Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato w kratkę, uwaga na niebezpieczne zjawiska meteorologiczne

Redakcja
- W lipcu musimy być przygotowani na ekstremalne zjawiska pogodowe - ostrzega Krzysztof Ścibor.
- W lipcu musimy być przygotowani na ekstremalne zjawiska pogodowe - ostrzega Krzysztof Ścibor. Mariusz Surowiec
O tym jakie będą najbliższe dni oraz lato rozmawiamy z synoptykiem biura Calvus, Krzysztofem Ściborem.

Mamy lato, choć wczoraj, pierwszego dnia lata, dzień letni specjalnie nie był...

Lato w Słupsku zaczęło się gdy Słońce znalazło się prostopadle nad zwrotnikiem raka. Najbliższe 4-5 dni będą najdłuższe w roku. Półkula północna jest teraz najefektywniej ogrzewana przez Słońce.

Odczujemy to wreszcie?

Tak, już w najbliższych dniach. Nad nasz region nadciąga właśnie gorące zwrotnikowe powietrze z południa Europy. Od dzisiaj do piątku włącznie czeka nas letnia aura. Pogoda będzie sprzyjać plażowaniu. Będzie sucho, słonecznie i gorąco, do 30-32 stopni Celsjusza. Jedynie nad samym morzem przy lekkiej bryzie temperatura oscylować będzie w granicach 23-25 stopni. Woda w Bałtyku jeszcze nie zachęca do kąpieli, bo ma zaledwie 15 stopni, ale w najbliższych dniach z pewnością się ogrzeje.

Co z weekendem?

Nie zapowiada się dobrze. Przeciwnie, czekają nas ekstremalne i bardzo niebezpieczne warunki pogodowe. W sobotę od zachodu będzie napływał front burzowy. Lokalnie można się więc spodziewać gwałtownych burz i ulewnych opadów deszczu. Burzom towarzyszyć będzie porywisty wiatr, który może mieć właściwości niszczące. Niektóre chmury mogą się rozbudować na wysokości 10-12 kilometrów, a wtedy spadnie z nich grad. Trzeba się spodziewać takich zjawisk, jakie miały miejsce niedawno w Poznaniu czy Warszawie. Tam w zaledwie kilka godzin spadło od 25 do nawet 35 litrów wody na metr kwadratowy. W niedzielę napłynie do nas łagodniejsze powietrze znad Atlantyku. Termometry pokażą maksymalnie 23-25 stopni. Gwałtownych zjawisk pogodowych już nie powinno być.

A co z lipcem? Pogoda będzie barowa czy plażowa?

W kratkę. Trzeba pamiętać, że lipiec w Polsce to najbardziej deszczowy miesiąc w roku. Na mapach nie widać długich okresów ze słoneczną i upalną pogodą, jak to było w ubiegłych latach. Takich dni będzie kilka, a potem kilka dni z deszczem. Potem znowu kilka dni słonecznych. Temperatury będą w normie, czyli między 20 a 26 stopniami. Będą też okresy upalne, z temperaturą powyżej 30 stopni, ale po nich przyjdą ekstremalne zjawiska z burzami, ulewami i porywistym wiatrem.

Dlaczego będzie aż tak groźnie?

Wszystko przez gorące masy z południowej Afryki, które napłyną do nas, co nie jest naturalne. Naturalne u nas jest powietrze ze wschodu lub znad Atlantyku. Powietrze Afrykańskie przynosi nam upał i zaraz po nim radykalne załamanie pogody.

To gdzie uciec przed tymi zjawiskami?

W lipcu w Polsce najlepsza pogoda będzie na Warmii, Mazurach i w Bieszczadach, a w Europie - w Rosji i na Białorusi, oraz w krajach Beneluksu.

Sierpień z reguły jest spokojniejszy niż lipiec...

Tak będzie i w tym roku. Temperatury w sierpniu będą w normie. Co więcej, możemy się spodziewać, że ładna, słoneczna i letnia pogoda utrzyma się przed tydzień-dwa z rzędu. Dni deszczowych będzie zdecydowanie mniej niż w lipcu. Wybrzeże i Bieszczady będą w sierpniu najbardziej suchymi regionami Polski. W Europie najładniejsza pogoda w sierpniu będzie w krajach morza Bałtyckiego, w Skandynawii i na Bałkanach.

Rozmawiał Daniel Klusek

Przeczytaj także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza