Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Logistyka w mechaniku i nowa specjalność w WHSZ

Wojciech Frelichowski [email protected]
Siedziba Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania przy ul. Kozietulskiego.
Siedziba Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania przy ul. Kozietulskiego. Macin Kamiński
W WHSZ trwa nabór na nową specjalność: Transport-spedycja-logistyka. W słupskim mechaniku uczą logistyki. Dlaczego? Okazuje się, że nasz region staje się zagłębiem logistycznym. Co już widać.

Wystarczy zajrzeć do "Pomorskiego barometru zawodowego", raportu przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, by przekonać się, że branża logistyczno-transportowa jest strategiczna dla Pomorza. Ma się w najbliższych latach rozwijać, a region słupski może stać się wręcz zagłębiem logistycznym w naszym województwie.

- Już się staje - ocenia Anna Pilecka-Sawczuk, pełnomocnik rektora ds. jakości kształcenia w Wyższej Hanzeatyckiej Szkole Zarządzania w Słupsku. Jest popyt na specjalistów tej branży na rynku i coraz więcej osób chce zdobyć potrzebne wykształcenie. Właśnie kierując się popytem uruchomiliśmy nową specjalność na naszej uczelni. Trwa nabór na pierwszy rok studiów licencjackich i cieszy się dużym powodzeniem.

- Można powiedzieć, że ta specjalność jest oblegana, obok zarządzania finansami i zarządzania przedsiębiorstwem - dodaje Marzena Gwiżdż z biura promocji słupskiej WHSZ.

W raporcie, który charakteryzował pomorski rynek pracy z podziałem na podregiony, w tym słupski i trójmiejski, oceniono, że województwo pomorskie może się w najbliższych latach stać się istotnym węzłem logistyczno-transportowym.

W regionie w najbliższych latach rozwinie się sektor transportowy i odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe i gaz łupkowy).

Zwiększy się konkurencja na rynku pracy (pojawią się nowi inwestorzy), ale lokalne firmy podołają konkurencji "dzięki poprawie systemu edukacji w województwie".

- Jak widać, słupskie szkolnictwo już się do tego przygotowało. Mamy nową specjalność, dobry program, przygotowany przez specjalistów i odpowiedniej klasy wykładowców i tu ściśle współpracujemy z Akademią Morską w Gdyni i Wydziałem Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego - ocenia nowy kierunek studiów Anna Pilecka--Sawczuk.

Co ciekawe, słupska uczelnia współpracuje też z miejscowym mechanikiem, który już uczy logistyki młodzież. WHSZ jest współorganizatorem I Regionalnego Forum Logistycznego w Słupsku. Odbędzie się ono 8 października w Słupskim Inkubatorze Technologicznym (szczegóły o forum obok).

Już sam zestaw patronów: marszałek województwa pomorskiego, prezydent miasta Słupska, starosta powiatu słupskiego oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne, świadczy o randze wydarzenia.
Wiesław Staniuk z firmy Sterlog będzie moderatorem dyskusji na słupskiej konferencji.

- Omówimy m.in. logistyczną charakterystykę subregionu słupskiego. Potencjał edukacyjny subregionu, jako wsparcie konkurencyjności przedsiębiorstw i gospodarki - wyjaśnia organizator słupskiej konferencji.

W trakcie słupskiej konferencji omówione zostaną także bariery i ograniczenia logistyczne obniżające atrakcyjność inwestycyjną subregionu.

- Dla nas to priorytet, by nasza oferta edukacyjna była jak najlepiej dostosowana do potrzeb rynku pracy. Wnikliwie śledzimy deklaracje pracodawców dotyczące prognoz zatrudnienia. Według raportu Manpower Group w III kw. 2013 roku, najlepsze perspektywy znalezienia pracy odnotowano właśnie w branżach transport, logistyka, komunikacja - tłumaczy dr Monika Zajkowska, rektor WHSZ, która będzie jednym z prowadzących słupską konferencję. - Współczesny pracodawca oczekuje szybkiej reakcji i elastyczności rynku edukacji, o czym świadczą powstałe nowe specjalności w WHSZ - dodaje pani rektor słupskiej uczelni.

I Regionalne Forum Logistyczne w Słupsku

Odbędzie się 8 października w Słupskim Inkubatorze Technologicznym.

Patronatem objęli: marszałek województwa pomorskiego, prezydent miasta Słupska, starosta powiatu słupskiego, Polskie Towarzystwo Logistyczne.

Prowadzący: ekspert logistyki prof. UG dr hab. Cezary Mańkowski, reprezentant środowiska gospodarczego Jerzy Bury, reprezentant środowiska naukowego dr Monika Zajkowska z WHSZ, reprezentant środowiska szkolnictwa zawodowego mgr Barbara Zakrzewska, moderator mgr Wiesław Staniuk.

Tematy paneli: logistyczna charakterystyka subregionu słupskiego, potencjał edukacyjny subregionu wsparciem konkurencyjności przedsiębiorstw i gospodarki, kierunki rozwoju logistyki subregionu słupskiego, komfort życia, efektywność i innowacje czynnikami rozwoju gospodarki subregionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza