Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lęborskie muzeum wydało nową publikację: album z fotografiami miasta

Fot. Krzysztof Falcman
Dyrektor muzeum Mariola Pruska z pachnącym jeszcze farbą drukarską albumem.
Dyrektor muzeum Mariola Pruska z pachnącym jeszcze farbą drukarską albumem. Fot. Krzysztof Falcman
Na stu kartach obok zdjęć Lęborka z przeszłości możemy zobaczyć, jak miejsca z fotografii wyglądają dziś. Pomysłodawczynią stworzenia albumu z fotografiami dawnego i współczesnego miasta jest dyrektor lęborskiego muzeum, Mariola Pruska.

Jak sama podkreśla przedsięwzięcie wydawnicze nie udałoby się bez współpracy z kilkoma osobami, które na tyle uległy jej sile przekonywania, że zgodziły się na stworzenie albumu. Wszyscy, zarówno fotografowie, historycy, tłumacze, jak i osoba opracowująca album od strony graficznej zrobili to za darmo. Jedynym wydatkiem był druk książki.

- Album jest kontynuacją dwóch poprzednich publikacji, w których zaprezentowane zostały zdjęcia Lęborka z przełomu XIX i XX wieku. Poprzednie części wydane były w wersji polsko i niemieckojęzycznej. W tym albumie podpisy do zdjęć przetłumaczone są także na język angielski - mówi Mariola Pruska.

Wykonaniem współczesnych zdjęć do albumu zajęli się dwaj lęborscy fotografowie Krzysztof Falcman i Andrzej Seweryński. Od strony historycznej nad treścią czuwali Daniel Żegunia i Zachariasz Frącek z Lęborskiego Bractwa Historycznego, a opracowanie graficzne książki to zasługa Bogumiły Tesmer z lęborskiego muzeum. Historyczne fotografie miasta pochodziły ze zbiorów muzeum, Bractwa Historycznego i prywatnej kolekcji jednego z fotografów.

- Zdjęcia wybieraliśmy pod kątem ukazania obiektów zabytkowych w mieście, czy też miejsc szczególnie odwiedzanych przez turystów. Nie chcieliśmy też dublować zdjęć z poprzednich dwóch albumów. Selekcji zdjęć dokonaliśmy wspólnie - mówi Mariola Pruska.

Fotografowie, którzy zajęli się wykonywaniem zdjęć historycznych miejsc we współczesnym anturażu, też nie mieli łatwej pracy. - Staraliśmy się współczesne zdjęcia robić z podobnej perspektywy, jak te historyczne. Najważniejszy był wybór kadru, który miał być jak najbardziej podobny do tego sprzed lat. Zdjęcia robiliśmy o różnej porze roku. Głównym kryterium, które decydowało o wyborze konkretnego zdjęcia było światło. O tym, które zdjęcie trafi do albumu, decydowaliśmy wspólnie - mówi Krzysztof Falcman. - Bywało, że musieliśmy tak zrobić zdjęcie, żeby zamaskować zbyt widoczny ślad współczesnej cywilizacji - nie ukrywa Andrzej Seweryński. Te współczesne ślady, to m.in. budynek Biedronki przy placu Pokoju.

- Miejmy nadzieję, że przy wydaniu kolejnego albumu miasto zestawione ze starymi fotografiami będzie się prezentowało lepiej niż obecnie - mówi jeden z autorów.

Album został wydany w dwóch wersjach z twardą i miękką okładką. W pierwszej wersji wykorzystano papier kredowy, w drugiej czerpany. Całość wykonano z wybitną dbałością o szczegół. Oprócz zdjęć architektury miasta, są ryciny z postaciami, z zachowaniem oryginalnego stroju czy detalu. Są pamiątką z naszego miasta, ale też cennym prezentem - ocenia dyrektor.

Promocja
Promocja nowego wydawnictwa lęborskiego muzeum, a zarazem wystawa zdjęć Lęborka kiedyś i współcześnie odbędzie się 29 stycznia o godz. 18 w Galerii Strome Schody lęborskiego muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza