Lekkoatletyka. Kuźnia biegowych talentów z Borzytuchomia

Angelika Cichocka w trakcie Pedro's Cup w Szczecinie.
Angelika Cichocka w trakcie Pedro's Cup w Szczecinie. Fot. Andrzej Szkocki
Lekkoatletyka 2009 rok był bardzo udany dla Borzytuchomia, gdzie działa klub o nazwie Talex Borysław.

Talex Borysław w minionym sezonie lekkoatletycznym zdobył 148,5 pkt w Ogólnopolskim Systemie Sportu Dzieci i Młodzieży. Przed rozpoczęciem sezonu założeniem było 120 pkt. To jest w dużej mierze zasługa trenera Jarosława Ścigały, który jednocześnie piastuje funkcję prezesa. To on szlifuje talenty biegowe. Najwięszym jest obecnie Angelika Cichocka. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat poczyniła ogromne postępy.

Cichocka zdobyła srebrny medal w halowych mistrzostwach Polski seniorów w Spale na 1500 m i była czwarta na 800 m. Wywalczyła mistrzostwo Polski w biegu przełajowym w Olszynie (województwo dolnośląskie). Wyjątkowo złote dla niej były młodzieżowe mistrzostwa Polski. W nich właśnie zdobyła dwa krążki z najszlachetniejszego kruszcu w biegach na 800 m i 1500 m. Do tego dorzuciła jeszcze srebrny medal w mistrzostwach Polski seniorek w biegu na 800 m. Cichocka może również poszczycić się złotym medalem wybieganym na 800 m podczas akademickich mistrzostw Polski.

Czołowa biegaczka borzytuchomskiego klubu uczestniczyła w Memoriale im. Janusza Kusocińskiego w Warszawie, w mityngu Enea Cup w Bydgoszczy. Jako reprezentantka kraju startowała w czwórmeczu młodzieżowym w Berlinie, gdzie oprócz Polski udział brały ekipy narodowe Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Ponadto uczestniczyła w młodzieżowych mistrzostwach Europy w Kownie, gdzie była ósma na 1500 m. Cichocka rywalizowała w biegu na 1500 m w silnie obsadzonym mityngu Pedro's Cup w Szczecinie. Tam była szósta, ale ustanowiła swój nowy rekord życiowy, który wynosi 4.12.31 min. Cichocka jest ambitną biegaczką. Ma przed sobą następne cele w kolejnych latach. Jej marzeniem jest start w Londynie podczas igrzysk olimpijskich, ale to dopiero w 2012 roku.

Również inni reprezentanci Taleksu Borysław mają czym się pochwalić. Grzegorz Dorszyński zajął piąte miejsce w mistrzostwach Polski seniorów w biegach górskich i był najlepszym Polakiem w mistrzostwach Europy w Telfes. Damian Ciecierski zdobył złoty medal w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego w biegu na 1000 m. Julia Serafinowska zdobyła srebrny medal na 2000 m przez przeszkody i ustanowiła rekord okręgu pomorskiego juniorek. Karol Brzeski wywalczył złoty w biegu na 1500 m w XV OOM w Krakowie. Dariusz Guzowski zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w supermaratonie na 100 km w Kaliszu. Grupa zawodników startowała w Ogólnopolskim Finale Czwartków Lekkoatletycznych.

Efektem tego startu są dwa srebrne medale (Kamila Oleszkiewicz na 600 m i Leszek Ginter na 1000 m) i sporo miejsc finałowych. W punktacji klubowej XV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Biegach Przełajowych w Zamościu Talex Borysław zajął trzecie miejsce.

Z kolei młodzicy zdecydowanie wygrali punktację międzywojewódzkich mistrzostw w biegach przełajowych w Swornychgaciach. W lidze lekkoatletycznej województwa pomorskiego klub z Borzytuchomia był trzeci. Borzytuchomianie startowali w Cross Festivalu i wygrali w stawce gimnazjów i byli drudzy wśród szkół podstawowych. Powiatową Gimnazjadę Borzytuchom wygrał bezapelacyjnie. W punktacji wojewódzkiej był czwarty. Do wyróżniających się biegaczy zaliczają się także: Tadeusz Zblewski i Michał Rolbiecki. Z młodzieży postępy czynią między innymi: Weronika Gostomczyk, Marta Lass, Denis Guzowski, Paweł Mański i Zbigniew Kaszewski.