Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwaterodawca w kwarantannie? Obaw jest wiele, a tu sezon za pasem

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Nadchodzi sezon. W hotelach i pensjonatach coraz większy ruch. Kwaterodawcy szykują pokoje i czekają na zaliczki od wczasowiczów. Nie ukrywają, że są pełni obaw, a niektórzy nawet gotowi do rezygnacji z przyjmowania gości.
Nadchodzi sezon. W hotelach i pensjonatach coraz większy ruch. Kwaterodawcy szykują pokoje i czekają na zaliczki od wczasowiczów. Nie ukrywają, że są pełni obaw, a niektórzy nawet gotowi do rezygnacji z przyjmowania gości. Krzysztof Piotrkowski
Nadchodzi sezon. W hotelach i pensjonatach coraz większy ruch. Kwaterodawcy szykują pokoje i czekają na zaliczki od wczasowiczów. Nie ukrywają, że są pełni obaw, a niektórzy nawet gotowi do rezygnacji z przyjmowania gości.

Procedury postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u hotelowego gościa są proste. Ten z wyraźnymi charakterystycznymi objawami w ogóle nie powinien zostać wpuszczony do obiektu, lecz odesłany najlepiej jego własnym transportem na oddział zakaźny.

Jeśli gość już przebywa w hotelu, należy go czasowo odizolować w przeznaczonym do tego pomieszczeniu, postawić na nogi obsługę, by ustaliła obszar, w którym gość przebywał, zarządzić dezynfekcję klamek, poręczy, uchwytów, powierzchni itd.

Kolejny krok to ustalenie listy innych gości i pracowników obecnych w tym samym czasie w tych samych pomieszczeniach. I na koniec – wstrzymanie przyjmowania gości, powiadomienie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej i stosowanie się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.

Miasto odświeża wygląd Promenady Nadmorskiej. Rozstrzygnięty został przetarg na drugi etap nasadzeń roślin wzdłuż deptaka.

Ustka zmienia wygląd promenady nadmorskiej. Nowe nasadzenia roślin

Niestety, takich możliwości nie mają tysiące kwaterodawców, którzy wynajmują wczasowiczom oddzielne mieszkania, pokoje w domach jednorodzinnych, czy nawet, co wciąż jeszcze się zdarza, przyjmują gości na pokój we własnym mieszkaniu. Co robić, gdy zachoruje wczasowicz?

- W sytuacji wystąpienia zachorowania właściwy miejscowo inspektor sanitarny podejmuje decyzje na podstawie dochodzenia epidemiologicznego i oceny ryzyka oraz wdraża niezbędne  procedury dostosowane do indywidualnego przypadku – odpowiada Henryka Kisiel, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupsku.

Jak wyglądają te procedury?
 
- Osoba zakażona jest izolowana, a osoby z kontaktu objęte kwarantanną – mówi Henryka Kisiel. - Jednak jako urząd państwowy nie zakładamy potencjalnych sytuacji, lecz rozpatrujemy konkretną, jeśli taka zaistnieje, aby zapewnić bezpieczeństwo. Nie możemy gdybać.

Jednak pani inspektor przyznaje, że przypadek zakażenia w wynajmowanym mieszkaniu, czy pokoju traktuje się tak jak zachorowanie w domu.
- Ustala się kontakty i wszyscy na kwarantannę – przedstawia procedury.

"Wolne pokoje" z rezerwą

Pani Małgorzata czeka na przyjazd turystów do oddzielnego mieszkania.
- Środki odkażające i kilka dni przerwy między pobytami – mówi ustczanka. - Czasami bywało tak, że następni goście przyjeżdżali tego samego dnia i trzeba było spieszyć się ze sprzątaniem. Teraz nawet nie myślę o takiej możliwości.

Pan Włodzimierz z Ustki do dyspozycji wczasowiczów ma kilka pokoi w domu jednorodzinnym.

- My z żoną zaczynamy wynajmować około 10 lipca. Nie spieszymy się. Jeśli już, to tylko w czasie ścisłego sezonu. Na szczęście nie jest to nasze główne źródło dochodu. Rozważaliśmy nawet, aby w tym roku nie wynajmować pokoi – dodaje. - Korytarz, wspólna kuchnia dla wczasowiczów. W tych pomieszczeniach drogi się krzyżują i ludzie są narażeni na zakażenie. Oczywiście należy zachować wszelkie środki ostrożności jak odkażanie, czy obowiązkowa przerwa między wyjazdami i przyjazdami. Zdajemy sobie sprawę, że inspektor sanitarny może zarządzić nam kwarantannę. Jednak nie jesteśmy w stanie spełnić warunków nałożonych na hotele, czy pensjonaty. Nie mamy dodatkowego pomieszczenia, by oddzielić zakażoną osobę. Czy taka rodzina miałaby razem z nami kwarantannę. Jak długo by została? Co z dalszymi rezerwacjami? Obaw jest wiele.

CZYTAJ TEŻ

A odpowiedzi mniej. Pozostają wiec apele.
- Epidemia się nie skończyła – ostrzega Henryka Kisiel. - We wskazanych miejscach trzeba nosić maseczki i zachować odpowiednią odległość. Rozluźnienie restrykcji nie upoważnia do zaniedbań i nieostrożności.

Sprawmy więc, by wakacje były udane dla obu stron. 

Zobacz tez: Dach usteckiego dworca z koroną. Wieżyczka wróciła na swoje miejsce

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto