Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzki umysł na wystawie w dawnych delikatesach

Filip Pietruszewski [email protected]
Na wystawie znajdzie się m.in. krzesło z wbitymi gwoździami i zaproszeniem, żeby na nie usiąść. Eksponat dowiedzie, jak silne są stereotypy i jak często się nimi kierujemy w życiu.
Na wystawie znajdzie się m.in. krzesło z wbitymi gwoździami i zaproszeniem, żeby na nie usiąść. Eksponat dowiedzie, jak silne są stereotypy i jak często się nimi kierujemy w życiu. Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik w weekend przyjedzie do Słupska. Specjalna wystawa przybliży działanie ludzkiego umysłu.

W weekend w Słupsku będzie gościć wystawa "Umysł przyłapany" Centrum Nauki Kopernik. Jej autorzy chcą przybliżyć zwiedzającym w jaki sposób ludzki umysł radzi sobie z ogromną ilością bodźców docierających do niego z otoczenia. Inicjatywa zaproszenia Centrum Kopernik do Słupska wyszła od Moniki Strzelczyk, szefowej kawiarni "Kafeina". - Z pomysłem zgłosiłam się do Agencji Promocji "Ziemia Słupska", która chętnie przyłączyła się do organizacji wystawy. Chcemy pokazać, że oprócz pewnego centrum handlowego przy ul. Szczecińskiej, Słupsk ma jeszcze centrum miasta. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom ożywimy ruch na ul. Nowobramskiej - mówi Monika Strzelczyk.

Wystawa odbędzie się w lokalu po dawnych delikatesach. Były sklep za darmo udostępnił jego nowy właściciel, Krzysztof Malek, który w Ustce prowadzi lodziarnię Góra lodowa. Organizatorami wystawy są również Akademia Pomorska i miasto Słupsk. - Są wakacje, sporo dzieci zostało w domu, więc mamy nadzieję, że interaktywna wystawa bardzo się wszystkim spodoba - dodaje Monika Strzelczyk.

- Z natłoku informacji mózg selekcjonuje i wybiera najistotniejsze. Jednak ulega wpływom emocji o wiele bardziej, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Zgaduje, kombinuje, szuka związków, manipuluje pamięcią. Nasza wystawa zastawia pułapki na umysł. Pozwala nakryć go na sprytnych sztuczkach i podstępach - mówi Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowa Centrum Nauki Kopernik.

Na wystawie znajdzie się 15 eksponatów. Specjalne okulary przekonają gości, że mózg bardzo szybko uczy się interpretować to co widzi ludzkie oko. - Gdy patrzy się przez okulary zmieniające kąt widzenia, trafienie piłką do kosza nie jest wcale proste. Ale jeszcze trudniej trafiać po zdjęciu takich okularów - tłumaczy Katarzyna Nowicka. Inny eksponat przekona gości, że każdy z nas może zostać fakirem. - Różne sytuacje oceniamy na postawie swoich wcześniejszych doświadczeń. Te oceny nie zawsze są trafne. Krzesło z gęsto wbitymi gwoździami i zaproszeniem, żeby na nie usiąść, dowiedzie, że jak silne są stereotypy i jak często się nimi kierujemy - dodaje rzecznik Centrum Nauki Kopernik.

Na wystawie goście będą mogli również zrozumieć działanie pamięci krótkotrwałej. Okazuje się, że gdy trzeba coś szybko zapamiętać, lepiej od ludzi radzą sobie szympansy. Ale każdy z nas potrafi zapamiętać długi ciąg cyfr lub stronę tekstu. - Na jak długo? O tym będzie można się przekonać na wystawie - zachęca Katarzyna Nowicka.

W piątek wystawa zacznie się o godz. 13 i potrwa do godz. 19. W sobotę i niedzielę będzie trwała w godz. 11-17. Wstęp na wystawę jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza