Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Łupią" w bytowskim wydziale komunikacji

Andrzej Gurba
"Łupią" w bytowskim wydziale komunikacji
"Łupią" w bytowskim wydziale komunikacji Andrzej Gurba
- Tracimy czas i pieniądze, bo wydział komunikacji bytowskiego starostwa po swojemu interpretuje przepisy i każe składać dwa osobne wnioski o wydanie prawa jazdy i aktualizację świadectw kwalifikacji zawodowej - denerwują się kierowcy.

- Najpierw musiałem złożyć wniosek, swoje odczekać i zapłacić 100 złotych za wydanie prawa jazdy kategorii C, a następnie złożyć wniosek o wpis dodatkowych uprawnień. Po raz kolejny swoje odczekać i po raz kolejny zapłacić. Starostwo łupie w ten sposób kierowców. Urzędnicy tłumaczą się, że takie są przepisy. To bardzo ciekawe, bo w pobliskiej Kościerzynie wszystko załatwiają w jednym wniosku i w jednej opłacie - denerwuje się kierowca z Bytowa.

Adam Rzepka, pełniący obowiązki naczelnika wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego w Bytowie poprosił o przesłanie pytań na e-maila. Po kilku godzinach otrzymaliśmy od niego odpowiedź. - Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje dwie osobne procedury w sprawie wydania prawa jazdy i w sprawie jego aktualizacji związanej z uzyskaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej - czytamy w odpowiedzi. - Przepisy nie przewidują wprost możliwości wydania prawa jazdy łącznie z wpisem świadectwa kwalifikacji zawodowej - wpis ten zgodnie z literalnym brzmieniem art. 15 ust. 4 następuje zawsze w formie wymiany prawa jazdy, a więc dopiero następczo po wydaniu prawa jazdy. Sugeruje to, iż nie ma możliwości, aby postępowania ws. wydania prawa jazdy i ws. wpisu świadectwa kwalifikacji zawodowej połączyć i rozpatrzyć jako jedną sprawę. Co więcej, formalnie sprawa o wymianę prawa jazdy nie może być rozpatrzona przed wydaniem decyzji o samym wydaniu prawa jazdy. Innymi słowy, organ powinien najpierw zbadać zasadność wydania samego prawa jazdy w ogóle, a dopiero w następstwie decyzji o jego wydaniu ocenia zasadność wpisu kwalifikacji zawodowej - podejmuje więc dwie osobne czynności. Załatwienie sprawy w ten sposób jest zgodne z literalnym brzmieniem przepisów, a zatem organ rozpatrując dwie sprawy osobno nie powinien narazić się na zarzut uchybienia jakimś normom.

Dalej czytamy: - Oczywiście nie ma przeszkód, by faktycznie rozpatrywać obie sprawy łącznie, natomiast formalnie powinny one toczyć się oddzielnie, co będzie mogło mieć znaczenie w szczególności w przypadku braków formalnych czy niemożliwości wydania decyzji w jednej sprawie z innych względów. Taka konkluzja wypływa także z interpretacji dokonanej przez Ministerstwo Transportu, bowiem choć wskazuje ona, że "nie ma potrzeby prowadzenia dwóch oddzielnych postępowań", to jednak w dalszej części zaznacza, iż "do wniosku o wydanie prawa jazdy powinien zostać dołączony wniosek o jednoczesną wymianę zgodnie z uzyskanym świadectwem kwalifikacji zawodowej". Sama interpretacja wskazuje więc, iż zainteresowany powinien złożyć dwa wnioski przewidziane w ustawie. Tym samym powinien uiścić dwie opłaty i opłaty ewidencyjne - kończy pan naczelnik.

W Starostwie Powiatowym w Kościerzynie usłyszeliśmy, że inaczej interpretują przepisy. - Wszystko załatwiamy w jednym wniosku i w jednej opłacie. Nie ma formalnych przeszkód, aby tak czynić - mówi urzędniczka wydziału komunikacji Starostwa Powiatowe w Kościerzynie.

To dziwna sytuacja, że oba urzędy tak skrajnie odmiennie interpretują przepisy. Ma to znacznie szczególnie dla kieszeni kierowców. Do sprawy wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza