Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie się martwią o świadczenia, ZUS uspokaja

Zbigniew Marecki
Od kilku dni do naszej redakcji dzwonią zaniepokojeni słupszczanie, którzy korzystają ze świadczeń ZUS m.in. na podstawie orzeczeń lekarzy orzeczników. Pytają o to, co będzie, gdy pozytywna dla nich decyzja straci ważność. Mamy wyjaśnienie ze strony ZUS.

- Mojej córce za kilka dni kończy się orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wydał je lekarz orzecznik ZUS. Obawiam się, że zostanę bez finansowego wsparcia, bo moja emerytura nie jest zbyt wysoka, więc ta pomoc państwa jest dla mnie i córki bardzo ważna - mówi pani Halina ze Słupska.

Wyjaśnienia w tej sprawie udzielił Krzysztopf Cieszyński, pomorski rzecznik prasowy ZUS:
- Orzeczenie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane rzez lekarza orzecznika ZUS albo komisję lekarską ZUS, którego termin upływa w okresie epidemii, zachowuje ważność przez następne trzy miesiące - mówi
Cieszyński.

Według niego ważność orzeczenia ZUS, która upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub też w okresie 30 dni po ich odwołaniu, zostanie wydłużona na okres kolejnych trzech miesięcy od dnia upływu terminu jego ważności.

- Jednak, aby tak się stało, przed upływem terminu ważności tego orzeczenia, należy złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres - dodaje Cieszyński.

Orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których - ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego też zostaną wydłużone na podobnych zasadach. Będą one ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek o świadczenie na dalszy okres (np. o przedłużenie renty) przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca.

W tej sytuacji osoby, które czekają na przedłużenia prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne.

Zobacz także: Czytelniczka twierdzi, że pytania lekarza były uwłaczające.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza