Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latarnie miejskie z oprawą LED-ową w Koszalinie

Irena Boguszewska
Latarnie miejskie z oprawą LED-ową w Koszalinie Latarnie miejskie z oprawą LED-ową w Koszalinie
Latarnie miejskie z oprawą LED-ową w Koszalinie Latarnie miejskie z oprawą LED-ową w Koszalinie Radosław Brzostek
Nowe technologie zamiast tradycyjnych opraw w systemie miejskiego oświetlenia. Energa unowocześnia latarnie uliczne w Koszalinie i obiecuje spore oszczędności. Energa Oświetlenie wymieni w Koszalinie około 900 opraw świetlnych starego typu na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED-owe. Rozpoczęta właśnie modernizacja jest jedną z większych tego typu w województwie zachodniopomorskim.

W mieście będzie jaśniej i bardziej ekologicznie. Spółka należąca do Grupy Energa rozpoczęła modernizację oświetlenia na kilkunastu głównych ulicach miasta. – Modernizacja w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, jednocześnie zagwarantuje niższe zużycie energii elektrycznej i mniejszą emisję zanieczyszczeń – mówi Arkadiusz Marat, prezes Energa Oświetlenie.

Nowe punkty świetlne będą miały niższą moc od obecnie zainstalowanych, uzyskując jednocześnie o wiele lepsze parametry oświetleniowe. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii oświetleniowych LED koszty zużycia energii elektrycznej w mieście znacznie spadną.

Według planów dla modernizowanego obszaru oszczędność mocy ma osiągnąć poziom ponad 50 proc., a miasto ma zaoszczędzić w ten sposób rocznie 600 MWh energii (przy okazji wart podkreślić, że odpowiada to zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 550 ton w skali roku).

Nowe oświetlenie w Koszalinie ma być nie tylko energooszczędne i ekologiczne, ale również bardziej przyjazne dla mieszkańców niż żółte światło sodowe. Białe światło generowane przez diody LED sprawia, że otoczenie staje się jaśniejsze i – według fachowców – bardziej naturalne.

Dzięki oświetleniu LED-owemu łatwiejsze powinno być zatem rozpoznawanie obiektów, kolorów i kształtów po zmroku. Nowa technologia ma przy tym zapewnić także lepsze oświetlenie pobocza. Jak zapewniają w Enerdze, w zależności od pogody modernizacja trwać będzie od dwóch do czterech miesięcy. Średni czas wymiany jednej oprawy przez dwóch specjalistów to około 30 minut.

– Przy zaangażowaniu trzech, czterech takich ekip jesteśmy w stanie wymienić dziennie około trzydziestu opraw. Jeśli więc pogoda nam pozwoli, do końca grudnia większość oświetlenia może być już wymieniona – ocenia prezes spółki. Robert Grabowski, rzecznik koszalińskiego ratusza: – Lampy już zostały wymienione na ulicach Władysława IV, 4 Marca, a wczoraj na ul. Młyńskiej – mówi.

– Tam, gdzie są zainstalowane nowe, od razu wieczorem widać różnicę. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej inwestycji, choćby z racji spodziewanych, niższych rachunków za energię. Także dlatego prowadzimy wspólnie z Polanowem przetargi na dostawę prądu, dzięki czemu udaje nam się uzyskać lepsze kontrakty, a w nich niższe ceny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza