Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała Ojczyzna – Duża Sprawa. Gmina Czarna Dąbrówka

Sylwia Lis
Gmina Czarna Dąbrówka
Pięcioletnia kadencja samorządu terytorialnego jest na półmetku. Z tej okazji w ramach naszej akcji „Mała Ojczyzna – Duża Sprawa” podsumowujemy dotychczasową działalność samorządów w regionie. Przedstawiamy gminę Czarna Dąbrówka.

Przez gminę przebiegają trzy drogi wojewódzkie: nr 210 Ustka-Słupsk-Bytów, nr 211 Nowa Dąbrowa-Sierakowice-Kartuzy-Żukowo, nr 212 Osowo Lęborskie-Bytów-Chojnice. Obok wymienionych występują jeszcze drogi powiatowe oraz gminne (144 kilometry) tworzące dobrą sieć dróg wewnętrznych.

W tym roku władze gminy chcą m.in. rozbudować oczyszczalnię ścieków w Czarnej Dąbrówce, a także rozpoczęcie modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej dla całej miejscowości Jasień.

Wójtem gminy Czarna Dąbrówka jest Jan Klasa. To otwarty na zmiany samorządowiec. Trzeba jednak stwierdzić, że wójt zarządza gminą twardą ręką. Jego adwersarze zarzucają mu, że nie liczy się z radnymi, usuwa niewygodne dla siebie osoby. Ale trzeba przyznać, że jest dobrym gospodarzem.

Plusy

  • Najważniejsza inwestycja to remont gminnej oczyszczalni. Prace są już na ukończeniu. Koszt to 8,5 miliona złotych
  • Odnawialne Źródła Energii dla mieszkańców i w obiektach gminnych, solary, pompy ciepła, fotowoltaika. Koszt 3 miliony złotych
  • W ostatnich latach nastąpiły spore zmiany w wizerunku wielu wsi i w zaangażowaniu społecznym - wsie pięknieją - kwitną i to dosłownie (place zieleni). Przystanki (Kozin, Mikorowo ) takich pięknych nie ma nigdzie. Pojawiły się place, boiska ( Kozy, Jasień). Powstało dużo nowych chodników. Jasień, Jerzkowice, Podkomorzyce z koszmarnych pegeerowskich wsi stały się pięknymi wioseczkami. Ludzie się integrują, zrzeszają, spotykają - powstają grupy, stowarzyszenia - jedni chcą coś robić dla drugich. Wyremontowano sporo dróg.
  • Gmina kulturą stoi. Odbywało się w niej i odbywa bardzo wiele przedsięwzięć artystycznych (teatr, muzyka, sztuka). To też gmina, w której bardzo aktywni są mieszkańcy poprzez stowarzyszenia. Wyjątek stanowił miniony rok, większość imprez odwołano.
  • Działalność tych grup jest doceniana w skali całego kraju. Wystarczy wspomnieć choćby o Mikorowie i Stowarzyszeniu Lokomotywa. To wzór do naśladowania nie tylko w skali powiatu.

Minusy

  • Niestety, w gminie nie jest tak kolorowo. Największa bolączka to jednak drogi. Można zgubić koła. O pomstę do nieba woła też droga 212. Jest światełko w tunelu. Remont wkrótce
  • Gmina chwilowo musiała zrezygnować z rozbudowy szkoły w Czarnej Dąbrówce, na rzecz remontu oczyszczalni ścieków. Wójt twierdzi, że gmina wraca do pomysłu. Jest wsparcie finansowe
  • Brak dobrych połączeń z miasta (Bytów, Słupsk, Sierakowice). Mało połączeń autobusowych. Mieszkańcy małych wsi czasem „odcięci od świata”.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza