Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mam 25 lat. Rozpoczęłam miesiąc temu naukę na nowym kierunku studiów. Czy mogę ubiegać się o kredyt?

Notował: Rafał Nagórski
Fot. Radosław Koleśnik
Wczoraj w naszej redakcji na pytania czytelników dotyczące preferencyjnych kredytów studenckich odpowiadała Elżbieta Płóciennik, kierownik sekcji kredytów konsumpcyjnych z I Oddziału PKO BP w Koszalinie. Oto najczęściej zadawane pytania:

Mam 25 lat. Rozpoczęłam miesiąc temu naukę na nowym kierunku studiów. Czy mogę ubiegać się o kredyt?

- Jeżeli w momencie podejmowania nauki ukończyła pani 25. rok życia, preferencyjny kredyt studencki niestety już pani nie przysługuje. Wiek jest jednym z warunków, jakie bank bierze pod uwagę rozpatrując wniosek. O kredyt mogą ubiegać się studenci uczelni publicznych i niepublicznych oraz studiujący w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym, którzy rozpoczęli naukę przed ukończeniem 25 lat.

Jakich form zabezpieczenia kredytu wymagają banki?

Banki, które udzielają preferencyjnych kredytów studenckich:

- Bank Ochrony Środowiska
- Kredyt Bank
- Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski
- Bank Gospodarki Żywnościowej
- Bank Polska Kasa Opieki
- Bank Zachodni WBK
- Bank Polskiej Spółdzielczości
- Górnośląski Bank Gospodarczy (obsługuje stare kredyty, nie udziela nowych kredytów począwszy od 1 października 2003 r.)
- Bank Przemysłowo-Handlowy PBK S.A. (obsługuje stare kredyty, nie udziela nowych kredytów począwszy od 1 października 2003 r.)

- Warto tutaj zaznaczyć, że preferencyjny kredyt studencki udzielany jest generalnie przez Bank Gospodarstwa Krajowego. To właśnie ten bank ustalał wymogi, jakim muszą podporządkować się kredytobiorcy. PKO BP jest jednym z kilku banków (patrz - ramka), które pośredniczą w udzielaniu wspomnianych kredytów. Każda z uczestniczących w programie placówek może wymagać różnych form zabezpieczeń i pobierać ustalone przez siebie prowizje.
Najczęściej stosowaną formą zabezpieczenia kredytu jest poręczenie. Może być ono udzielone przez rodziców lub osoby obce, których łączny dochód jest w granicach 2300 zł lub więcej. Ilość wymaganych poręczycieli to już indywidualna decyzja poszczególnych banków. W PKO BP są to na przykład rodzice i ewentualnie jedna obca osoba.
Innym zabezpieczeniem kredytu może być na przykład blokada książeczki terminowej.

Na jakim poziomie ustalono w tym roku kryterium dochodowe dla osób ubiegających się o kredyt?

- W tym roku minister edukacji narodowej i sportu nie ustaliła jeszcze tak zwanego progu dochodowego. W ubiegłym roku szkolnym maksymalny dochód na jedną osobę w rodzinie, uprawniający do ubiegania się o kredyt, wynosił 1150 złotych. Na ostateczną decyzję w tej sprawie należy poczekać do grudnia. W tym miejscu jeszcze jedna ważna uwaga: osoby, które wykazują miesięczne dochody na jedną osobę na poziomie mniejszym niż 60 procent progu dochodowego, mogą skorzystać z poręczenia BGK. Bank ten poręcza wówczas 70 procent wartości kredytu.

Jakie dokumenty należy wraz z wnioskiem dostarczyć do banku?

- Dokumentacja nie jest skomplikowana. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta oraz zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach za 2002 rok. Należy wykazać ewentualne dochody nie tylko rodziców, ale także studenta oraz rodzeństwa powyżej 16 roku życia.

Zmieniłam w tym roku uczelnię. Wcześniej otrzymywałam już kredyt. Co muszę zrobić aby nadal otrzymywać pieniądze?

- Wystarczy jedynie donieść do banku odpowiednie zaświadczenie z nowej uczelni potwierdzające status studenta, a wypłata kolejnych transz kredytu będzie wznowiona. Pamiętajmy przy tym, że studenci, którzy już otrzymują kredyt, mają obowiązek terminowo dostarczyć do banku zaświadczenia z uczelni, które potwierdza kontynuację nauki i zaliczenie semestru. Terminy te ustalono na 31 października i 31 marca. Jeżeli ktoś je przekroczy, skutek tego może być taki, że bank wstrzyma wypłatę kredytu na przykład na miesiąc.
Przypominam także, że nieprzekraczalny jest również termin składania wniosków, który mija 15 listopada. Pieniądze - 460 złotych miesięcznie - wypłacane są jednak począwszy od października.

Czy jest szansa na umorzenie kredytu?

- Zasada jest taka: student powinien zacząć spłatę kredytu najpóźniej po 12 miesiącach od ukończenia nauki. Dopiero też wtedy bank zaczyna naliczać oprocentowanie, które stanowi połowę stopy redyskontowej. Obecnie jest to 2,87 proc. Dla porównania w ubiegłym roku połowa wspomnianej stopy wynosiła 4,25 proc. Na spłatę kredytu student ma dwa razy więcej czasu niż okres, w którym go pobierał. Na przykład, jeśli student z kredytu korzystał pięć lat, będzie miał 10 lat na jego spłatę.
Na umorzenie 20 procent wartości kredytu mogą liczyć studenci, którzy znajdą się w grupie pięciu procent najlepszych absolwentów na swojej uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza