Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Krępie chce mieć betonowy pas

Alek Radomski [email protected] tel. 59 848 81 00 Fot. Kamil Nagórek
Na razie lotnisko w Krępie dysponuje tylko trawiastym lądowiskiem.
Na razie lotnisko w Krępie dysponuje tylko trawiastym lądowiskiem.
Aeroklub Słupski chce wybudować betonowy pas startowy na lotnisku w Krępie. Popiera to słupski ratusz, ale sprzeciwia się gmina, bo sprzedała przy lotnisku działki budowlane.

O lotnisku w Słupsku słyszy się od dawna. Najpierw chciano przywrócić do życia lotnisko w Redzikowie. Pomysł nie wypalił, przeszkodzili Amerykanie i tarcza antyrakietowa. Zwrócono się zatem w stronę Aeroklubu Słupskiego i jego lądowiska w Krępie. Ze strony miasta padł pomysł, by oprócz zadań szkoleniowych tamtejsze lotnisko mogło spełnić też funkcje turystyczne i biznesowe. Do tego potrzebny jest jednak betonowy pas startowy, a nie trawiasty jakim teraz dysponuje aeroklub.

- Region i miasto nie potrzebują dużego lotniska komunikacyjnego - mówi Władysław Pędziwiatr, prezes zarządu Aeroklubu Słupskiego. - Potrzebne jest lotnisko, z którego będą mogły startować małe samoloty, na przykład czarterowe z 20 osobami na pokładzie.

Czytaj też: Gmina Słupsk. Krępa bliżej internetu

Budowa betonowego pasa startowego to droga inwestycja. Jak szacuje aeroklub, może to kosztować 25 mln zł. Potrzebne jest więc wsparcie lokalnych samorządów i województwa.

- Pasa startowego nie możemy i nie będziemy budować sami - mówi Pędziwiatr. - Jesteśmy jednak gotowi uczestniczyć w takim projekcie pomimo, że betonowy pas może utrudniać szkolenie.

Inwestycja w lotnisko w Krępie mogła by przyciągnąć inwestorów.

- W zapytaniach ofertowych jakie otrzymujmy, zawsze pojawia się pytanie o dostępność do najbliższych lotnisk i autostrad - tłumaczy Leonard Ferkaluk, dyrektor inwestycyjny w Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. - Lotnisko byłoby jedną z alternatyw komunikacyjnych dla regionu.

Budowę lotniska popierają też władze Słupska. - Pan prezydent jest orędownkiem utworzenia lotniska cywilnego w okolicach Słupska, które miało by charakter biznesowy, turystyczny i sportowy. Docelowo takie lotnisko mogło by się stać zapasowym dla gdańskiego Rębiechowa - mówi Mariusz Smoliński, rzecznik słupskiego ratusza.

Choc aeroklub i jego lotnisko znajduje się na terenie gminy Słupsk, to o pomyśle budowy betonowego pasa startowego nie słyszał jej wójt. Tym niemnie gmina nie zamierza inwestować i rozwijać lotniska w Krępie, w dużej mierze ze względu na bliskość osiedla domów jednorodzinnych.

Czytaj też: Gmina Słupsk namawia na działki

- Nasz samorząd już dawno podjął decyzję co do budowy osiedla mieszkaniowego na pobliskim terenie - mówi Mariusz Chmiel, wójt gminy Słupsk. - Nieładnie by było z naszej strony, kiedy najpierw zachęcaliśmy do zakupu działek, a później zafundowalibyśmy mieszkańcom rozbudowę lotniska.

- Wójt wiedział, że w pobliżu jest lotnisko, kiedy dzielił działki pod sprzedaż - ripostuje Władysław Pędziwiatr, szef aeroklubu.

 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza