Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lębork. Powstanie oddział rehabilitacji kardiologicznej

Magdalena Olechnowicz
Na bazie istniejącego oddziału kardiologicznego powstanie oddział rehabilitacji kardiologicznej.
Na bazie istniejącego oddziału kardiologicznego powstanie oddział rehabilitacji kardiologicznej. Fot. Krzysztof Falcman
Lęborski szpital otrzymał ponad 255 tys. zł z programu Ministerstwa Zdrowia PolKard. Kupi za to sprzęt medyczny i otworzy oddział rehabilitacji kardiologicznej.

Szpital w Lęborku jest jednym z trzech szpitali w województwie pomorskim, które dostaną pieniądze na sprzęt do rehabilitacji kardiologicznej.

Oprócz niego pieniądze dostaną Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku oraz Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

- Złożyliśmy wnioski w dwóch projektach PolKardu i w obu przypadkach udało się uzyskać jakieś pieniądze. Choć nie takie, o jakie zabiegaliśmy - mówi Andrzej Sapiński, dyrektor lęborskiego szpitala.

- Z pierwszego programu pozyskaliśmy 200 tysięcy złotych. Udział własny wynosi natomiast 20 procent, więc po dopłaceniu 40 tysięcy złotych wystarczy nam funduszy na zakup echokardiografu, czyli inaczej mówiąc USG kardiologicznego - mówi dyrektor Sapiński.

Co prawda dyrekcja szpitala zabiegała o 375 tysięcy złotych, ale pozyskana kwota wystarczy na kupno sprzętu. Drugi program to narodowy program profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego. Skierowany był do szpitali, które mają rehabilitację kardiologiczną, powstałą na bazie oddziałów kardiologicznych lub chcą taki oddział otworzyć.

- Rehabilitacja kardiologiczna to właśnie nasz cel. Jest na nią ogromne zapotrzebowanie. W minionym roku mieliśmy aż 1026 pacjentów, którzy wymagali rehabilitacji, w tym roku już jest ich blisko 900. Najczęściej to ludzie po przebytych zawałach - mówi Sapiński.

Do tej pory byli kierowani do innych szpitali, ponieważ w Lęborku nie ma rehabilitacji. Najczęściej do Kościerzyny lub Gdańska, ale tam muszą czekać w kilkumiesięcznych kolejkach. Problemem jest też dojazd.

- Nasze potrzeby oceniliśmy na 295 tysięcy 800 złotych. Niestety, dostaliśmy tylko 55 250 złotych. Ale dobre i to. Po prostu nie kupimy wszystkiego od razu. Póki co kupimy niezbędne oprzyrządowanie m.in. do testów wysiłkowych - mówi dyrektor szpitala.

Są to specjalne zestawy - bieżnie i rowery - wraz z monitoringiem, w których wysiłek jest odpowiednio dozowany w zależnosci od zapisu EKG pacjenta. W planach były jeszcze aparaty EKG, łóżka, zestawy defibrylacyjne.

- Będziemy dążyć do otwarcia rehabilitacji kardiologicznej stopniowo. Potrzebuje jej każdy pacjent po zawale. Tylko tak może w pełni odzyskać sprawność fizyczną - mówi dyrektor Sapiński.
Programy PolKardu ogłaszane są co roku. Kierowane są do różnych placówek zdrowia w kraju - począwszy od małych ośrodków zdrowia po specjalistyczne kliniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza