Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lista twoich potrzeb

Supernowa
Co czyni nas szczęśliwymi? Pieniądze, luksus, pozycja społeczna? Żadna z tych rzeczy - odpowiadają autorzy najnowszych badań.

Na pytanie, co różni człowieka szczęśliwego od sfrustrowanego, psycholodzy odpowiadają, że stopień zaspokojenia najważniejszych potrzeb psychicznych. Ci sami badacze spierają się jednak, które z naszych licznych potrzeb są najistotniejsze. Tymczasem uczeni sporządzili już ich listę. Zatem droga do szczęścia jest otwarta.

Większość ludzkich zachowań związanych jest z dążeniem do zaspokojenia jakiejś potrzeby. Kiedy odczuwamy brak czegoś, stan niedosytu zwykle mobilizuje nas do działania. Wśród wielu potrzeb rozróżnia się takie, które są związane z biologią człowieka - to popędy. Ich zaspokojenie jest niezbędne, by żyć - to na przykład: sen, jedzenie czy ciepło. Najważniejszą rolę odgrywają jednak potrzeby wyższego rzędu - psychiczne i społeczne. To one najczęściej decydują o naszych zachowaniach. Jeśli ich nie zaspokoimy, pozostaniemy ludźmi nieszczęśliwymi i sfrustrowanymi.

Z badań, które przeprowadzili wspomniani badacze wynika, że pierwsze miejsce na ich liście zajmuje potrzeba suwerenności, czyli swobodnego decydowania o własnym losie. Kolejnymi ważnymi motywami ludzkiego postępowania są: potrzeba potwierdzania sensu własnego istnienia poprzez różne dokonania i osiągnięcia, potrzeba bliskiego związania się z innymi ludźmi oraz potrzeba odczuwania własnej godności. Inicjatorem badań był psycholog społeczny Kennon Sheldon z University of Missouri-Columbia. Podkreśla on, że każdy posiada własną hierarchię potrzeb psychicznych, których zaspokojenie daje poczucie szczęścia. - Ale w przypadku większości ludzi, którzy wzięli udział w naszych testach, te właśnie motywy postępowania pojawiały się najczęściej - mówi uczony.

Badania, które przeprowadzili Sheldon ze współpracownikami, składały się z trzech testów. Rozwiązywali je studenci z kilku krajów - łącznie kilkaset osób. Na podstawie wypełnionych kwestionariuszy naukowcy sporządzili listę dziesięciu fundamentalnych potrzeb ludzkich, których spełnienie otwiera większości z nas drogę do szczęścia. - Cztery podstawowe potrzeby - suwerenności, osiągnięć, własnej godności oraz bliskości z innymi - były wymieniane najczęściej. Warto też podkreślić ogromną rolę potrzeby bezpieczeństwa, której zaspokojenie ujawnia się jako ważny motyw działania w sytuacjach nieprzyjemnych, kiedy sprawy przybierają zły obrót - twierdzi Sheldon.

Według naukowca potrzeba bezpieczeństwa i przewidywalności zdarzeń na co dzień nie jest aż tak istotna. - Akceptujemy pewną dawkę niepewności, a nawet ryzyka, jeżeli jest ono związane z zaspokajaniem ważniejszych potrzeb, takich jak możność samodzielnego decydowania o własnym życiu czy ochrona własnej godności - uważa uczony. I dodaje przekornie: - Człowiek, który przede wszystkim dba o własne bezpieczeństwo ryzykuje, że nigdy nie będzie naprawdę szczęśliwy, bowiem jego fundamentalne potrzeby psychiczne pozostaną niezaspokojone.

Sheldon uważa, że z wiekiem nasze potrzeby psychiczne nie zmieniają się w jakiś istotny sposób. - To nieprawda, że dla ludzi starszych potrzeba bezpieczeństwa jest ważniejsza od potrzeby własnej godności czy bliskiego kontaktu międzyludzkiego. Z czasem jednak przestajemy wierzyć w to, że zdołamy te fundamentalne potrzeby zaspokoić. Rezygnujemy z marzenia o godności, bliskości i niezależności, zamieniając je na marzenie o bezpieczeństwie. Jednak zrealizowanie tej potrzeby nie uczyni nas ludźmi szczęśliwymi. W skrytości ducha będziemy odczuwali brak czegoś istotniejszego - uważa uczony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza