Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łeba najpiękniejszym miejscem nad Bałtykiem w Polsce

Sylwia Lis [email protected]
Łeba to nie tylko Sahara Północy (wydmy) to też słynny hotel Neptun wybudowany w 1907 roku niemal na plaży, do dziś budzący olbrzymie zainteresowanie.
Łeba to nie tylko Sahara Północy (wydmy) to też słynny hotel Neptun wybudowany w 1907 roku niemal na plaży, do dziś budzący olbrzymie zainteresowanie. Sylwia Lis
W konkursie na "Najpiękniejsze miejsce nad Bałtykiem" wygrała Łeba.

Przez dwa tygodnie internauci oddawali swoje głosy w konkursie na "Najpiękniejsze miejsce nad Bałtykiem". Zwycięzcy zostali już wyłonieni. Wgrała Łeba. Cóż tak przyciąga do miasta turystów?

Portal internetowy www.turystyka.wp.pl ogłosił konkurs na "Najpiękniejsze miejsce nad Bałtykiem". Na podstawie zgłoszeń powstała lista 10 miejscowości, które są najpopularniejsze. Okazało się, że turystom najbardziej podoba się Łeba.

- Główne atuty Łeby to piękna, szeroka plaża oraz bliskie sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego - czytamy w uzasadnieniu. - Został on utworzony w 1967 roku, aby chronić największy przyrodniczy skarb regionu, jakim są nadmorskie jeziora i ruchome piaski uznane przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Miejsce to słynie przede wszystkim z ruchomych wydm, które osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów i potrafią się przemieszczać nawet o dziesięć metrów w ciągu roku, zagarniając wszystko na swojej drodze.

Łeba to nie tylko Sahara Północy (wydmy) to też słynny hotel Neptun wybudowany w 1907 roku niemal na plaży, do dziś budzący olbrzymie zainteresowanie i wyrzutnia rakiet w Rąbce.

Z wygranej cieszą się samorządowcy i łebianie. Przyznają, że z całych sił starają się dogodzić wypoczywającym.

- Każde zdobyte miejsce w rankingach turystycznych, inwestycyjnych jest dla nas bardzo ważne, a szczególnie te pierwsze - mówi Paweł Dąbrowski, asystent burmistrza Łeby. - Jest wiele rankingów, w których Łeba utrzymuje się w czołówkach, tak więc pierwsze miejsce Łeby jako Najpiękniejszej miejscowości nad Bałtykiem tym bardziej nas cieszy. Widać, że turyści i mieszkańcy doceniają uroki Łeby i jej okolic oraz pracę, którą się wkłada na rzecz utrzymania otaczającego nas unikalnego środowiska naturalnego.

To jak Łeba przyciąga turystów?

- Wiele rzeczy wpływa na sformułowane przez panią przyciąganie turystów - mówi Paweł Dąbrowski. - Jednak coś, co sobie najbardziej w promocji cenimy, to właśnie współpraca czy na szczeblu lokalnym (mam na myśli powiat lęborski i gminy wchodzące w skład powiatu), czy to na szczeblu regionalnym (współpraca z PROT, Gdynią i północnymi Kaszubami NORDA oraz Kaszubskim Pierścieniem), jak również promocja trzech najpiękniejszych regionów w Polsce w projekcie "Morze, góry i Mazury - Łeba, Szczyrk i Mikołajki" pod patronatem Radia ZET.

"Morze, góry i Mazury" są wyjątkowym produktem, który wspólnie zapoczątkowaliśmy z zaprzyjaźnionymi z Łebą miastami Szczyrk i Mikołajki. Wyjątkowość ta polega na tym, że jest to pierwszy tego typu produkt w Polsce. Turyści, którzy mieli okazję być we wszystkich trzech miastach, bardzo często porównują nas ,mówiąc: "W Łebie, Szczyrku i Mikołajkach, mimo różnego położenia na turystycznej mapie Polski, panuje wyjątkowa atmosfera. Każde z miast jest swoim odpowiednikiem w poszczególnych regionach, uzupełniając w ten sposób turystyczną ofertę Polski".

Nierozerwalny element życia miasta stanowią rybacy.

- To oni stworzyli historię i gospodarkę Łeby. Od najdawniejszych czasów zmagali się z siłami natury, aby wyżywić swoje rodziny - mówi Paweł Dąbrowski. - Łeba słynie wśród wędkarzy jako znakomite miejsce połowów. Często organizowane są tutaj mistrzostwa w wędkarstwie morskim. Co roku fani tego typu sportu przyjeżdżają do Łeby na połów dorsza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza