Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz radzi i podpowiada (2)

Fot. Jerzy Szych
Fot. Jerzy Szych
Czy zioła uspakajające można podawać dzieciom? Jak zwalczać histerię? To kolejne pytania na które odpowiada Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Leczenia Uzależnień "Wolmed" w Dubiu koło Bełchatowa. Z chęcią odpowie na następne.

- Moja 4-letnia wnuczka często budzi się z krzykiem w środku nocy. Jaka może być tego przyczyna? Znajoma poleciła zioła uspokajające dla dzieci.

- Dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet starsze, bardzo często budzą się z krzykiem w nocy. W tym wieku wykształcają się nowe połączenia nerwowe w mózgu, które w przyszłości będą odpowiedzialne za równowagę psychiczną. Pozwalają one na coraz dokładniejsze odbieranie bodźców płynących z otoczenia, ale nie niosą jeszcze odpowiedniej wiedzy do ich zrozumienia. Dorośli nie zdają sobie sprawy, jakich lęków i niepokojów doświadcza dziecko. Czasami burza, krzyk matki czy kłótnia rodziców urastają do rozmiarów kataklizmu. Niektóre dzieci, szczególnie dziewczynki, stają się w tym czasie bardzo wrażliwe. W ciągu dnia łatwiej im zapanować nad swoimi lękami. Jednak nocą nadmiar informacji przetwarzanych w mózgu dziecka daje o sobie znać w postaci gwałtownych reakcji, np. krzyku. Można dziecku podawać zioła uspokajające, ale tylko i wyłącznie po uzgodnieniu tego z lekarzem pediatrą.
- Od 15 lat mamy małą rodzinną firmę, w której pracuje mój żona (49 l.), córka (27 l.) i ja (55 l.). Płacimy wszystkie należności, wykonujemy w terminie usługi. Na razie nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Kiedy nasza jedynaczka powiedziała, że planuje wyjść za mąż, moja żona wpadła w histerię. Twierdzi, że jest kryzys, zabraknie rąk do pracy, popadniemy w długi z powodu wesela. Zachowuje się źle nawet w stosunku do stałych klientów. Odmawia rabatu, żąda wcześniejszej zapłaty, kaucji itp. Zaczęła cierpieć na migreny, bóle brzucha, zrobiła się jeszcze bardziej drażliwa i ponura. Boję się, że żona wpadnie w jakąś chorobę.

- Wielu moich pacjentów, a także ich rodziny upatrywało przyczyn zaburzeń psychicznych w czynnikach zewnętrznych. Bezrobociu, niskich zarobkach, braku opieki socjalnej, w kursie dolara czy nawet krachu na giełdzie. W trakcie terapii okazywało się, że głównym czynnikiem nie jest trudna sytuacja ekonomiczna kraju, lecz kryzys relacji rodzinnych. Brak pogłębionej wymiany myśli, odczuć i emocji. Niezależnie od zjawisk ogólnych, każda rodzina jest komórką autonomiczną, która może poddać się niekorzystnym czynnikom zewnętrznym lub uniezależnić od nich wspólnym wysiłkiem. Psychologowie biznesu twierdzą, że działania jednej depresyjnej osoby mogą skutkować niczym samospełniająca się przepowiednia. Córka, czując się osaczona, może zrezygnować z nieudanej współpracy z rodzicami, szukając oparcia w swoim partnerze. Albo zacznie przekładać ślub, nie chcąc zrobić przykrości matce. Zarówno w przypadku buntu, jak i kompromisu, firma może ponieść straty. Również zaborcza matka nie osiągnie oczekiwanych rezultatów. Małżonka zachowuje się irracjonalnie, ale to Pan powinien uważnie rozpoznać przyczyny niepokoju. Dowiedzieć się, czy faktycznie przytłacza ją tylko kryzys, czy może nie podoba jej się narzeczony córki?
Jeśli problem tkwi w kosztach wesela, to należy je precyzyjnie policzyć i ocenić możliwości. Często zdarza się, że ludzie wypierają główną przyczynę lęków, maskując je pozornymi problemami. Nie potrafią powiedzieć wprost, co ich dręczy. Być może Pańska małżonka jest z natury dominującą kobietą, która nie umie spokojnie przyjąć zmian, nad którymi nie ma kontroli?

A może tylko wpadła w panikę na myśl o zmianach, jakie przyniesie opuszczenie domu i firmy przez córkę? Powinien Pan pamiętać, że kobieta w tym wieku znajduje się w okresie wielkiej burzy hormonalnej i pogłębionej refleksji nad sensem życia. Wiele pań popada wtedy w głęboką depresję z powodu... deficytu przyjemności. Tak dalece zapamiętują się w obowiązkach rodzinnych, że zapominają o własnych potrzebach. Zaburzenia hormonalne pozostają często nierozpoznane przez kobietę i jej otoczenie. Przyczyn zmian w organizmie i swojej psychice zaczyna ona upatrywać wówczas właśnie w czynnikach zewnętrznych. Łatwiej powiedzieć samej sobie - zdenerwowałam się z powodu złych informacji w dzienniku, problemów z córką i z mężem, niż spokojnie przeanalizować przyczynę nadmiernej drażliwości. Pańska małżonka pozostaje pod wpływem silnego pobudzenia emocjonalnego. Nasilają je doniesienia medialne o sytuacji gospodarczej.

Ukojenie może przynieść spokojna rozmowa z córką, która określi zarówno wizję nowego związku, jak i dalsze plany zawodowe. Pana partnerce może również brakować hormonów odpowiedzialnych za poczucie zadowolenia i przyjemności. Okazanie zainteresowania, czułości i zrozumienia mogą podnieść ich poziom. Czasami wystarczy zaproponować wyjazd na kilka dni i w spokoju omówić domowe sprawy.

PYTANIA

Pytania Czytelników (z dopiskiem "porady") można kierować na adres internetowy [email protected] lub telefonicznie do redakcji "Głosu" (094) 3473585.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza