Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekkoatletyka. Mistrzostwa Polski juniorów w Słupsku od 3 lipca

Rafał Szymański
Zawody odbędą się na stadionie 650-lecia jednym z najlepiej przygotowanych do rozgrywania imprez lekkoatletycznych obiektów w kraju.
Zawody odbędą się na stadionie 650-lecia jednym z najlepiej przygotowanych do rozgrywania imprez lekkoatletycznych obiektów w kraju. Fot. Łukasz Capar
850 zawodników z 200 klubów wystąpi w Słupsku w finałach mistrzostw Polski juniorów. To będzie pokaz siły słupskich organizatorów i ostateczny argument, by za rok być gospodarzem mistrzostw kraju seniorów.

W przyszły weekend w dniach od 3 do 5 lipca w Słupsku na stadionie 650-lecia przy ul. Madalińskiego, wystąpi 850 zawodników z 200 klubów. To czołówka polskich młodych lekkoatletów, następców Marka Plawgo, Tomasza Majewskiego, Moniki Pyrek, Anny Rogowskiej.

Na słupskim obiekcie odbędzie się 38 konkurencji, Mistrzostwa rozpoczną się w piątek 3 lipca o godz. 10 eliminacjami konkurencji skoku w dal, skoku wzwyż i pchnięciu kula. W każdej z konkurencji wystartuje po 20 - 25 najlepszych zawodników, którzy uzyskali minima dopuszczające ich do startu.

Polscy lekkoatleci chwalą sobie coraz bardziej Słupsk, według opinii szefa Polskiego Związku lekkiej Atletyki Jerzego Skuchy i Jacka Zamecznika, szefa działu szkolenia PZLA bieżnia na stadionie w Słupsku należy do najszybszych w kraju. Bezkonkurencyjny jest tutaj stadion w Bydgoszczy, ale dla wszystkich innych polskich obiektów jest poza zasięgiem.

W minionym roku mistrzostwa kraju seniorów odbywały się w Szczecinie. Tam miasto miało wiele argumentów, by PZLA zdecydował się właśnie tam przeprowadzić imprezę.

- Jednym z nich były medale robione z takich kruszców jakie odpowiadały poszczególnym miejscom na podium, np. mistrz kraju dostawał medal z najprawdziwszego złota - mówi Ryszard Kwiatkowski, wiceprezydent Słupska. - Innym argumentem były noclegi dla zawodników w hotelach cztero i pięciogwiazdkowych - dodaje wiceprezydent.

Po odbudowie stadionu 650-lecia mistrzostwa Polski juniorów będą najważniejszą imprezą jaka się na nim odbędzie. Tak naprawdę będzie to próba generalna przed ewentualnymi przyszłorocznymi mistrzostwami kraju seniorów. Jeszcze nie ma decyzji by być gospodarzem tych zawodów ale na imprezie juniorów w Słupsku będzie Skucha. Jego ocena może być decydująca przez przyznaniem miastu nad Słupią tych "najważniejszych mistrzostw".

- Kiedyś naszym jedynym argumentem, by przyznawano Słupskowi jakiekolwiek imprezy na nowo otwartym stadionie był Grzegorz Lipiński - mówi Jerzy Barbarowicz, dyrektor wydziału Sportu i Kultury Urzędu Miejskeigo w Słupsku.

Lipiński ma firmę Domtel-Sport, mierzącą czasy na większości imprez lekkoatletycznych w kraju.- Teraz już władze pomne opinii sportowców, doceniają nasze możliwości. Są np. pod wrażeniem ekipy technicznej doskonale radzącej sobie podczas zawodów - nie ukrywa Barbarowicz.

Region słupski w trakcie mistrzostw na stadionie reprezentować będą na pewno zawodnicy gospodarzy SKLA Słupsk, oraz Jantara Ustka i Lęborskiego Klubu Biegacza Braci Petk. Ich zawodnicy uzyskali minima. Zgłoszenie dwóch młodych lekkoatletów wysłał także Jarosław Ścigała z Taleksu Borysław Borzytuchom.

- Trudno liczyć na medale wśród słupskich zawodników, ale mamy w tej grupie aż trzech oszczepników. Może jednemu z nich uda się wejść na podium - mówi Grzegorz Lipiński, obecnie działacz SKLA.

- Oceniając realnie nasza sztafeta może awansować do finału - opowiada o swoich podopiecznych Tomasz Czubak, dzisiaj trener w SKLA. On wraz z kolegami w 1989 roku zdobywał jeszcze wtedy dla GKS Gryfa ostatni medal w sztafecie dla Słupska w trakcie mistrzostw Polski juniorów młodszych w Kielcach.
Kto wystąpi

Zawodnicy, którzy uzyskali minima:

SKLA Słupsk: Krystian Bondarenko (rzut oszczepem), Krzysztof Pielecki (rzut oszczepem), Piotr Dankowski (rzut oszczepem), Mateusz Diak (skok w dal i bieg na 110 metrów), Karolina Krauczunas (skok w dal) oraz sztafeta 4x100 metrów w składzie: Mateusz Diak, Mateusz Brzostek, Piotr Stępniewski, Wojciech Prokop.
Jantar Ustka: Magdalena Kamińska (pchnięcie kulą, rzut dyskiem), Dawid Kościów (rzut oszczepem).

Lęborski Klub Biegacza Braci Petk: Dorota Strupińska (bieg na 5000 m), Grzegorz Skocelas (biegi na 3000 i 5000 metrów).

Zawodnicy, którzy zostali zgłoszeni bez uzyskania minimów na mistrzostwa.
Talex Borysław Borzytuchom: Artur Jakubek (bieg na 3000 m), Przemysław Prądzyński (bieg na 200 i 400 m). Ich występ będzie możliwy, jeśli uzna tak delegat techniczny, np. ze względu np. na mniejszą liczbę zawodników w danej konkurencji albo fakt, że zawodnik, który miał wystąpić, nie dojechał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza