Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacje ponad wszystko

Rafał Czabrowski [email protected] Fot. sxc.hu
Poza granicami kraju, najliczniejsza grupa ogłoszeń dla budowlańców umożliwia pracę na terenie Niemiec.
Poza granicami kraju, najliczniejsza grupa ogłoszeń dla budowlańców umożliwia pracę na terenie Niemiec.
Zapotrzebowanie na budowlańców w czasach kryzysu gwałtownie zmalało - wynika z analiz firmy ASM. Na pracę mogą jednak liczyć pracownicy wyspecjalizowani o ukierunkowanych kwalifikacjach.

Na rynku poszukiwani są również kierownicy i menedżerowie budów.

Od trzech lat, firma ASM analizuje rynek budowlany pod kątem zatrudnienia w branży budowlanej. Celem analiz jest określenie jakie zawody są najczęściej poszukiwane w budownictwie na przestrzeni ostatniego okresu czasu oraz ustalenie na jakich obszarach występuje największy deficyt tych zawodów.

Analizy przeprowadzono na 604 ofertach o pracę, opublikowanych w okresie od 2 kwietnia 2009 r. do 8 kwietnia 2009 r. na portalach www.pracuj.pl oraz praca.gazeta.pl. Eksperci podkreślają, że na podstawie samej liczby ogłoszeń można zaobserwować negatywne skutki panującego kryzysu w branży budowlanej.

Gdzie widoczne są objawy zmian? Odpowiedź jest prosta m.in. w liczbie ogłoszeń o pracę. Podczas gdy w analogicznym okresie roku poprzedniego analizie poddano 1115 ogłoszeń o pracę, to w tym roku jest ich aż o 511 mniej (45 proc.). Oznacza to, że liczba publikowanych ogłoszeń, a tym samym zapotrzebowanie na budowlańców w czasach kryzysu gwałtownie zmalało. Przyjrzyjmy się zatem, jakie zawody są najbardziej poszukiwane. Oto wyniki analiz.

Biorąc pod uwagę lokalizację oferowanej pracy, zaobserwowano, że zdecydowana większość (94,9 proc.) analizowanych ogłoszeń umożliwia pracę na terenie Polski. W mniejszym odsetku polscy budowlańcy poszukiwani są poza granicami naszego kraju (5,1 proc.). W strukturze ogłoszeń na przestrzeni ostatnich dwóch lat znacząco zmniejszył się udział ofert skierowanych do osób chcących pracować za granicą (z 16 proc. w 2007 r. do 5,1 proc. w roku bieżącym).

Może to być efektem panującego na rynku światowego kryzysu i mniejszego zapotrzebowania na zwiększanie kadry, szczególnie gdy powszechnie są informacje o redukcjach zatrudnienia. Analizując ogłoszenia na obszarze Polski, warto podkreślić, że najwięcej, bo ponad cztery z dziesięciu (43,3 proc.) ofert skierowanych jest do mieszkańców województwa mazowieckiego. Znaczący odsetek zapotrzebowania na pracowników z branży budowlanej generują również województwa: pomorskie (13,9 proc. wszystkich ofert z terenu Polski) i dolnośląskie (12,9 proc. ofert w Polsce), czyli organizatorzy Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r.

Przypomnijmy, mecze Euro 2012 mają zostać rozegrane w Gdańsku i we Wrocławiu, a do tego potrzebna jest niezbędna infrastruktura nie tylko budownictwa sportowego, ale również inżynieryjnego czy niemieszkalnego. Z kolei, najmniejsza liczba ogłoszeń ukazujących się w analizowanym okresie obejmowała województwa podkarpackie (0,7 proc.) i podlaskie (0,7 proc.).

Niewielki odsetek ofert skierowanych do budowlańców dotyczył również województw lubelskiego (0,9 proc.), lubuskiego (0,9 proc.), warmińsko-mazurskiego (0,9 proc.), opolskiego (1,2 proc.) oraz kujawsko-pomorskiego (1,2 proc.), czyli obszarów słabo rozwiniętych pod względem budownictwa. Dodajmy, że w sumie liczba ofert na obszarze tych siedmiu województw nie przekracza 7 proc. wszystkich opublikowanych ofert zatrudnienia w branży budowlanej!

Poza granicami kraju, najliczniejsza grupa ogłoszeń umożliwia pracę na terenie Niemiec (22,6 proc.) i Norwegii (22,6 proc.). Z kolei, blisko co piąta oferta (19,4 proc.) skierowana jest dla chętnych do pracy w Belgii.

Dodajmy, że bez większych problemów polski budowlaniec powinien znaleźć również pracę na terenie Włoch, Holandii czy Danii.

W ostatnim czasie, największe zapotrzebowanie, bo aż co dziewiąte ogłoszenie, skierowane było do pracowników budowlanych. Bez większego problemu zatrudnienie powinni znaleźć również kierownicy budów, doradcy techniczno-handlowi/przedstawiciele handlowi, monterzy, operatorzy maszyn, agenci nieruchomości czy murarze. Pracodawcy oferują również możliwość pracy tynkarzom, architektom/projektantom, kosztorysantom i glazurnikom.

Uwzględniając lokalizację, ustalono, że na obszarze Polski trzy najbardziej poszukiwane zawody w budownictwie to: budowlaniec/pracownik budowlany; kierownik budowy, kierownik robót; doradca techniczno-handlowy/przedstawiciel handlowy.

Poza granicami Polski, najwięcej ofert skierowanych jest do: budowlaniec/pracownik budowlany; kierownik budowy, kierownik robót; murarz.

Na podstawie listy profesji wyróżniono pięć grup zawodowych poszukiwanych w budownictwie. Są to: kierownicy/managerowie; specjaliści; pracownicy wyspecjalizowani; pracownicy niewyspecjalizowanych oraz pracownicy biurowi. Wśród analizowanych ogłoszeń najwięcej ofert skierowanych jest do pracowników wyspecjalizowanych czyli osób posiadających ukierunkowane kwalifikacje m.in. murarzy, monterów, operatorów maszyn itp.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza