Tomasz Dębek
Tomasz Kędziora
Tomasz Kędziora Andrzej Szkocki / Polska Press
Wojciech Szczęsny i Tomasz Kędziora pokazali się z dobrej strony w środowych meczach Ligi Mistrzów, choć żaden z nich nie zdobył trzech punktów. Debiut w Lazio zaliczył 19-letni Szymon Czyż, grali też byli ekstraklasowicze.

W środę w Lidze Mistrzów nie brakowało polskich akcentów. 90 minut w szlagierze Juventus - Barcelona (0:2) rozegrał Wojciech Szczęsny, który był jednym z najwyżej ocenianych zawodników Starej Damy. Media podkreślały, że przy pierwszej bramce (zdobytej przez Ousmane'a Dembele po rykoszecie) nie miał szans, podobnie jak przy drugiej (Leo Messi z karnego). Kilka razy jego interwencje uratowały za to zespół przed utratą gola. Serwisy Calciomercato, Tuttomercato i Goal.com zgodnie oceniły go na 6,5 w skali 1-10.

2:0 wygrała też Borussia Dortmund z Zenitem Sankt Petersburg. Bramki zdobywali Jadon Sancho i Erling Haaland. Łukasz Piszczek przesiedział 90 minut na ławce rezerwowych drużyny z Dortmundu.

Całe spotkanie rozegrał za to Tomasz Kędziora. Prawy obrońca Dynama Kijów miał udział przy obu bramkach zespołu przeciwko Ferencvarosowi. W 27. minucie odegrał w polu karnym piłkę do jednego z kolegów, którego strzał zatrzymał ręką Ihor Charatin. Rzut karny na bramkę zamienił Wiktor Cyhankow. Niespełna kwadrans później Polak znów dał sygnał do ataku. Uruchomił podaniem Witalija Bujalskiego, który popędził prawym skrzydłem i płasko dośrodkował w pole karne, gdzie formalności dopełnił Carlos De Pena.

Mimo dwubramkowego prowadzenia, Dynamo wywiozło z Budapesztu tylko punkt. Po niespełna godzinie gry kontaktowego gola dla gospodarzy strzelił Tokmac Nguen, a w samej końcówce po stałym fragmencie i ogromnym zamieszaniu w „szesnastce” najlepiej odnalazł się Franck Boli.

Ostatnie minuty Dynamo grało w osłabieniu po drugiej żółtej kartce dla kapitana drużyny Serhija Sydorczuka. Ukrainiec musiał opuścić boisko po faulu na kapitanie rywali, którym był doskonale znanym polskim kibicom Gergő Lovrencsics. Obok byłego zawodnika Lecha Poznań w barwach Ferencvarosu zagrali też inni byli ekstraklasowicze. Adnana Kovačevicia (Korona Kielce) w 86. minucie zastąpił na boisku Lasza Dwali (Pogoń Szczecin i Śląsk Wrocław).

Polscy kibice mają też nowe nazwisko do zapamiętania. W barwach Lazio w Champions League zadebiutował 19-letni Szymon Czyż. Ofensywny pomocnik to wychowanek Arki Gdynia, a do Rzymu trafił dwa lata temu z juniorów Lecha. Przeciwko Club Brugge (1:1) rozegrał ostatnie 22 minuty i został ukarany żółtą kartką.