Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała Ojczyzna – Duża Sprawa. Gmina Słupsk

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Gmina Słupsk
Pięcioletnia kadencja samorządu terytorialnego jest na półmetku. Z tej okazji w ramach naszej akcji „Mała Ojczyzna – Duża Sprawa” podsumowujemy dotychczasową działalność samorządów w powiecie słupskim. Prezentujemy gminę Słupsk.

Obszar gminy obejmuje 26058 ha, liczba mieszkańców ok. 17 249 osób, 35 sołectw. Gmina ze względu na swoje dogodne położenie oraz stosowane ulgi i zwolnienia w podatkach lokalnych staje się atrakcyjna dla inwestorów i przedsiębiorców. Stwarza wiele możliwości dla rozwoju prywatnego rzemiosła, handlu i usług. Dlatego też szybko wzrasta liczba mieszkańców oraz podmiotów gospodarczych.

Samorząd z potencjałem
Gmina Słupsk ma potencjał inwestycyjny. Świadczą o tym nie tylko trafione inwestycje, jak uzbrojenie w strefie ekonomicznej w Płaszewku czy inwestycje mieszkaniowe i komunalne. Na terenie gminy działa Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Daje ona inwestorom wyjątkową szansę dynamicznego rozwoju oferując ulgi i preferencje podatkowe. Tereny przeznaczone pod inwestycje mają bardzo dobry dostęp do infrastruktury drogowej.

Plusy

  • Tereny inwestycyjne w Płaszewku. Gmina konsekwentnie od kilku lat uzbrajała ten obszar. W rezultacie kilka dużych firm zlokalizowało tam swoje inwestycje. Tereny są nadal uzbrajane.
  • Budownictwo komunalne. W ubiegłym roku w gminie powstało 36 mieszkań komunalnych w Jezierzycach. Według zapowiedzi w tym roku ma powstać kolejnych 36 mieszkań. Dzięki tej inwestycji zasób mieszkaniowy gminy Słupsk powiększy się o 72 lokale .
  • Uzyskanie zewnętrznego dofinansowania projektu pn. „Wzmocnienie potencjału pomorskiej Krainy w Kratę poprzez rewitalizację zabytkowych budynków szkieletowych wraz z restauracją organów kościelnych we wsi Swołowo na potrzeby mieszkańców Pomorza i innych regionów Polski” . Władze gminy liczą, że poprzez ten projekt uda się
  • przyciągnąć większą rzeszę turystów oraz ożywić społeczność lokalną. Niebawem zostanie tam otwarta zagroda „Przystanek Artystów”
  • Gmina myśli o najmłodszych i ich rodzicach. W kolejnych miejscowościach powstają przedszkola. Najnowsze wybudowano we Włynkówku. To obiekt z oddziałami wczesnoszkolnymi.

Minusy

  • Połączenie komunikacyjne z miastem Słupsk – wjazd i wyjazd z miasta (ul. Kaszubska) to wciąż sprawa do załatwienia, choć z powodu zwiększającej się liczby mieszkańców Siemianic jej znaczenie rośnie. Ponadto jest to droga, która wiedzie w kierunku celów turystycznych, jak Rowy, Smołdzino czy Łeba, stąd ruch pojazdów w sezonie jest olbrzymi. Jak twierdzą władze gminy Słupsk, problemem jest brak porozumienia z Miastem Słupsk na temat alternatywnych rozwiązań komunikacyjnych. Np. wskazywano na kontynuację budowy słupskiego ringu, czyli połączenia ul. Portowej z ul. Kaszubską i dalej do Redzikowa.
  • Problemem gminy jest wykluczenie komunikacyjne, brak szybkiego i bezpiecznego połączenia zresztą kraj. Chodzi o S6, S11 oraz tory kolejowe łączące Słupsk z Trójmiastem, w tym ślimacząca się inicjatywa powstania przystanku kolejowego w Siemianicach (choć nie jest to wina gminy)
  • Tarcza antyrakietowa w Redzikowie. Choć współpraca gminy z amerykańskim dowództwem tego obiektu układa się wzorowo, to jednak przepisy związane z instalacjami wojskowymi odbijają się na inwestycjach, bo są one limitowane względami militarnymi.
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza