Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódż z Markosu z Głobina na wyposażeniu statku badawczego

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Głównym obszarem działania statku Uthörn jest Morze Północne.
Głównym obszarem działania statku Uthörn jest Morze Północne. Markos
Firma Markos z Głobina koło Słupska dostarczyła łódź ratunkową na jeden z najnowocześniejszych europejskich statków badawczych. Jednostka Uthörn posiada napęd zasilany metanolem.

Statek Uthörn, o długości 35,70 m i szerokości 9 metrów, jest pierwszym niemieckim statkiem pełnomorskim napędzanym metanolem (alkohol metylowy). Za realizację projektu, współfinansowanego ze środków europejskich, odpowiedzialna jest jedna z największych niemieckich stoczni – Fassmer. Przedsiębiorstwo jest również udziałowcem zlokalizowanej w Głobinie firmy Markos, w której powstała łódź ratownicza na wyposażenie Uthörn - Rescueboat typ RR-4.2.

- To łódź wykonana z laminatu poliestrowo-szklanego charakteryzującego się wyjątkowo długą żywotnością. W sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu załogi, jednostka ta jest w stanie w błyskawiczny sposób przetransportować jednocześnie sześciu pasażerów – mówi Grzegorz Puścian, specjalista ds. budowy łodzi w Markosie. - Łódź jest produkowana seryjnie, w oparciu o wyśrubowane standardy dotyczące jakości, bezpieczeństwa i niezawodności.

Jak informuje Dariusz Ustjanowski, dyrektor produkcji w firmie Markos, na zlecenie stoczni Fassmer, zakład w Głobinie produkuje około 50 - 60 łodzi ratunkowych rocznie o zróżnicowanej specyfikacji, które później trafiają na platformy wiertnicze, promy, statki pasażerskie oraz statki uczestniczące w transporcie towarowym.

Jak podkreślają władze firmy, udział w projekcie budowy statku Uthörn, to kolejne ważne wydarzenie w historii firmy. - Dla naszej firmy i naszego zespołu to mały wkład w przyszłość transportu wodnego nowego wymiaru, ekologicznego i nowoczesnego – zaznacza Bernardyn Marciniak, członek zarządu Markosu i jeden z założycieli firmy.

Zaletą statku Uthörn jest napęd zasilany metanolem. Według koncepcji twórców, gdy tylko jego produkcja zostanie połączona z odnawialnymi źródłami energii, statek może być eksploatowany prawie bez emisji CO2. Ponadto metanol bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, bakterie zużywają go natychmiast, dzięki czemu nie stanowi większego zagrożenia dla środowiska w razie wypadku. Głównym obszarem działania statku Uthörn jest Morze Północne.

Firma Markos działa od ponad 30 lat. Jest jednym z największych pracodawców na Pomorzu Środkowym. Markos specjalizuje się w produktach z kompozytów wzmocnionych włóknem szklanym. Od 2001 roku udziałowcem Markosu jest niemiecka stocznia Fr. Fassmer Ltd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza