Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała Ojczyzna – Duża Sprawa. Gmina Lipnica

Andrzej Gurba
Wzgórze z krzyżem poświęcone bohaterom "wojny palikowej" z 1920 roku nad jeziorem Gwiazda w gminie Lipnica.
Wzgórze z krzyżem poświęcone bohaterom "wojny palikowej" z 1920 roku nad jeziorem Gwiazda w gminie Lipnica. UG Lipnica
Pięcioletnia kadencja samorządu terytorialnego jest na półmetku. Z tej okazji w ramach naszej akcji „Mała Ojczyzna – Duża Sprawa” podsumowujemy dotychczasową działalność samorządów w regionie. Czas na gminę Lipnica.

Gmina Lipnica ma około 5200 mieszkańców i zajmuje powierzchnię 308 kilometrów kwadratowych. Na jej terenie znajduje się 60 miejscowości, jest 15 sołectw. Wójtem Lipnicy jest Andrzej Lemańczyk, ma wykształcenie wyższe pedagogiczne. Samorządowym włodarzem jest trzecią kadencję, a więc rządzi gminą już ponad 10 lat.

Gmina Lipnica to typowy samorządowy średniak. Stosunkowo nieduży roczny budżet powoduje ograniczenie możliwości realizacji inwestycji i konieczność zadłużania się (pieniądze są potrzebne na tzw. wkład własny). Gmina ma dosyć wysoki wskaźnik długu.

Plusy

  • Dzięki aktywnej i skutecznej polityce pozyskiwania środków unijnych i rządowych oraz dobrej współpracy z powiatem udało się wykonać wiele ważnych i oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji drogowych. To m.in. modernizacja dróg do Borzyszkowych i Łąkiego, Zapcenia, przebudowa dróg osiedlowych. W planach są kolejne inwestycje drogowe.
  • Pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje i projekty społeczne. Udało się także znaleźć pieniądze na przebudowę sal wiejskich, m.in. w Łąkiem.
  • Aktywność sołtysów związana z remontami, inwestycjami, inicjatywami społecznymi.
  • Patriotyczne inicjatywy związane z wydarzeniami historycznymi. Należy podkreślić wielką dbałość o pamięć dotyczącą bohaterskich postaw mieszkańców po pierwszej wojnie światowej i w czasie drugiej wojny światowej (m.in. postawiono krzyż na Górze Piszczatej w Borzyszkowach, pomnik w Brzeźnie Szlacheckim poświęcony strażnikom granicznym, strażnicę pamięci w Borowym Młynie).

Minusy

  • Rezygnacja z organizacji imprez masowych z powodu oszczędności. Trzeba podkreślić, że nie była to decyzja związana z pandemią koronawirusa.
  • Brak przejrzystej i dostatecznej komunikacji z mieszkańcami gminy (informacje w Biuletynie Informacji Publicznej zamieszczane są z opóźnieniem, słaba jest strona internetowa gminy, aktywniejsza jest ona na swoim profilu na Facebooku).
  • Gmina trochę zaniedbuje rozwój turystyczny, mimo że ma ku temu naturalne warunki. Nie można mieć zastrzeżeń do tworzenia miejsc rekreacyjnych nad jeziorami, bo to się dzieje. Zaniedbane są jednak ścieżki piesze i rowerowe (oznaczenia, miejsca odpoczynku).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza