Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marcina Gawlika alfabet sportowy [ZDJĘCIA]

Krzysztof Niekrasz
Krzysztof Piotrkowski
Ze sportami walki Marcin Gawlik (rocznik 1978) ma do czynienia ponad 30 lat. Szkoleniem zajmuje się 11 lat. Jako zawodnik był dwukrotnym mistrzem świata. Ma na koncie też dwukrotne mistrzostwo Europy i wiele razy zdobywał tytuły mistrza Polski. Zdobyte doświadczenie przekazuje adeptom sztuki walki trenującym w Spartansie Kobylnica, w którym oprócz szkoleniowca jest też prezesem klubu. Przedstawiamy jego alfabet z życia prywatnego i samurajskiego.

A - jak akademia. W zasadzie mam na myśli Polską Akademię Jiu-Jitsu, która została założona w 1990 roku z inicjatywy Eugeniusza Sikory (obecnie posiada 10 Dan i piastuje funkcję prezydenta). Przez akademię zostałem doceniony i uhonorowany. Posiadam 6 Dan. Współpraca z soke Eugeniuszem Sikorą układa mi się znakomicie. Wiele razy był on gościem naszych zawodów.

B - jak bushido (droga wojownika). To niepisany zbiór zasad etycznych japońskich samurajów, którym kieruję się w swoim życiu.

C - jak cel. Dążę do powszechnego rozwoju i popularyzacji sztuki walki w naszym regionie.

D - jak dojo. Określenie w języku japońskim miejsca treningów sportów walki. W dojo obowiązują odpowiednie zasady zachowania. Wchodząc i wychodząc, składa się ukłon, który wyraża szacunek i podziękowanie. Można wchodzić jedynie boso.

E - jak energia życiowa. To największy kapitał, który wszyscy posiadamy. Brak energii powoduje, że się nie rozwijamy.

F - jak Funakoshi Gichin. Żył w latach 1868-1957. To japoński mistrz karate określany “ojcem współczesnego karate”. Dzięki niemu karate stało się popularne na całym świecie.

G - jak Godnicz Michał. Był zawodnikiem i trenerem jiujitsu Słupskiego Klubu Karate Champion. Jestem jego wychowankiem. Doprowadził mnie do zdobycia tytułu mistrza świata. Od roku 1999 organizował Galę Sportów Walki. Wielki mistrz ze Słupska zmarł 7 lutego 2012 roku. Miał 55 lat. Pamiętamy o Nim i kontynuujemy jego dzieło - galę. Mam dużo wspomnień ze świętej pamięci Michałem Godniczem.

H - jak honor. To poczucie godności osobistej żołnierza i normy moralne takie, jak: cześć, ucziwość, odwaga i zdyscyplinowanie, koleżeństwo.

I - jak Irak. Moja pierwsza misja w bazie wojskowej AlTaji. Wielka przygoda na przełomie 2019/2020.

J - jak jiu-jitsu. Tradycyjna, japońska sztuka walki lub metoda walki wręcz, bez broni lub z użyciem małego oręża, stosowana w ataku i obronie, w starciu z jednym albo kilkoma uzbrojonymi lub nieuzbrojonymi przeciwnikami.

K - jak Kuliński Leszek. To wójt gminy Kobylnica, który stworzył nam bardzo dobre warunki bazowe do trenowania.

L - jak lojalność. Cecha kogoś, kto dochowuje wierności i jest wobec niego uczciwy.

Ł - jak Łazy. Bardzo miło wspominam zgrupowanie w tej nadmorskiej miejscowości.

M - jak Montecati Terme. W tej włoskiej miejscowości zdobyłem w 2017 roku złotodrużynowe MŚ i srebro indywidualne w kumite. Reprezentowałem Polskę wspólnie ze szczecinianinem Pawłem Bombolewskim (Bushikan).

N - jak niezależność. Lubię być takim, który od nikogo i niczego nie jest zależny i sam może decydować o sobie.

O - jak osiągnięcia. Mamy ich bardzo wiele i są to medale różnych kolorów.

P - jak Podgórniak Zygmunt. Wiceprezes klubu - wielki człowiek, mimo niskiego wzrostu, przyjaciel. Tegoroczny laureat “Głosu Pomorza” w plebiscycie sportowym wśród trenerów.

R - jak rodzina. To wielki skarb (żona Amelia, córka Wiktoria, syn Fabian). Wujkiem żony jest znany sympatykom boksu zawodnik wagi ciężkiej Jerzy Stodulski.

S - jak stowarzyszenie. Stowarzyszenie Karate and Jiu - jitsu Kobudo Association powstało w 2010 r. jako Spartans.

T - jak trening. Proces polegający na poddawaniu organizmu stopniowo rosnącym obciążeniom, w wyniku czego następuje adaptacja i wzrost poziomu poszczególnych cech motorycznych.

U - jak United World Karate Poland. Powstało w celu zbudowania więzi i dialogu pomiędzy trzema głównymi nurtami karate w Polsce : generalnym, tradycyjnym i kontaktowym.

W - jak wojsko. Jestem żołnierzem (młodszy chorąży sekcji wychowawczej - dop. K.N.) 7. Brygady Obrony Wybrzeża, w której służę od 2002 roku. W wojsku założyłem sekcję sztuki walki Warrior.

Z - jak zawody. To weryfikacja szkolenia, które wykonano podczas treningów. Dobry materiał do analizy.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza