Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latem przybyło płatników ZUS na Pomorzu

Zbigniew Marecki
Fot. Archiwum
Lato nad morzem dla wielu jest momentem, w którym podejmują działalności gospodarczą. Jak informuje ZUS, wyraźnie wskazuje na wzrost liczby płatników składek.

W województwie pomorskim widać to wyraźnie w miejscowościach półwyspu helskiego, Jastrzębiej Górze, Karwi czy Dębkach, obsługiwanych przez Inspektorat ZUS w Pucku, w powiecie lęborskim z Łebą (obsługiwanym przez Inspektorat ZUS w Lęborku) oraz w powiecie słupskim z Ustką (obsługiwanym przez Oddział ZUS w Słupsku).

W czerwcu i lipcu w puckim ZUS przybyło 2671 płatników, w lęborskim 595, a w słupskim 781. W maju natomiast było odpowiednio 691, 158 i 289. Wielu płatników skorzystało z możliwości wskazania daty wznowienia przy wniosku zawieszenia, składanym w 2018 r.

- Dla porównania, w tym samym okresie w Gdańsku liczba płatników powiększyła się o 1395, a w Gdyni o 927 - dodaje Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS w województwie pomorskim.

Chodzi tu szczególnie o pracę sezonową, związaną np. z gastronomią, sprzedażą, wynajmem kwater i obsługą turystów.
Warto pamiętać także , że dzięki tzw. „uldze na start” początkujący przedsiębiorcy są zwolnieni ze składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności. Dotyczy to tych, którzy podejmują ją po raz pierwszy lub po co najmniej 60 miesięcznej przerwie i nie będą jej wykonywać na rzecz byłego pracodawcy.

Po skorzystaniu z „ulgi na start” przez 24 miesiące kalendarzowe przedsiębiorca może korzystać z tzw. „małego ZUS-u”. Podobnie, będzie gdy zrezygnuje z „ulgi na start” przed upływem 6 miesięcy.

Dzięki „Konstytucji biznesu” osoby, których przychód należny z działalności w żadnym miesiącu nie przekracza kwoty 50 proc. minimalnego wynagrodzenia są w ogóle zwolnienie z obowiązku rejestracji. Dotyczy to szczególnie m.in. drobnej działalności zarobkowej, takiej jak dorywczy handel lub okazjonalnych usług. Taka działalność nie może być objęta wymogiem uzyskania koncesji, pozwolenia czy licencji. Wykonujący taką działalność nieewidencjonowaną nie podlegają ani ubezpieczeniom społecznym, ani zdrowotnemu.

Zobacz także: Ponad tysiąc mam wystąpiło do słupskiego oddziału ZUS o przyznanie emerytury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza