Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśne lodowe włosy w naszym obiektywie. To rzadkie zjawisko (ZDJĘCIA)

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że w lesie jest pięknie o każdej porze roku. Niedawno napisaliśmy o zjawisko tzw. lodowych włosów, ilustrując je zdjęciami Nadleśnictwa w Warcinie. Dzisiaj prezentujemy zdjęcia lodowych włosów, które sami wykonaliśmy w powiecie bytowskim w lesie bukowym przy temperaturze minus 2 stopnie.
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że w lesie jest pięknie o każdej porze roku. Niedawno napisaliśmy o zjawisko tzw. lodowych włosów, ilustrując je zdjęciami Nadleśnictwa w Warcinie. Dzisiaj prezentujemy zdjęcia lodowych włosów, które sami wykonaliśmy w powiecie bytowskim w lesie bukowym przy temperaturze minus 2 stopnie. Andrzej Gurba
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że w lesie jest pięknie o każdej porze roku. Niedawno napisaliśmy o zjawisko tzw. lodowych włosów, ilustrując je zdjęciami Nadleśnictwa w Warcinie. Dzisiaj prezentujemy zdjęcia lodowych włosów, które sami wykonaliśmy w powiecie bytowskim w lesie bukowym przy temperaturze minus 2 stopnie.

Lodowe włosy to rzadkie zjawisko, które po raz pierwszy opisano w 1918 roku. Przez długi czas nikt nie wiedział, jak do niego dochodzi. W 2015 roku naukowcom z Niemiec i Szwajcarii udało się odkryć, że do powstawania lodowych włosów przyczynia się grzyb Exidiopsis effusa, czyli łojówka różowawa. Lód powstaje w wyniku spowolnienia przez grzyby procesu krystalizacji. Takie formacje lodowe można spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej, w tym w Polsce.

Warto spacerować w lasach na terenie gminy Miastko. Dzisiaj (6.12.2020 r.) niedaleko Pasieki spotkaliśmy kilka jeleni. Najpierw jeden chwilę nam się przyglądał, a później schował się drzewach. Po nim przez drogę przebiegło kilka następnych. Publikujemy też nagrany przez nas wcześniej film z chmarą łani, w tym samym rejonie. Przebiegają przez polną drogę.

Jelenie i łanie w czasie niedzielnego spaceru w lesie koło M...

Lodowe włosy najczęściej można znaleźć na leśnych leżących patykach, także na uszkodzonych, obumierających częściach roślin. Musi być spełnionych kilka warunków jednocześnie. To występowanie wspomnianego już grzyba, a także duża wilgotność powietrza i temperatura poniżej zera.

Przeprawowy rajd terenowy Magam Trophy w Miastku, to było zawsze wielkie wydarzenie, tak dla załóg, jak i kibiców. Pierwsza edycja rajdu miała miejsce w 2001 r. Łącznie zorganizowano ich dwanaście (rajd z różnych przyczyn nie odbywał się co roku). W ciągu tego czasu stał jednym z najtrudniejszych tego typu zmagań w Europie. Obsada była oczywiście silna i międzynarodowa.

Bagna, trawersy, wielka woda, zdradliwe piaski. Taki był raj...

Obecność łojówki różowawej powoduje spowolnienie procesu krystalizacji. Woda zostaje delikatnie wypychana tworząc formacje przypominające swym wyglądem włosy, czyli bardzo cienkie, podłużne kryształki lodu.

Lodowe włosy są bardzo delikatne. Rozsypują się przy dotknięciu. Oczywiście „giną” przy temperaturze powyżej zera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza