Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta na słupskie hospicjum. Wolontariusze wyruszyli na cmentarze

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Kwesta na hospicjum w Słupsku w latach poprzednich
Kwesta na hospicjum w Słupsku w latach poprzednich Krzysztof Piotrkowski
Na słupskich i okolicznych cmentarzach rozpoczęła się doroczna kwesta na Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku. Potrzeb jest wiele. Liczy się każdy grosz wrzucony do puszki.

To już 14. kwesta na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku, które w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. Jednak od czasu pandemii prowadzące hospicjum Towarzystwo Opieki Paliatywnej im. Janiny Różyckiej organizuje kwestę w ograniczonym zakresie. Wcześniej w tej pięknej akcji uczestniczyło nawet 700 osób.

- W tym roku mamy 150 wolontariuszy, ale z ostrożności nie zwracaliśmy się bezpośrednio do szkół. To jednak nie znaczy, że młodzież nie bierze udziału w zbiórce. Utworzyły się podsztaby – mówi Teresa Jerzyk, dyrektor hospicjum. - Do kwesty przyłączyły się szkoły w Jezierzycach, Niepoględziu, Wrześciu, Redzikowie, Włynkówku, a ze Słupska - Zespół Szkół Logistycznych, SP 4, Zespół Szkół Katolickich oraz 19 przedszkoli, gdzie przekazano puszki. Kwestują strażacy ochotnicy ze Strzelinka i Wiklina, wszyscy pracownicy hospicjum i nasza stała gwardia wolontariuszy, którzy są z nami od 14 lat, a wśród nich rodziny pacjentów.

Kwesta zaczęła się już w sobotę. Jednak najwięcej wolontariuszy z czerwonymi puszkami i żółtymi chustami z logo hospicjum pojawi się na cmentarzach we Wszystkich Świętych. Wolontariusze będą kwestować na cmentarzach w Słupsku, Ustce, Zimowiskach, Kobylnicy, Łupawie, Potęgowie, Kołczygłowach, Budowie, czy Siemianicach.

Dzięki kweście pacjenci, dla których hospicjum jest ostatnim domem, pod fachową opieką w bardzo dobrych warunkach mogą czuć się bezpiecznie i przebywać z rodzinami. Za pieniądze darczyńców hospicjum się rozbudowało, kupuje sprzęt medyczny, wyposażenie i artykuły higieniczne. Bez tego wsparcia, pochodzącego także z 1 procenta, czy kwestowania w czasie koncertów i meczów, działalność placówki byłaby niemożliwa.

W roku 2019 padł rekord zbiórki publicznej na cmentarzach. Zebrano 157 553,70 zł. W 2020 roku z powodu zamknięcia cmentarzy były możliwe jedynie wpłaty na konto bankowe. Hospicjum zgromadziło wówczas tylko 13 489,70 zł. W 2021 roku mimo ograniczenia liczby wolontariuszy kwesta przyniosła około 152 tysięcy złotych.
- Wciąż zbieramy pieniądze na dalszą rozbudowę hospicjum, która ruszy już na wiosnę. Mamy w planach budowę parkingu na działce dzierżawionej od miasta. Myślimy także o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na dachu – wylicza Teresa Jerzyk.

Potrzeb jest więc wiele, a teraz nadarza się kolejna okazja do wsparcia działalności hospicjum. Tradycyjnie już otwórzmy serca i portfele!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza