Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Lalka" i "Ziemia obiecana" głównymi tematami na maturze

olo
Krzysztof Piotrkowski/Łukasz Capar
We wtorek, 4 maja egzaminem z języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne matury. Była “Lalka” i “Ziemia obiecana”. W środę matematyka, a następnie język angielski.

- Lalka, wiersz z XX wieku. Trzeciego tematu nie pamiętam, bo nawet nie wziąłem go pod uwagę - powiedział nam zaraz po wyjściu z sali Dominik, tegoroczny maturzysta z V LO w Słupsku. - Napisałem interpretację. Myślę że dobrze. Spodziewam się około 75 proc.

Dominik zmierzył się analizą wiersza “Strych” Beaty Obertyńskiej. Pozostałe dwa tematy wypracowań to “Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury oraz “Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury”. W każdym z wypadków praca powinna była liczyć co najmniej 250 wyrazów.

W tekstach do rozpoznania była “Zemsta” - mówi Zosia, również maturzystka z V LO. - Jak poszło? Nie chcę zapeszać. Powiedzmy, że jestem zadowolona.

W części testowej matury z języka polskiego młodzież odpowiadała na pytania dotyczące natrętów językowych i komizmu zagłębiając się najpierw tekst pochodzącej zresztą ze Słupska językoznawczyni prof. Ewa Kołodziejek oraz filozofa Bohdan Dziemidok związanego z Uniwersytetem Gdańskim.

Tegoroczne matury ze względu na pandemię będą przeprowadzane pisemnie i potrwają do 20 maja. Wyjątkiem są uczniowie, którym wymóg zdania egzaminu ustnego stawiają zagraniczne uczelnie. W takich przypadkach egzaminy przeciągną się o jeden dzień. Tak jak w latach ubiegłych, maturzysta jest zobowiązany do przystąpienia do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych: z języka polskiego, z matematyki oraz z języka obcego na poziomie podstawowym.

W 2021 r. osoby przystępujące do egzaminu maturalnego nie muszą obowiązkowo przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Każdy absolwent może jednak przystąpić do egzaminu maturalnego z maksymalnie sześciu przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie.

W Słupsku przystąpi do nich ponad 950, a w całym województwie pomorskim ponad 23,5 tysiąca uczniów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza