Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokaty strukturyzowane bez tajemnic

ARTUR KOSTECKI [email protected]
Lokata strukturyzowana może być dobrym rozwiązaniem na pomnożenie pieniędzy w czasie globalnego kryzysu.
Lokata strukturyzowana może być dobrym rozwiązaniem na pomnożenie pieniędzy w czasie globalnego kryzysu. Fot. www.sxc.hu
Niepewna sytuacja utrzymująca się ostatnio na światowych giełdach sprawiła, że inwestorzy zaczęli szukać alternatywnych możliwości dla funduszy inwestycyjnych oraz lokat bankowych.

W ostatnich miesiącach coraz większą popularność zaczęły zdobywać produkty strukturyzowane, należące do grupy tzw. inwestycji alternatywnych. Obecnie oferowane są w różnej formie przez wiele instytucji finansowych. Często nazywane lokatami strukturyzowanymi, przyjmują formę polisy inwestycyjnej. Wśród inwestorów wytworzyło się zapotrzebowanie na produkt, który pozwala zarabiać na różnych rynkach i daje szerokie możliwości inwestycyjne.

Jak to działa?

Specyfika tego instrumentu polega na tym, że inwestor może uczestniczyć w zyskach opartych na m.in. koszykach walut, indeksach giełdowych, cenach akcji spółek, surowcach i towarach. Inwestycja w tego typu produkt wygląda następująco: większa jej część przeznaczona jest na zakup obligacji o ustalonej stopie zwrotu. Za resztę kupowana jest opcja na wyznaczony instrument bazowy, na którym opiera się inwestycja np. indeks. Niewielką część stanowią także opłaty manipulacyjne pobierane przez instytucje finansowe. Obligacja wypracuje dla inwestora w określonym przedziale czasowym gwarancję ochrony wpłaconego kapitału, natomiast zakupiona opcja jest instrumentem, który ma generować zyski z naszej inwestycji.

Od czego zależy nasz zysk

Warto zatem bliżej przyjrzeć się instrumentowi, od którego zależy nasz przyszły zysk. Najprościej mówiąc, opcja jest to instrument finansowy, który daje nabywcy prawo do kupna lub sprzedaży danego instrumentu bazowego po określonej cenie, w tym przypadku wskaźnika rynkowego, o który oparta jest lokata strukturyzowana.

Najczęściej występującą opcją w przypadku lokat strukturyzowanych jest opcja europejska, która może zostać zrealizowana tylko w ściśle określonym terminie, czyli w momencie zakończenie trwania inwestycji. W przypadku lokat oferowanych na polskim rynku, możemy spotkać się również z opcją azjatycką. W przypadku tej opcji wartość końcowej wypłaty zależy od średniej wartości instrumentu bazowego w określonym czasie. Ten typ opcji można często spotkać w lokatach strukturyzowanych z uwagi na niższą cenę niż w przypadku opcji europejskiej (przy takim samym wskaźniku partycypacji). Należy pamiętać, że z uwagi na efekt uśredniania zysk z lokaty strukturyzowanej, przy stabilnym wzroście instrumentu bazowego, będzie niższy niż w przypadku opcji europejskiej.

Co to jest partycypacja?

Istotnym parametrem dla klienta z punktu widzenia przyszłych zysków jest także proponowany w każdym produkcie współczynnik partycypacji. Należy to rozumieć jako procentowy udział klienta w końcowym zysku, jaki wypracuje np. dany indeks, o który oparty jest inwestycja. Warto zapoznać się z tym terminem na prostym przykładzie. Jeśli instrument bazowy wzrośnie w trakcie trwania inwestycji o 100%, wówczas przy partycypacji określonej na poziomie 50% inwestor zarobi 50%, a przy partycypacji 120% zysk wyniesie 120%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza