Spis treści
- GIF wycofuje leki - SIERPIEŃ 2022
- Heviran wycofany z aptek na mocy decyzji GIF
- GIF wycofał Vitaminum C Teva
- Lek Amiodaron Hameln wycofany z aptek
- Lek Tadalafil Aristo wycofany decyzją GIF
- Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje lek Structum
- Lek Angusta został w trybie pilnym wycofany z aptek
- Decyzją GIF Sermion został wycofany z obrotu
- Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał Lactulose
- Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje Sumilar HCT
- Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje Hemkortin-HC
- GIF wycofał również lek Accupro w dawkach 5,10,20 i 40
- Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje Avortox
- Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał APAP Intense
- Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał krople Vigantol
- Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał lek Memantin NeuroPharma 20 mg
- Wcześniej Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał lek Polopiryna Max Hot
- Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał Tabex
- Główny Inspektor Farmaceutyczny decyzją z 7 grudnia 2021 roku wycofał z obrotu lek Elenium
- Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował także o decyzji z 19 października dotyczącej wycofania z obrotu leku Thioealth
- Wcześniej decyzją GIF wycofano lek Aribit
GIF wycofuje leki - SIERPIEŃ 2022
Heviran wycofany z aptek na mocy decyzji GIF
GIF wycofał z aptek Heviran, lek przeciwwirusowy stosowany w leczeniu opryszczki.
Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja wskazująca na wystapienie wady jakościowej, dotyczącej umieszczenia w części opakowań produktu leczniczego Heviran, 400 mg, tabletki powlekane, druku informacyjnego (ulotki dla pacjenta) w języku litewskim, przeznaczonego dla leku Furosemid Polpharma, 40 mg, tabletki. Powyższa informacja został przeanalizowana i potwierdzona przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Kielcach oraz przez podmiot
odpowiedzialny. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww.serii przedmiotowego produktu leczniczego - informuje GIF.
GIF wycofał Vitaminum C Teva
Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. o stwierdzeniu w badaniach stabilności wyniku poza limitem specyfikacji w zakresie parametru cząstki widoczne okiem nieuzbrojonym dla produktu leczniczego Vitaminum C Teva (Acidum ascorbicum), numer serii: X05459A, termin ważności: 03.2023, roztwór do wstrzykiwań 100 mg/ml, a co za tym idzie o zaistnieniu podstaw do wycofania przedmiotowego produktu leczniczego z obrotu na terenie całego kraju - poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww. serii produktu leczniczego.
Lek Amiodaron Hameln wycofany z aptek
Lek Amiodaron hameln stosuje się w leczeniu nieregularnej czynności serca, nazywanej arytmią. Działanie amiodaronu polega na kontrolowaniu pracy serca, jeżeli nie jest ona prawidłowa. Amiodaron hameln podaje się wtedy, gdy potrzebne jest szybkie działanie leku lub jeśli przyjmowanie tabletek jest niemożliwe.
- Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynęło powiadomienie w systemie Rapid Alert o wycofaniu z obrotu serii 139503A produktu leczniczego Amiodaron Hameln w związku z zaobserwowaniem zwiększonej krystalizaji produktu. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej GGIF podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww. serii Amiodaronu - informuje GIF.
Lek Tadalafil Aristo wycofany decyzją GIF
Główny Inspektorat Farmaceutyczny w lipcu podjął decyzję o wycofaniu z aptek leku Tadalafil Aristo. Tadalafil Aristo jest stosowany w leczeniu dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji.
Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło pismo przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego dotyczące prośby o wydanie decyzji wycofującej z obrotu ww. serie produktów leczniczych. Powodem jest stwierdzenie niezgodności występujących u jednego z wytwórców produktu leczniczego w zakresie dobrych praktyk produkcyjnych, skutkujących zawieszeniem certyfikatu GMP.
Zgłoszenie podmiotu odpowiedzialnego zostało poparte opinią wytwórcy/importera Aristo Pharma GmbH (Berlin, Niemcy), ktory zaleca wszystkim podmiotom odpowiedzialnym biorącym udział w procedurze europejskiej rejestracji ww. produktu leczniczego wycofanie z obrotu.
- W związku z powyższym należało uznać za uprawdopodobnione na dostecznym poziomie stanowisko, że nie można wykluczyć, iż pozostawienie przedmiotowego produktu leczniczego w obrocie może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta - poinformował GIF.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje lek Structum
W lipcu 2022 roku GIF wydał decyzję w sprawie wycofania z aptek leku Structum, stosowanego uzupełniająco w leczeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.