Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka 2022. Pomysły na spacery po pięknych, zjawiskowych miejscach na Pomorzu - wybraliśmy dla Was najlepsze

red.
Kaszubski Park Krajobrazowy widziany z lotu ptaka - kwintesencja piękna regionu
Kaszubski Park Krajobrazowy widziany z lotu ptaka - kwintesencja piękna regionu 123rf
Długi majowy weekend to idealna pora na wyjście z domu, tym bardziej że malowniczych tras spacerowych na Pomorzu nie brakuje.

Malownicze krajobrazy, pomniki natury, niezwykłe obiekty architektoniczne i ślady przeszłości - to wszystko zobaczymy na szlakach pomorskich wędrówek, a czas na „wyjście w teren” zbliża się idealny, oto bowiem przed nami długi majowy weekend.

Dla większości z nas to nawet cztery dni wolne od pracy, które trzeba jakoś zagospodarować. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu jest najlepszym sposobem na udaną majówkę, a miejsc wartych odwiedzenia w bliższej i dalszej okolicy na Pomorzu nie brakuje - począwszy od Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, nadmorskich plaż, kaszubskich jezior i żuławskich szlaków.

Podpowiadamy kilka pomysłów na udane, bliższe i dalsze majowe spacery dla wędrowców sporadycznych i zaawansowanych. Oczywiście każdy może wybrać swoją ulubioną trasę albo odkrywać nowe, nieodwiedzane wcześniej tereny.

Wędrówki wzdłuż rzecznych jarów

Jar Raduni to jeden z piękniejszych szlaków biegnących wzdłuż rzeki Raduni. Jego najatrakcyjniejsza część zaczyna się niedaleko stacji kolejowej Babi Dół, a kończy przy elektrowni wodnej w Rutkach. Jednak przejście ok. 8 km wymaga sporo czasu i wytrwałości.

Na przeszkodzie stają zwalone drzewa, strome stoki i bagniste rozlewiska. Przez całą drogę prowadzi nas niebieski szlak pieszy. Największą bodaj atrakcją trasy jest nieczynny most kolejowy przy elektrowni w Rutkach. Należy jednak pamiętać, że wejście na ten obiekt nie jest najbezpieczniejsze. Uciążliwości wynikające z trudnych warunków rekompensują jednak widoki.

Wzdłuż Raduni, ścieżką pieszo-rowerową można pospacerować także od hotelu Cztery Pory Roku w Straszynie, do Juszkowa. To sześciokilometrowa wędrówka, w czasie której można po drodze podziwiać dokonania bobrów. Na końcu dotrzemy do Elektrowni Wodnej w Juszkowie.

A jeśli chodzi o elektrownie wodne ulokowane na Raduni, to warto wybrać się na wędrówkę szlakiem elektrowni wodnych na Raduni, od Łapina Dolnego przez Bielkowo, Straszyn, Juszkowo do Pruszcza Gdańskiego. Każda z siedmiu prawie stuletnich elektrowni jest inna i warta obejrzenia. Na odwiedzanie ich wnętrz trzeba się jednak wcześniej umówić. Pięknie wyglądają zalesione, strome zbocza nad Radunią w okolicy Łapina Dolnego i w kierunku Kolbud.

Jar Reknicy jest rezerwatem przyrody z małymi źródłami i rzadkimi roślinami. Przebiega między Czapielskiem i Kolbudami, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 221. Przeznaczony raczej dla wytrawnych miłośników przyrody.

Największe atrakcje to bez wątpienia XVIII-wieczny kościół ryglowy z drewnianą wieżą w Czapielsku i wczesnośredniowieczne grodzisko, ulokowane na 30-metrowym wzniesieniu.

Piękny o każdej porze roku jest rezerwat dębów w Trąbkach Wielkich, w Jarze Kłodawy. Żeby wzdłuż niego pospacerować, warto zostawić samochód przy leśniczówce w Trąbkach Wielkich. Sam rezerwat położony jest 200 m na południe od wsi Kleszczewo w kierunku Trąbek Wielkich.

Na szczytach gór i nad brzegami jezior

Warta odwiedzenia o każdej porze roku jest Bursztynowa Góra ulokowana nieopodal parkingu w Bąkowie. Przez cały XIX wiek poszukiwano bursztynu na sporym wzniesieniu. Wykopano na tej górze znacznej wielkości lej o głębokości 15 metrów. Wyżłobiona góra wygląda ciekawie. Wokół mieszany las z przewagą dorodnych buków.

Kolejna góra, tym razem Zamkowa, ulokowana jest nad brzegiem Jeziora Otomińskiego. Tutaj, na wysokości ponad 220 metrów n.p.m., urządzono piękne miejsce widokowe, idealne na wycieczkę i piknik.

Punkt widokowy położony jest w Kaszubskim Parku Krajobrazowym, na obszarze rezerwatu przyrody „Zamkowa Góra”, na trasie licznych szlaków turystycznych. U podnóża góry przebiega część ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej.

Gruntowa trasa wokół Jeziora Przywidzkiego jest znana daleko poza terenem powiatu gdańskiego. Idealna do przejażdżek rowerowych i konnych oraz dla biegania. Piękne widoki na jezioro i mieszane lasy.

Trasa wokół Jeziora Otomińskiego z czterema szlakami: pieszym, nordic walking, rowerowym i konnym. Właśnie wiosną zapowiada się tak zwany wiosenny aspekt lasu. Bukowe lasy będą przez dwa tygodnie rosły na dywanie kwiatów. Warto to obejrzeć. Auto można zostawić na parkingu, obok leśniczówki lub przy jeziorze.

Laśna wędrówka - w mieście i na wsi

Kolejna warta spaceru trasa biegnie w Dolinie Strzyży. Rezerwat przyrody Dolina Strzyży to jeden z najpiękniejszych obszarów leśnych znajdujących się na terenie Gdańska. Położony w Brętowie, na południowym skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców pobliskiej Moreny, Matemblewa i Niedźwiednika, z którymi sąsiaduje.

Choć rezerwat najliczniej odwiedzają mieszkańcy pobliskiej Moreny, Matemblewa i Niedźwiednika, to podczas weekendów spotkać tu można spacerowiczów, rowerzystów czy biegaczy z niemal całego Trójmiasta, bowiem rezerwat znajduje się na turystycznych szlakach: Kartuskim i Skarszewskim.

Wyjątkowo malownicze trasy wiodą leśnymi duktami przecinającymi doliny i zalesione wzgórza, a także wijące się koryto potoku Strzyży.

Z kolei z oddalonego od Trójmiasta Zaskoczyna wiedzie malownicza trasa do Domachowa. Dawniej prowadziła do znanego, bogatego pałacu. Budowli tej już dawno nie ma, ale w okolicznych lasach można przy odrobinie szczęścia znaleźć prehistoryczne kurhany oraz wrota kamiennego kręgu, a przy DPS Leśny stoi pomnik „Macierzyństwo” autorstwa słynnego rzeźbiarza Josifa Thoraka. Całkiem spora wyprawa.

Kamienne kręgi, miejsca pełne tajemnic

Na Kaszubach nie brakuje tras spacerowych związanych z miejscami pradawnych pogańskich kultów, kamiennymi kręgami, cmentarzyskami. Do najpopularniejszych należy półtorakilometrowa trasa trekingowa w rejonie kamiennych kręgów w Węsiorach. Kręgi ułożono z kamiennych stel, czyli prostokątnych płyt wysokich nawet na półtora metra. Obwód najbardziej okazałego wynosi 26 metrów. Do dziś w dobrym stanie zachowały się trzy. Czwarty został częściowo zniszczony. Znajduje się tam również 20 kurhanów. Średnica największego z nich wynosi ok. 16 metrów.

Kolejne skupisko kamiennych kręgów ulokowane jest w Trątkownicy na terenie nadleśnictwa Babi Dół.

Z kolei najbardziej znanym obiektem archeologicznym łączonym ze starożytną wiedzą astronomiczną jest cmentarzysko w Odrach. Można rzec, że to nasze rodzime Stonehenge.

Jest to największe i najstarsze, zaraz po angielskich megalitycznych kręgach, miejsce tego typu w Europie. Pierwsze prace archeologiczne prowadzono tu już w 1874 roku. Cmentarzysko składa się z 10 kamiennych kręgów, 30 kurhanów o średnicy 8-12 metrów, a także grobów płaskich i ze stelami (pomnik nagrobny w formie kamiennej płyty).

Kurhany (kopce usypane z ziemi i kamieni, pod którymi na różnych głębokościach chowano zmarłych) niekiedy były grobowcami rodzinnymi. Odry - tajemniczy obszar łączy się z plemieniem Gotów. Pozostałością po nich są groby szkieletowe, ale tak naprawdę nie udało się jednoznacznie udowodnić, kto i kiedy zbudował kręgi.

Pomorskie parki krajobrazowe

W czasie majówki, korzystając z kilku wolnych dni, warto wybrać się w odwiedziny do jednego z kilku rozsianych na Pomorzu parków krajobrazowych. Do najbardziej znanych należą oczywiście Trójmiejski i Kaszubski Park Krajobrazowy oraz Wdzydzki Park Krajobrazowy. Ale swój park ma m.in. Mierzeja Wiślana i Dolina Słupi.

Do walorów tego ostatniego należą bez wątpienia urozmaicona rzeźba terenu, piękne krajobrazy, bogactwo jezior i rzek, szata roślinna oraz czyste i mało zmienione środowisko. Do uprawiania turystyki pieszej zachęcają 4 szlaki turystyczne PTTK oraz 6 wyznaczonych przez Park ścieżek przyrodniczych, prowadzących przez najciekawsze rejony Doliny Słupi.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Majówka 2022. Pomysły na spacery po pięknych, zjawiskowych miejscach na Pomorzu - wybraliśmy dla Was najlepsze - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza