdów, ale jestem bardzo ostrożny. Jeśli w trakcie trwania obozu, dziecko lub wychowawca w ośrodku zachoruje, sytuacja się bardzo skomplikuje. Nie wyobrażam sobie, aby wyjechać z dziećmi, za które jestem odpowiedzialny przez 24 godzinę na dobę w czasie, kiedy istnieje jakiekolwiek ryzyko. Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Rozmawiałem z właścicielami hoteli i pensjonatów i na razie czekamy z decyzją. Obserwuję jak się rozwija sytuacja. Jeśli będzie bezpiecznie, pojedziemy, jeśli nie, rodzicom zaproponuję w zamian np. wyjazd zimowy. Jestem z nimi cały czas w kontakcie - mówi Jacek Słupski, szef "Przygody".

Do chwili obecnej do Kuratorium Oświaty w Gdańsku wpłynęło 30 zgłoszeń dotyczących zamiaru organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, co jest porównywalne z liczbą zgłoszeń w tym okresie w roku ubiegłym. Wówczas było ich 48.

- Organizator wypoczynku zgłasza zamiar zorganizowania wypoczynku nie później niż na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, a w przypadku organizowania półkolonii lub wypoczynku za granicą nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia - Beata Wolak, przedstawiciel Pomorskiego Kuratora Oświaty ds. kontaktu z mediami. - Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych, zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019/2020 przypada na 26 czerwca, tym samym termin zgłoszenia wypoczynku przypada nie później niż w dniu 5 czerwca 2020 r. (dla tych, którzy planują rozpoczęcie wypoczynku w tym dniu) i kolejne dni czerwca i lipca z zachowaniem terminów zgłoszenia 21 i 14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku - wyjaśnia.

Zobacz także: Branża hotelarska przygotowuje się na powrót turystów w związku ze zniesieniem obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie