Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcje na morzu, dodatkowy angielski i nawigacja nie tylko w słupskich podstawówkach

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Lekcje na morzu, dodatkowy angielski, nawigacja i wiązanie węzłów. Słupska, Kobylnicy i gmina Słupsk planują rozpocząć dwuletni projekt unijny związany z edukacją morską. Bakcyla do pływania samorządy chcą zaszczepić w uczniach podstawówek. Rozmowa z Justyną Plutą, dyrektor Wydział Zarządzania Funduszami w UM Słupsk.

Rejs po wiedzę zapowiada się interesująco. Są już pierwsi chętni?
Zainteresowanie uczniów edukacją żeglarską tak teoretyczną, jak i praktyczną jest dość spore. W SP9 działa klub żeglarski, a w mechaniku jest klasa morska. Teraz, dzięki projektowi unijnemu możemy pozyskać środki, aby zrobić to w sposób bardziej atrakcyjny i innowacyjny dla uczniów. Będzie to dotyczyć m.in. zajęć w ramach podstawy programowej.

Na zajęciach z matematyki dzieci będą nauczane podstaw nawigacji?
Tak albo na geografii studiować mapy morskie. Oprócz tego uczestnicy dowiedzą się jak wiązać węzły, odczytywać gwiazdy i posługiwać się przyrządami nawigacyjnymi.

Oprócz teorii będą też zajęcia praktyczne?
Tak, i to zdaje się najciekawsze. Zewnętrzny parter poprowadzi zajęcia na optymistach w porcie w Ustce i na morzu. Będą też pływania na Stawku Łabędzim. W planach są też wycieczki i obozy żeglarskie w trakcie wakacji. Chodzi o to, aby uczestnicy zapoznali się z tematyką morską, poznali konkretne zawody, szkoły i ścieżki kariery. Wprowadzamy również dodatkowe, pozalekcyjne zajęcia z języka angielskiego, oczywiście pod kątem słownictwa związanego morzem. Pozalekcyjnych spotkań będzie zresztą sporo od warsztatów budowania łodzi po przygotowania do wojewódzkiego konkursu na mistrza nawigacji. Uczniowie z naszej dziewiątki brali już w nim udział.

Czyli w dużej mierze edukacja morska wypełni dzieciom ich czas wolny.
W dużej mierze tak. Tym bardziej że nie kwalifikujemy jako koszt działań w ramach podstawy programowej, tylko to, co jest dodatkowe.

To jak już jesteśmy przy finansach. Ile to wszystko będzie kosztowało i jak długo potrwa?
Przeszliśmy pierwszy etap konkursu na koncepcję projektu. Przed nami ostatnie formalności. W lutym składamy aplikację. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w teorii zajęcia mogą rozpocząć się już marcu. Projekt potrwa natomiast do końca 2022 roku. Na razie COVID uniemożliwia niektóre działania. Zajęcia na morzu planowaliśmy jeszcze przed wakacjami. Czy się uda, zależy od rozwoju pandemii? Jeśli nie, to będzie to wrzesień i kolejny rok z bardziej zagęszczonymi grupami. Koszt to ponad 1,3 mln zł, a dofinansowanie sięga 95 proc. Wkład własny chcemy pokryć formami niepieniężnymi jak np. wynajem pomieszczeń. Czyli bez konieczności zabezpieczenia środków w budżecie.

Projekt obejmuje wszystkie szkoły?
Nie, tylko wybrane podstawówki. Na podstawie badań ankietowych wybraliśmy SP9, SP4 i SP8 ze Słupska. Jest też szkołą w Bierkowie i pięć kolejnych z gminy Kobylnica. Oba samorządy są parterem w tym projekcie. Łącznie to dziewięć placówek.

Ilu uczniów na tym skorzysta?
Wsparciem objętych zostanie 870 uczniów, z czego 400 ze Słupska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza