Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja sądów rejonowych. Zniknie ten w Sławnie

Rafał Nagórski [email protected] Tel. 94 347 35 99
Likwidacja sądów rejonowych. Zniknie ten w SławnieW całym kraju status sądów rejonowych straci 79 placówek.
Likwidacja sądów rejonowych. Zniknie ten w SławnieW całym kraju status sądów rejonowych straci 79 placówek. sxc.hu
Minister Gowin podpisał rozporządzenie w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych. W naszym regionie na liście likwidowanych sądów znalazło się Sławno. Nie ma na niej natomiast Drawska Pomorskiego, które było w jednym z wcześniejszych projektów rozporządzenia.

Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013. - Ale tak naprawdę zmieni się tylko nazwa - uspokaja Sławomir Przykucki, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Koszalinie. - Sąd w Sławnie będzie wydziałem zamiejscowym sądu w Koszalinie. Nadal w tym samym miejscu obywatele będą mogli załatwić swoje sprawy, bez konieczności udania się do innego miasta.

Na miejscu pozostają też wszystkie dotychczasowe wydziały - mówi rzecznik podkreślając, że zmiany mogą dotknąć jedynie administrację sławieńskiego sądu.
- Mimo wszystko to bardzo smutna informacja, bo wszyscy, łącznie z panią prezes sławieńskiego sądu, włączyliśmy się w walkę o uratowanie samodzielności sądu - mówi Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński.

- Dla nas jest to z kolei jednoznaczny sygnał, że wkrótce podobny los może spotkać prokuratury w mniejszych miejscowościach - mówi Jarosław Płachta, prokurator rejonowy w Sławnie. - Prokuratura Generalna nie ukrywa, że zamierza zlikwidować prokuratury tam, gdzie nie będzie już sądów - dodaje.

W całym kraju status sądów rejonowych straci 79 placówek. W komunikacie biura prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości czytamy, że celem zmian jest przede wszystkim bardziej racjonalne i elastyczne wykorzystanie potencjału polskich sędziów.

Reorganizacja ta umożliwi prezesowi sądu rejonowego sprawniejsze zarządzanie pracą podległych mu sędziów i jeśli zajdzie taka konieczność skierowanie ich do orzekania w wydziałach, w których przykładowo występują braki kadrowe Kryteriami, jakimi kierował się resort sprawiedliwości przy typowaniu sądów do zniesienia były m.in. wpływ spraw do danego sądu, liczba sędziów, liczba ludności, czy też udogodnienia dla obywateli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza