Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała Ojczyzna – Duża Sprawa. Gmina Potęgowo

Kinga Siwiec
Fragment Potęgowo z loty ptaka.
Fragment Potęgowo z loty ptaka. Gmina Potęgowo
Pięcioletnia kadencja samorządu terytorialnego jest na półmetku. Z tej okazji w ramach naszej akcji „Mała Ojczyzna – Duża Sprawa” podsumowujemy dotychczasową działalność samorządów w powiecie słupskim. Czas na gminę Potęgowo.

Gmina Potęgowo leży we wschodniej części powiatu słupskiego, a przez jej środek przebiega zarówno droga krajowa nr 6, jak i trakcja kolejowa łącząca Trójmiasto ze Szczecinem. Teren gminy w około 70 proc. to użytki rolne. Gmina liczy 28 sołectw, które skupiają 32 miejscowości. Według ostatnich danych w gminie zameldowanych jest ponad 7 tysięcy osób. Wójtem Potęgowa jest Dawid Litwin, a zastępcą Anna Boniecka.

Bursztyn energetyki
We wrześniu 2020 roku wójt Dawid Litwin odebrał nagrodę „Bursztyn Polskiej Energetyki” dla Gminy Potęgowo podczas VIII edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego – OSE GDAŃSK 2020. Nagrodę gmina otrzymała za budowę ekologicznej sieci ciepłowniczej oraz wykorzystanie paneli fotowoltaicznych w budynkach użyteczności publicznej. Statuetka „Bursztyn Polskiej Energetyki” jest nagrodą przyznawaną za szczególne działania w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej energetyki.

Plusy

  • Na początku 2021 roku wójt Dawid Litwin podpisał umowę na zakup busa, który pomoże osobom niepełnosprawnym i starszym dostać się między innymi do lekarza. Na tak zwaną „społeczną taksówkę” Gmina Potęgowo otrzymała 100% dofinansowania z PFRON. Oprócz zakupy busa dotacja umożliwiła zatrudnienie kierowcy i asystenta osoby niepełnosprawnej.
  • Gmina jest liderem projektu „Społeczni do Potęgi”, na który udało się pozyskać ponad 4 miliony złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie nowej oferty usług społecznych w gminach Potęgowo i Dębnica Kaszubska.
  • W ubiegłym roku podpisano umowę na powstanie nowoczesnej infrastruktury kajakowej. Zadanie „Pomorskie Szlaki Kajakowe – rzeka Łupawa w Gminie Potęgowo” kosztuje ponad 400 tys. złotych, z czego aż 85% pokryje samorząd województwa.
  • W gminie obecnie prowadzona jest nowatorska inwestycja „Budowa sieci ciepłownicze wraz z węzłami cieplnymi”. Ciepło będzie dostarczać biogazownia w Darżynie należąca do spółki Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno.

Minusy

  • Na drodze krajowej nr 6 na terenie gminy dość często dochodzi do poważnych wypadków. Władze samorządowe powinny zastanowić się, co można jeszcze zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo na głównej arterii gminy.
  • Mieszkańcy zauważają, że w gminie brakuje publicznych przedszkoli i żłobka. Niebawem jednak ten problem ma zostać rozwiązany choć częściowo. W trakcie realizacji jest projektowanie i budowa budynku przedszkola oraz żłóbka. W budynku przedszkola funkcjonować będą 3 poddziały, do których przyjętych zostanie 75 dzieci. W żłobku, na dwóch oddziałach, będzie miejsce dla 50 dzieci. Łącznie da to 125 nowych miejsc dla najmłodszych mieszkańców gminy. Obecnie wykonawca jest w trakcie opracowania kompleksowej dokumentacji projektowej oraz uzyskiwaniu uzgodnień. Zaplanowany nowoczesny obiekt żłobka i przedszkola wykonany będzie w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego, aby zapewnić energooszczędność obiektu. Dodatkowo budynek zostanie podłączony do sieci ciepłowniczej i zostanie wyposażony w panele fotowoltaiczne.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza