Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Logistyka - nowy kierunek studiów Akademii Pomorskiej w Słupsku

Zbigniew Marecki
Fot. Zbigniew Marecki
Od marca w Instytucie Bezpieczeństwa i Zarządzania Akademii Pomorskiej ruszy logistyka, nowy kierunek studiów. Pierwsi studenci - po raz pierwszy w historii uczelni - rozpoczną na nim studia w semestrze letnim. Rekrutacja rozpocznie się 27 stycznia.

O tej nowości w środę podczas wspólnej konferencji prasowej poinformowali prof. Zbigniew Osadowski - rektor AP, prof. Andrzej Urbanek - prorektor ds. kształcenia AP oraz prof. Piotr Niedzielski, pracownik AP.

Jak się dowiedzieliśmy, studia licencjackie na logistyce prowadzone będą w systemie stacjonarnym, wieczorowym i niestacjonarnym. Rekrutacja potrwa do 14 lutego. Nauka na studiach stacjonarnych i wieczorowych będzie bezpłatna. Podstawą naboru będą wyniki uzyskane przez kandydatów podczas matury.

- Zachęcam także tych, którzy chcą zdobyć dodatkowe kwalifikacje, bo teraz standardem staje się to, że studenci chcą ukończyć podczas studiów dwa kierunki. Drugi kierunek jest także bezpłatny - powiedział w trakcie konferencji prasowej prof. Niedzielski
Organizatorzy zakładają, że na I semestr zarekrutują od 60 do 100 osób. Kolejna rekrutacja odbędzie się w latem. Przyszli logistycy będą mogli wybrać ścieżkę kariery, studiując na jednej z trzech specjalności: transport i spedycja, logistyka morska i systemy magazynowe.

Trwa głosowanie...

Czy otwarcie nowego kierunku na Akademii Pomorskiej to dobry pomysł?

- Studenci będą przygotowywani do pracy nie tylko w wielkich centrach logistycznych, ale także do gospodarki magazynowej, bo to jest dosyć zbliżone, gdyż każdy element produkcyjny wymaga magazynowania w mniejszym lub większym zakresie. Studia są tak pomyślane, aby ich absolwent mógł znaleźć zatrudnienie niekoniecznie w wielkiej firmie logistycznej - wyjaśniał prof. Niedzielski.
Do studiów zachęcał także, informując o dużym zapotrzebowaniu na logistyków na rynku pracy oraz o tym, że ta branża oferuje płace średnio w wysokości od 4 do 6 tys. złotych.

Jak się okazuje, obecnie na Pomorzu najbardziej oblegana jest logistyka na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie funkcjonuje jako samodzielny kierunek. Tam rocznie na studia licencjackie - jak twierdzi prof. Niedzielski - przyjmuje się od 300 do 400 osób, a na studiach magisterskich z logistyki studiuje od 200 so 300 osób. Ponadto rocznie sto osób rozpoczyna studia inżynierskie z logistyki. Logistyka działa także jako specjalność na Politechnice Koszalińskiej oraz jako kierunek na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak poinformował rektor Osadowski, nowy kierunek powstaje w ramach projektu „Akademia Pomorska 5 plus - Kształcenie dla rozwoju”, który otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie ok. 2,5 miliona złotych. W ramach tego projektu powstaną jeszcze inne kierunki, o których władze AP będę informować w późniejszym terminie. Rektor zdradził, że razem z pracodawcami opracowano już także podstawy programowe dietetyki, logopedii i kształcenia w języku angielskim na zarządzaniu. Ponadto w tym projekcie władze AP chcą uruchomić Akademickie Biuro Karier i podnosić kompetencje nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji w zakresie różnych szkoleń, m.in. językowych do kształcenia obcokrajowców w murach słupskiej uczelni.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza