Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwotę wolną odliczyć można tylko raz

Redakcja
Archiwum
- Część osób nie wie, że może popełnić błąd w rozliczeniu rocznym, a potem mieć nieprzyjemności - mówi słupszczanin.

Nasz czytelnik ostatnio pomagał znajomym wypełnić roczne zeznanie podatkowe. Twierdzi, że część podatników nieświadomie może dwa razy odliczyć kwotę wolną od podatku, czego nie można robić.

- W szczególności dotyczyłoby to emerytów otrzymujących dwa świadczenia, np. z ZUS i KRUS, oraz osoby zatrudnione na umowę o pracę i otrzymujące rentę rodzinną. Kwota wolna od podatku wynosi 556,02 zł. Jeśli jednak emeryt pobiera dwa świadczenia i otrzymuje dwa druki PIT-40A. Ogólna wiedza jest taka, że PIT- 40A otrzymany z ZUS i KRUS jest już rozliczony, a to jest nieprawdą, ponieważ przychody otrzymane od dwóch płatników należy rozliczyć z urzędem skarbowym - mówi mężczyzna.

- Czy urząd skarbowy mógłby fachowo wyjaśnić tę kwestię, by podatnicy nie mieli później nieprzyjemności? Teresa Nowaczek, kierowniczka Pierwszego Działu Czynności Analitycznych i Sprawdzających Urzędu Skarbowego w Słupsku, tłumaczy, że jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku jest suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

- Podatnicy dokonujący opodatkowania dochodów na zasadach ogólnych mają prawo do kwoty zmniejszającej podatek, która wynosi 556,02 zł. Kwota, w powyższej wysokości, podatnikowi przysługuje w ciągu roku tylko raz, bez względu na liczbę oraz rodzaj uzyskiwanych dochodów - tłumaczy Teresa Nowaczek. W przypadku uzyskiwania dochodu, np. ze stosunku pracy, płatnik zaliczkę od wynagrodzenia z umowy o pracę zmniejszy o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku złoży mu oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdzi, że: nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika; nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną; nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki (z działalności gospodarczej, umów najmu, dzierżawy); nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.

Zobacz także: Rozmowa tygodnia. Magdalena Angulska z Urzędu Skarbowego w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza