Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurna Chata i Dikanda w słupskiej filharmonii

red.
Grupa Dikanda powstała w 1997 roku w Szczecinie. Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie.
Grupa Dikanda powstała w 1997 roku w Szczecinie. Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie. Mat. prasowe
W środę (4 listopada) w słupskiej filharmonii odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Etnoscena w Słupsku".

4 listopada (środa) o godz. 19 wystąpią dwa zespoły: Kurna Chata i Dikanda.

KURNA CHATA
Członkowie zespołu Kurna Chata inspirację do swej działalności artystycznej czerpią z polskiej tradycji muzycznej różnych regionów, a odnajdują ją w starych nagraniach, śpiewnikach i opracowaniach etnograficznych. Ciekawe aranżacje, charakterystyczne brzmienie oraz ekspresja artystyczna sprawiają, że muzyka zespołu odbierana jest przez publiczność żywiołowo i z ogromnym zainteresowaniem. Swoją fascynację dźwiękami "spod strzechy" realizują poprzez opracowywanie oryginalnych tematów ludowych oraz tworzenie własnych piosenek inspirowanych folklorem.

Kurna Chata zdobyła III nagrodę w Turnieju Muzyków Prawdziwych który odbył się 4-6.09.2015 w Szczecińskiej Filharmonii
Zespół tworzą: Jan Sokolnicki (śpiew, akordeon), Paweł Tomaszewski (gitara akustyczna, śpiew), Maja Lewicka (śpiew, przeszkadzajki), Katarzyna Klukowska (śpiew, flet poprzeczny), Aleksandra Piechota (cajon, perkusjonalia).

DIKANDA
Dikanda to słowo, które w jednym z afrykańskich dialektów oznacza rodzinę i ono właśnie dokładnie oddaje ducha zespołu - żyją i pracują jak w małej rodzinie. Grupa powstała w 1997 roku w Szczecinie. Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie. W ich w całości akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim – macedońskim i cygańskim. Cechą charakterystyczną stylu Dikandy jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach. Wydali 4 płyty, zagrali setki koncertów , wystąpili na wielu znaczących europejskich festiwalach. Zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia w tym :

I Nagrodę i nagroda publiczności na festiwalu „Nowa tradycja” w 1999 r. ,
I Nagrodę na festiwalu „Eurofolk” 1999r
III miejsce na Folkowym Fonogramie Roku za płytę „Jakhana Jakhana” w 2002r
I Nagroda i nagroda publiczności na festiwalu "Folkherbst 2004" w Plauen
Płyta roku 2005 niemieckiego czasopisma "Folker" dla "Usztijo"

Koncerty Dikandy to niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu.
Grali w azjatyckiej części Rosji, w Indiach i w większości krajów Europy. Brali udział w wielu festiwalach, m.in.: Montreux Jazz Festival, Sziget Festival (Budapest), Rudolstadt i dwukrotnie wystąpili na Festiwalu opolskim. Zyskali popularność i wielką sympatię publiczności w wielu krajach Europy Zachodniej (w szczególności Niemczech, Austrii i Szwajcarii).
Na dyskografię składają się :

"Muzyka czterech stron wschodu" (2000)
"Jakhana, Jakhana" (2002)
"Usztijo" (2004)
"Ajotoro" (2008)

Skład zespołu: Anna Witczak Czerniawska, Katarzyna Bogusz, Piotr Rejdak, Daniel Kaczmarczyk, Grzegorz Kolbrecki, Szymon Bobrowski, Andrzej Jarząbek "Fiś".

Bilety: 30/25 zł do nabycia w kasie Filharmonii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza