Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marek Gróbarczyk z wizytą w Koszalinie. "Energetyka wiatrowa to szansa dla Pomorza"

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
- Powołanie tego konsorcjum to nowatorskie działanie u nas kraju, bo na Bałtyku takich wież wiatrowych jeszcze nie ma - mówił Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej.
- Powołanie tego konsorcjum to nowatorskie działanie u nas kraju, bo na Bałtyku takich wież wiatrowych jeszcze nie ma - mówił Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej. Radosław Brzostek
Politechnika Koszalińska była gospodarzem posiedzenia Rady Konsorcjum "Nauka dla Morza". Konsorcjum zajmuje się między innymi perspektywami rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Ogromny, warty dziesiątki miliardów euro i wspierany głównie pieniędzmi unijnymi projekt, nabiera rozpędu.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku dziewięć wyższych uczelni z północnej Polski podpisało porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W gronie sygnatariuszy znalazły się: Akademia Morska w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Politechnika Koszalińska, Federacja Akademii Wojskowych: Akademia Marynarki Wojennej i Lotnicza Akademia Wojskowa, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Morski w Gdyni.

Przede wszystkim chodzi o współpracę naukową uczelni na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. To też doradztwo i badania od etapu przygotowania inwestycji. Pracownicy uczelni mają też pomagać w zarządzaniu morskimi farmami wiatrowymi, ich eksploatacji i dbać o ich utrzymanie. Stąd rolą Politechniki Koszalińskiej będzie m.in. kształcenie kadr, ale też koordynowanie współpracy pozostałych uczelni.

- Powołanie tego konsorcjum to nowatorskie działanie u nas kraju, bo na Bałtyku takich wież wiatrowych jeszcze nie ma. A Koszalin to centrum wydarzeń związanym z tym przedsięwzięciem, z racji tego, że jest blisko morza - powiedział Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej.

- Parę tygodni temu opublikowaliśmy rozporządzenie, które rozpoczęło cały proces koncesyjny dla 11 lokalizacji znajdujących się na Morzu Bałtyckim dla morskich farm wiatrowych. To zadanie ma ogromne znacznie dla bezpieczeństwa energetycznego, czy rozwoju energetyki wiatrowej - zaznaczył minister.

Proces przyznawania koncesji zakończy się do końca tego roku. Na każdą lokalizację jest około 14 wniosków od firm zainteresowanych realizacją budowy farm wiatrowych.

Dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i rektor Politechniki Koszalińskiej oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, przewodniczący porozumienia "Nauka dla Morza", rektor Politechniki Gdańskiej, zgodnie przyznawali, że rolą uczelni jest transfer wiedzy do firm. Chodzi o synchronizację działań uczelni, rządu i przedsiębiorstw.

- To ogromna szansa dla Pomorza. To będzie impuls gospodarczy dla regionu - mówili.

Kiedy powstaną pierwsze farmy wiatrowe? Wedle zapewnień ministra, w 2025 roku. Kolejne koncesje przyznawane będą na lata 2028-30. Powiązaną z tym inwestycją ma być budowa nowego portu w Ustce, gdzie odbywać się ma m.in. zarządzanie morskimi farmami wiatrowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza