Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List z ZSP w Bytowie w sprawie ZSEU w Bytowie. Jest krytyka

Andrzej Gurba [email protected]
Sylwia Lis
List jest pokłosiem publikacji prasowych dotyczących sytuacji w innej placówce. Konkretnie w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie.

Przypomnijmy, że ta ostatnia szkoła walczy z władzami powiatu o prawo rekrutacji w nowym roku szkolnym do pięciu oddziałów (pierwsze klasy), zamiast czterech. Choć w liście krytykuje się za stronniczość w relacjach inne tytuły prasowe, a nie Głos Pomorza, to zdecydowaliśmy się go opublikować, bo pokazuje on punkt widzenia na całą sytuację konkurencyjnej placówki .

Jako grono pedagogiczne Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych chcielibyśmy odnieść się do artykułów prasowych z lokalnych czasopism. W zeszłym tygodniu przedstawiono Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych jako szkołę sukcesu powiatu bytowskiego. Nie podważamy osiągnięć i dorobku zawodowego nauczycieli tej placówki. Uważamy, że artykuły prasowe były wyjątkowo stronnicze i wśród lokalnej społeczności mogły wywołać opinię negatywną na temat innych szkół naszego regionu.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych jest placówką, która może poszczycić się historią wplecioną w dzieje Bytowa i olbrzymią kroniką absolwentów, którzy obecnie kreują wizerunek miasta. Nasi abiturienci kończą wyższe uczelnie, a następnie jako inżynierowie, magistrowie z powrotem wracają na rynek lokalny tworząc nowe miejsca pracy i nowoczesną myśl techniczną. Wystarczy zorganizować sobie wycieczkę po zakładach pracy w Bytowie i zapytać właścicieli jaką szkołę kończyli.

Silne miasto, powiat to społeczeństwo, które je tworzy. Kształcimy młodzież, która nie ucieka z regionu, ale ze swoim miastem wiąże przyszłość. Młodzież zdobywa kwalifikacje w wielu zawodach odpowiadając tym samym zapotrzebowaniu współczesnego rynku. W naszej szkole uczą się kreatywności, poznają tajniki zasad ekonomii i przedsiębiorczości. Nowoczesna baza edukacyjna szkoły pozwala młodzieży rozwijać własne zainteresowania. Szkoła stawia nie tylko na edukację, ale również daje możliwość kształtowania własnych pasji. Robimy wszystko, aby być szkołą XXI wieku i spełniać oczekiwania młodego pokolenia, które wykraczają poza ramy powszechnie pojmowanej edukacji.

W naszej placówce działa Klub Karate Renbukenkai. Uczniowie UKS Drako biorą udział w zawodach ogólnopolskich, zajmując zawsze lokaty na podium.

W szkole młodzież ma możliwość nauki programowania i robotyki z klockami Lego. Szkoła współpracuje z uczelniami i przedsiębiorcami nie tylko lokalnego rynku pracy. Nasza klasa Technikum Pojazdów Samochodowych w rankingu Perspektyw w 2015 roku zajęła 6 miejsce w

kraju pod względem zdawalności egzaminów zawodowych. Zajmują czołowe lokaty w konkursach nie tylko regionalnych. W 2015 roku było to drugie miejsce w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym. Nasi mechanicy konstruują własne modele pojazdów.

Mamy uczniów utalentowanych artystycznie. Klub Miłośników Przeszłości działający w naszej szkole ma na swoim koncie występy w Warszawie i na scenach lokalnych. Co roku w ramach Święta Niepodległości organizujemy widowisko o treści historycznej w BCK-u. W tym dniu łączymy szkoły średnie i gimnazja Bytowa w duchu patriotyzmu.

Jesteśmy innowacyjni i nie dzielimy szkół na lepsze i gorsze. Stale pozyskujemy środki unijne – w ostatnich latach zrealizowaliśmy dwa projekty dotyczące staży zagranicznych dla uczniów klas III technikum (LdV i Erasmus+) na kwotę ponad 0,5 mln zł (biorąc pod uwagę małą ilość uczniów technikum w naszej szkole to spora kwota). Stale rozszerzamy ofertę korzystania ze środków unijnych przez młodzież.

Mimo naszych starań i widocznych sukcesów trudno będzie zmienić sposób spostrzegania naszej placówki przez społeczność lokalną. Stronnicze artykuły w prasie nam nie pomagają. Jeżeli Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych utrzyma pięć oddziałów klas pierwszych to nasi nauczyciele, którzy obecnie mają ograniczenie etatu pozostają bez pracy bo dla nas utrata jednego oddziału oznacza nie utratę nadgodzin, ale miejsc pracy.

To ci ludzie są inicjatorami sukcesów młodzieży i mają za to być ukarani? Pod względem kwalifikacji nie różnimy się od innych nauczycieli z naszego powiatu. Na skutek niżu demograficznego problem z naborem dotyczył do tej pory wyłącznie naszej placówki. W roku szkolnych 2015/16 zredukowano klasy zawodowe i zwiększono liczbę uczniów w klasach pierwszych. Oszczędności w oświacie dotyczyły tylko Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych chociaż tak samo jak inne szkoły mamy swoje sukcesy i dobre wyniki.

Więcej nowych informacji na temat sytuacji w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie w piątkowym Głosie Bytowa/Miastka (Głos Pomorza).

Czytaj także na GP24

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza