Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała Ojczyzna – Duża Sprawa. Powiat Słupski [zdjęcia]

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Starostwo Powiatowe w Słupsku
Starostwo Powiatowe w Słupsku Archiwum
Pięcioletnia kadencja samorządu terytorialnego jest na półmetku. Z tej okazji w ramach naszej akcji „Mała Ojczyzna – Duża Sprawa” podsumowujemy dotychczasową działalność samorządów w regionie. Dziś Powiat Słupski.

Powiat Słupski zajmuje obszar 2 304 kilometrów kwadratowych. Liczba mieszkańców (koniec czerwca 2020 r.): 98 781 osób, z czego mężczyźni 49 308, kobiety 49 473. W skład powiatu wchodzą: gmina miejska Ustka, gmina miejsko-wiejska Kępice oraz gminy wiejskie Damnica, Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kobylnica, Potęgowo, Słupsk, Smołdzino, Ustka.

Planowany dochód w 2021 roku ma wynieść 130,4 milionów złotych. Planowane wydatki w 2021 roku będą większe i sięgną 133 milionów złotych. Planowane wydatki inwestycyjne na ten rok to 31 milionów złotych.

Na poprawę stanu dróg Powiat Słupski pozyskał środki z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 14 milionów złotych (2019 rok) i 22,6 milionów złotych (2020 rok). Dotacja z Funduszu Inwestycji Lokalnych na zakup dziesięciu nowych autobusów to 7 milionów złotych

Paweł Lisowski, starosta słupski

- Pierwsza połowa kadencji Zarządu i Rady Powiatu Słupskiego to pracowity i dobrze wykorzystany czas, choć jednocześnie trudny szczególnie ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. Wśród najważniejszych sukcesów należy wymienić sukcesywny wzrost wydatków powiatu w porównaniu z latami minionymi oraz pozyskane rekordowych środków finansowych pochodzących tak z funduszy rządowych, jak i unijnych, które zostały przeznaczone na inwestycje. Mowa tu o przebudowie wielu odcinków dróg powiatowych, wydatkach na oświatę czy różnych projektach społecznych.

Bez wątpienia ważnym zagadnieniem, od początku kadencji, był także rozwój transportu autobusowego, a co za tym idzie poprawa dostępności miejscowości wykluczonych komunikacyjnie poprzez uruchomienie dodatkowych połączeń na terenie powiatu. Jednocześnie dzięki pozyskanym funduszom rządowym, po raz pierwszy od wielu latach, możliwa będzie wymiana taboru autobusowego. Zmianę w tym zakresie pasażerowie odczują już jesienią tego roku.

W realizacji licznych zadań i projektów należy podkreślić dobrą współpracę władz powiatu zarówno z przedstawicielem administracji rządowej, jak i z samorządami.

Zapewne najlepszym podsumowaniem pierwszej części kadencji jest awans naszego samorządu w prestiżowym Ogólnopolskim Rankingu Związku Powiatów Polskich. W gronie powiatów o porównywalnej wielkości powiat słupski zajął pierwsze miejsce. Tak dobry wynik to efekt pracy wszystkich pracowników starostwa oraz naszych jednostek. Co ważne, mamy silny, zaangażowany zespół, który każdego dnia pracuje na rzecz mieszkańców.
Jednocześnie tak wysoka pozycja w rankingu, to również potwierdzenie słuszności priorytetów, które Zarząd i Rada Powiatu postawili przed sobą już na początku kadencji, a więc skupieniu się na poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania. Ostatecznie, bez środków trudno mówić o rozwoju.

Dzięki pozyskanym środkom realizowano nie tylko inwestycje, które miały na celu poprawę komfortu życia mieszkańców powiatu, czy ich bezpieczeństwa, ale również programy z zakresu spraw prozdrowotnych i społecznych. Wspieraliśmy i dalej wspieramy budowę społeczeństwa obywatelskiego, za co również zostaliśmy wyróżnieni.

Kto rządzi?

Paweł Lisowski, starosta słupski
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz studiów podyplomowych na kierunku samorząd terytorialny i rozwój lokalny na Uniwersytecie Warszawskim. Przez dwie kadencje radny w gm. Kępice, a w latach 2010-2014 jej przewodniczący.

Jan Olech - Przewodniczący Rady Powiatu
Doktor nauk wojskowych, absolwent Akademii Sztabu Generalnego. Burmistrz Ustki w latach 2006 - 2014. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Rafał Konon - wicestarosta słupski
Inżynier środowiska i specjalista zakresie wyceny nieruchomości. Pracę w samorządzie zaczął w 2007 roku. Po uzyskaniu mandatu radnego w 2014 roku wybrany wicestarostą słupskim.

Zdzisław Kołodziejski - członek zarządu
Absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie. Wieloletni dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Były starosta słupski (2002 - 2006 i 2014 - 2018). W 1990 roku został radnym Gminy Słupsk, a także delegatem do Sejmiku Samorządowego.

Grzegorz Grabowski - członek zarządu
Ukończył Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie i studia podyplomowe
w zakresie samorządu terytorialnego. Były wójt Dębnicy Kaszubskiej i dyrektor ZGK w Damnicy.

Marcin Kowalczyk - członek zarządu
Magister ekonomii. Prezes Stowarzyszenia „Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Motarzyno”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza