Maria Baranowski dobrze strzelała na olimpiadzie i zdobyła złoto i brąz

Lider Amicus Lębork
Na obiektach bydgoskiego Zawiszy przeprowadzono finałowe zawody w strzelectwie sportowym w ramach XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Ta impreza uważana jest za oficjalne mistrzostwa Polski juniorów młodszych. Startowali w nich przedstawiciele naszego regionu, którzy reprezentowali Lębork (Lider Amicus) i Słupsk (Klub Strzelecki Gryf Słupski). Najwięcej powodów do radości miała lęborczanka Maria Baranowski, która zdobyła dwa medale. Szkoleniowcem dwukrotnej medalistki jest Robert Biczkowski. Gratulujemy!

Finały XXVII OOM poprzedzone były cyklem zawodów eliminacyjnych w Bydgoszczy, Wrocławiu i Ustce. Trzy przepustki wywalczył Lębork, a dwie - Słupsk. Rywalizacja była w kategorii juniorów młodszych i dotyczyła dziewcząt oraz chłopców.

W Bydgoszczy największy sukces zanotowała Maria Baranowski (rocznik 2004). Lęborska strzelczyni była w znakomitej dyspozycji i zdobyła złoty medal w karabinie sportowym 60 strzałów leżąc, osiągając wynik 619,9 pkt (rezultat ten jest gorszy od rekordu Polski juniorek młodszych zaledwie o 0,3 pkt). Tym samym lęborczanka obroniła tytuł mistrzyni Polski zdobyty w ubiegłym roku. Drugie miejsce zajęła Maja Gawenda (Piast Bieruń) - 617 pkt. Trzecia była Marcjanna Tomżyńska (AZS Częstochowa) - 610,8 pkt. Inna lęborczanka Aleksandra Filipowicz dzielnie walczyła o dobry wynik. W sumie wystrzelała 605,7 pkt i z tym osiągnięciem uplasowała się na szóstym miejscu. Drugi medal M. Baranowski wywalczyła w karabinie sportowym strzelanie z trzech postaw. Tym razem był to brązowy krążek. Do jego zdobycia wystarczył wynik 849 pkt. Wygrała M. Gawenda - 872 pkt przed Magdaleną Steltmann (Zawisza Bydgoszcz) - 852 pkt. W konkurencji tej startowała również A. Filipowicz, która zajęła dwunastą lokatę z rezultatem 831 pkt. W karabinie pneumatycznym M. Baranowski była dziesiąta - 505,4 pkt, a A. Filipowicz - trzydziesta czwarta - 489,4 pkt.
Warto przypomnieć, że 17-letnia M. Baranowski niedawno, bo w czerwcu również miała sukcesy medalowe podczas mistrzostw Polski kobiet we Wrocławiu, gdzie w karabinie sportowym 60 strzałów leżąc zdobyła indywidualnie srebro i drużynowo brąz. Wielkie uznanie dla tej sympatycznej strzelczyni za utrzymanie tak wysokiej formy.

W stawce chłopców strzelał Patryk Erni. Miejsca i osiągnięcia lęborczanina: dwudziesty w karabinie pneumatycznym (490,3 pkt), dwudziesty czwarty w karabinie sportowym 3x30 (785 pkt) i dwudziesty szósty w karabinie sportowym 60L (580,1 pkt).
Bez medali do Słupska wrócili przedstawiciele Klubu Strzeleckiego Gryf Słupski. Najbliżej podium była Kinga Pellowska. Ostatecznie słupszczanka zajęła czwartą lokatę w pistolecie sportowym 30+30 z wynikiem 539 pkt. K. Pellowska startowała też w pistolecie pneumatycznym i z rezultatem 451 pkt uplasowała się na siódmym miejscu. Kolega klubowy K. Pellowskiej Wiktor Sawicki rywalizował również w dwóch konkurencjach. Słupski strzelec w pistolecie pneumatycznym był dwudziesty pierwszy (438 pkt), a w pistolecie szybkostrzelnym został sklasyfikowany na dwudziestej piątej pozycji (421 pkt).