Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lampy na Jana Kazimierza święcą także w ciągu dnia. Czy to nie są straty dla miasta?

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Nowe lampy na ulicy Jana Kazimierza święcą również w ciągu dnia. Mieszkaniec zastanawia się, po co i jak to się ma do budżetu miasta, które i tak na co dzień musi zaciskać pasa.

Pan Waldemar, mieszkaniec ulicy Jana Kazimierza w Słupsku zastanawia się, dlaczego nowe lampy zainstalowane na jego osiedlu świecą w dzień. Zostały one zamontowane kilka miesięcy temu, a teraz, kiedy dzień jest zdecydowanie dłuższy, oświetlenie włącza się już o godz. 17-18, a wyłącza dopiero późnym ranem. Nasz czytelnik wyliczył, że w ciągu jednego dnia lampy palą się o około 6-7 godzin za długo, co na pewno ma wpływ na miejski budżet.

- Zastanawia mnie, kto za to odpowiada. To kilka godzin dziennie, lamp jest sporo, zresztą jestem pewien, że nie tylko na mojej ulicy oświetlenie działa w ciągu dnia, tym bardziej że już czytałem o tym artykuły w „Głosie Pomorza.” Wydaje mi się, że straty dla miasta przez takie nieodpowiedzialne działania są ogromne – mówi nasz czytelnik.

Antenki na lampach w Słupsku. Czy w mieście zakładana jest sieć 5G?

Nowe oświetlenie montowane w Słupsku posiada antenki, które służą do sterowania radiowego poszczególnymi lampami – czyli między innymi do włączania i wyłączania oświetlenia. Docelowo system ten będzie wyposażony w czujnik zmierzchowy, który pozwoli na precyzyjniejsze włączanie i wyłączanie oświetlenia, co ma przyczynić się do ograniczenia zużycia energii, jak i poprawę warunków oświetlenia. Oprócz tego, nowe sterowniki mają też wysyłać sygnał, gdy lampa ulegnie awarii, aby dyspozytor mógł szybciej zlecić usunięcie usterki.

Skoro nowe oświetlenie wyposażone jest w takie udogodnienie zapytaliśmy Zarząd Infrastruktury Miejskiej, dlaczego system wciąż nie działa tak, jak powinien.

- W trakcie realizacji inwestycji, a z takim czasem mamy aktualnie od czynienia nowo wybudowane oświetlenie sterowane jest z użyciem tradycyjnych zegarów astronomicznych zamontowanych w skrzynkach oświetleniowych. Przy ulicy Jana Kazimierza doszło do nieprawidłowego zaprogramowania tego zegara lub uległ on rozprogramowaniu. Wykonawca robót jeszcze dzisiaj przywróci prawidłowe ustawienia – mówi Tomasz Orłowski z ZIM. - Natomiast, z uwagi na fakt, że inwestycja zbliża się do zakończenia w najbliższych tygodniach, kolejne obwody oświetleniowe będą podłączane do systemu sterowania, w którym włączaniem i wyłączaniem oświetlenia zarządzać będzie komputer zlokalizowany w ZIM. System ten będzie mógł określić czas pracy oświetlenia każdego dnia, w zależności od godzin wschodu i zachodu słońca, a także dokonywać kontroli ustawień, tak aby nie dochodziło do sytuacji takich, jak wskazana przez czytelnika.

ZOBACZ TEŻ:

Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku znalazł awarię oświetlenia na ulicy Kaszubskiej. Sprawą zajmie się Energa.

ZIM wysłał inspektora i stwierdził, że oświetlenie na Kaszub...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza