Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuszące Pierniki Szczecińskie

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
W małej pracowni na Pogodnie powstają pierniki według tradycyjnej XIX-wiecznej receptury

Już od 1938 r. źródła historyczne podają informację o istnieniu pierników szczecińskich, niem. „Stettiner Peperkoken”. Ówczesne władze Szczecina zapoczątkowały tradycję ustawiania na placach miasta wysokich choinek przystrojonych kolorowymi piernikowymi figurkami: marynarzy, kotwic, kutrów rybackich, mew, ryb. Ta nowa dekoracja adwentowa ulic Szczecina zaprojektowana została przez głównego architekta dr Reichowa.

Piernikowe przysmaki można było kupić we wszystkich piekarniach i cukierniach miasta. Pierniki szczecińskie do tej pory żyją we wspomnieniach osób zamieszkujących teren województwa zachodniopomorskiego przed wojną.

Podczas licznych rozmów dowiedzieć się można, że wiele rodzin wywodzących się ze Szczecina, a obecnie mieszkających w różnych częściach Niemiec, kultywuje tradycję wypiekania pierników wg przedwojennych receptur. Również teraz w Szczecinie pielęgnowana i rozwijana jest ta piękna tradycja.

- W 2011 roku, dzięki naszym staraniom, wpisane zostały na Listę produktów tradycyjnych województwa zachodniopomorskiego prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi - mówi Jan Tabiński.

- Piękne, szlachetne wyroby o głębokim, korzennym smaku i aromacie, swoją wyjątkową jakość zawdzięczają wyważonej kompozycji składników oraz wieloletniemu doświadczeniu właścicieli, czuwających nad recepturą i procesem produkcji. Wypiekane są na naturalnym pszczelim miodzie, z dodatkiem migdałów, kardamonu, imbiru i goździków. Na podstawie informacji zamieszczonych w materiałach przedwojennych oraz zdjęć z początków XX w. odtworzyliśmy marynistyczne formy szczecińskie (ryba, marynarz, żaglówka, statek, kotwica, żaglowiec).

Przygotowane zostały również wzory przedstawiające architekturę Szczecina. W oparciu o przedwojenne zdjęcia powstały lukrowe dekoracje, w naturalnych szlachetnych kolorach: białym, czekoladowym i jasnobrązowym. Zdobienia wykonywane są tradycyjnymi metodami, ręcznie, przez specjalistów od cukierniczych dekoracji.

- Po wyschnięciu pierniki układamy na złotych podkładkach, pakujemy w celofan i ozdabiamy kokardką - mówi Jan Tabiński. - Na każdym pierniku na odwrocie zamieszczamy etykietkę z krótką historią wypieku. - W najbliższej przyszłości czeka nas intensywny czas w piernikarskiej branży, to znaczy okres przedświąteczny - informuje Jan Tabiński.

- Opracowujemy już nową serię wzorów pierników świątecznych, które niebawem pojawią się w naszej ofercie. Przed Bożym Narodzeniem realizujemy również wiele zamówień od firm, przygotowujemy pierniki z indywidualnymi napisami, z logo lub w specjalnie opracowanych kształtach na życzenie klienta. P.P.H „TAST” jest firmą działającą od 1983 roku, ale jej korzenie sięgają pokolenia wstecz do 1963 r. Właściciele to małżeństwo Jadwiga i Jan Tabińscy.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja rzemieślnicza w zakresie cukiernictwa, piekarnictwa, gastronomii oraz handel detaliczny i hurtowy. W 2001 roku zainicjowano w firmie nowy dział pod nazwą „Technologie Ekologiczne”. W ramach tego projektu od roku 2002 firma wprowadziła do produkcji wypieki wegetariańskie na bazie surowców ekologicznych i do chwili obecnej sukcesywnie rozwija ten asortyment. „Zaczerpnąć ze źródła” to hasło odzwierciedlające dążenie właścicieli do zauważania, poznawania i stosowania rzeczy pierwotnych i naturalnych, będących w zgodzie z odwiecznym rytmem przyrody. W produkcji żywności jest to chęć dostarczania konsumentowi produktów o możliwie najwyższych walorach odżywczych i smakowych, za którymi idzie rzemiosło, a często i ciekawa tradycja.

Od 2011 roku firma produkuje Pierniki Szczecińskie, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa a w 2017 roku rozpoczęła wypiek Pomorskich Ciastek Przyjaźni opracowanych na podstawie legendy związanej ze szczecińską Doliną Siedmiu Młynów.

Ciastka zostały nagrodzone medalem na tegorocznych targach Smaki Regionów towarzyszących Polagrze w Poznaniu, natomiast Pierniki Szczecińskie są laureatem Perły 2015, nagrody XV konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów” przyznanej podczas targów Smaki Regionów 2015 w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza